10 راهکار صنعت خرده فروشی/عوامل موفقیت در صنعت خرده فروشی

تصویر مقدماتی راهکار صنعت خرده فروشی

خرده فروشان همیشه به دنبال راه های جدیدی برای بهبود تجربه مشتری و افزایش فروش خود هستند. از جهانی شدن تا بومی‌سازی، صنعت خرده ‌فروشی با سرعتی در حال تحول است که بر خریداران و فروشندگان تأثیر می‌گذارد. خرده فروشان برای ماندن در صدر رقابت خود باید با پیشرفت های جدید و مهم آشنا و سازگار شوند.

امروزه یکی از مهمترین راهکارهای موجود در صنعت خرده فروشی، نرم افزارهای مدیریتی هستند که میتوانند شما را بر چالش‌های موجود در این صنعت فائق بیاورند و مانع از عقب ماندن شما از تحولات پر سرعت صنعت شوند. از جمله‌ی این نرم افزارها، نرم افزار مدیریت منابع سازمانی یا ERP است.

راهکار صنعت خرده فروشی
راهکار صنعت خرده فروشی ERP

شاید بزرگترین چالش در صنعت خرده فروشی و فروشگاهی تغییر انتظارات مشتریان باشد. همچنین، خرده فروشان در حال حاضر با مشکلات متعددی از جمله کمبود اطلاع نسبت به دارایی‌ها و مصرف کنندگان ناراضی مواجه هستند. آنها همچنین باید با یک اقتصاد در نوسان همراهی کنند. در زیر به برخی از چالش هایی که صنعت خرده فروشی را تحت تاثیر قرار داده است اشاره می کنیم:

چالش های صنعت خرده فروشی

1/ وابستگی به اقتصاد

چندین عامل اقتصادی مانند درآمد شخصی، اعتماد مصرف‌کننده، رشد شغلی و نرخ بهره می‌توانند تا حد زیادی بر هزینه‌های مصرف‌ شده در بخش خرده ‌فروشی تأثیر بگذارند. همچنین، افزایش نرخ بهره بر اعتبار مصرف کننده و توانایی مصرف کننده برای تأمین مالی خریدهای خرده فروشی بزرگ مانند تراکتور یا خودرو تأثیر می گذارد.

2/ تمرکز صنعت

در چندین بخش خرده فروشی، مشاهده می شود که شرکت های بزرگ، بیشتر بازار را در اختیار دارند. حتی خرده فروشان تخصصی در بازارهای پراکنده مجبورند با تاجران انبوه و کلوپ های انبار که مجموعه کوچکتری از کالاهای مشابه را با قیمت پایین ارائه می دهند، رقابت کنند.

3/ تمرکز صنعت

در چندین بخش خرده فروشی، مشاهده می شود که شرکت های بزرگ، بیشتر بازار را در اختیار دارند. حتی خرده فروشان تخصصی در بازارهای پراکنده مجبورند با تاجران انبوه و کلوپ های انبار که مجموعه کوچکتری از کالاهای مشابه را با قیمت پایین ارائه می دهند، رقابت کنند.

بخش خرده فروشی می تواند با تجزیه و تحلیل داده های بزرگ میتواند راهکار صنعت خرده فروشی مناسبی پیدا کند و بر چالش‌هایی که با آنها مواجه میشود غلبه کند.

راهکار صنعت خرده فروشی نرم افزار ERP
مدیریت صنعت خرده فروشی

راهکار صنعت خرده فروشی

1/ راهکار صنعت خرده فروشی ERP

راهکار صنعت خرده فروشی ERP نرم افزاری است که تمامی فرایندها و داده های مرتبط با یک کسب و کار خرده فروشی را ادغام می کند و امروزه به یکی از ابزارهای رقابتی برای کسب و کارهای خرده فروشی تبدیل شده است.

این نرم افزار به شما این امکان را می‌دهد تا داده های سازمان خود را جمع آوری و مدیریت کنید و با تجزیه و تحلیل این داده ها برنامه ریزی درست و مؤثری در روند کاری آینده‌ی کسب و کار خود داشته باشید تا هم هزینه های اولیه را بهینه سازید و هم نرخ فروش محصولاتتان را بالا ببرید و مدیریت بهتری بر روی روند کاری تمام اعضا داشته باشید .

نرم افزار cyberERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی رای دانا، در صنعت فروشگاهی از یک پایگاه داده واحد برای تمامی بخش های سازمان استفاده می کند و با این کار بخش های مختلف را به یکدیگر ارتباط می‌دهد و قابلیت های عملکردی مختلفی را برای یک مجموعه یا سازمان ایجاد می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار و قابلیت‌های آن در صنعت خرده فروشی مقاله‌ی کاربرد نرم افزار ERP در صنعت خرده فروشی را مطالعه نمایید.

نرم افزار ERP در صنعت خرده فروشی
نرم افزار ERP در صنعت خرده فروشی

2/ آموزش دادن شیوه‌ی صحیح ارتباط با مشتری به کارکنان

رفتار محترمانه با رعایت اخلاق نیکو در ارتباط با مشتریان یک راهکار صنعت خرده فروشی بسیار مهم و از عوامل اصلی پیشرفت و افزایش نرخ فروش است. پاسخ گویی مناسب به مشتریان و برخورد صحیح با آنها از مهم ترین و تأثیرگذارترین تکنیک های فروش است که باید آن را به کارکنان بخش فروش آموزش دهید

3/ از کالاهای خود رضایت داشته باشید

اگر خودتان نسبت به کالایی که میفروشید احساس رضایتمندی نداشته باشید نمیتوانید مشتریان خود را به خرید آن محصول ترغیب کنید. سعی کنید برای هر محصول حتی اگر آن را دوست ندارید جذابیت‌هایی در ذهن خود ایجاد کنید و کارایی های جدیدی برایشان در نظر بگیرید تا از آنها راضی باشید و مشتری را نیز راضی نگه دارید.

4/ دربرقراری ارتباط با مشتریان از زبان بدن استفاده کنید

علاوه بر شیوه‌ی صحیح ارتباط کلامی هنگام ارتباط با مشتری، نوع ایستادن، راه رفتن، حرکات دست و سر و حتی حالت چهره شما نیز میتواند در حسی که به او منتقل میکنید و توجه او در گوش دادن به حرف شما تأثیر گذار باشد  و یک راهکار صنعت خرده فروشی میباشد.

به جای اینکه با صاف ایستادن و زل زدن به مشتری او را معذب کنید یا با تکان دادن مداوم و بیش از اندازه‌ی دست و پا و سر حواس او را پرت کرده و ذهنش را آشفته سازید؛ با بکارگیری تکنیک های زبان بدن میتوانید به مشتری احساس راحتی با خودتان را القا کنید تا راحت تر به شما اعتماد نموده و به گفته های شما اهمیت بیشتری دهد.

5/ شیوه‌ی پرس جو از مشتری

اگر قصد دریافت اطلاعات از خریداران خود را دارید آنها را با حجم انبوه سؤالات مورد هجوم قرار ندهید و سؤالات خود را هوشمندانه و کوتاه بپرسید تا بدون ایجاد حس ناراحتی با شما همکاری کنند.

6/ حریم خصوصی مشتری

نگرانی‌های زیادی در مورد سرقت هویت و کلاهبرداری از کارت اعتباری برای مشتریان وجود دارد که منجر به افزایش نظارت بر امنیت داده های مشتریان در بخش خرده فروشی برای جلب اعتماد مشتری شده است.

7/ مثل مشتری فکر کنید

اگر میخواهید فروشنده ی موفقی باشید باید بتوانید نیازها و نگرانی‌های مشتریان خود را خوب بشناسید و آنها را درک کنید. باید خود را جای مشتری بگذارید و با تحلیل رفتار او دغدغه‌هایش را تشخیص دهید و به بهترین شیوه آنها را برطرف کنید.

صنعت خرده فروشی
Retail marketing

8/ پیش بینی روند

سلایق و ترجیحات مشتریان به سرعت در حال تغییر است و می تواند تأثیر زیادی بر تقاضا برای اقلام خرده فروشی بگذارد. یک خطا در پیش‌ بینی می‌تواند منجر به کالاهای اضافی یا محصولات خارج از انبار و فرصت‌های از دست رفته شود و ضرر بزرگی به شما بزند. بنابراین پیش بینی روند تغییرات نیازهای مشتری یک راهکار صنعت خرده فروشی بسیار با اهمیت است.

9/ به خاطر سپردن مشتریان دائمی

با به خاطر سپردن مشتریان دائمی یا یادداشت کردن آنها و صدا زدن آنها با نام خانوادگی‌شان به آن‌ها احساس اهمیت قائل شدن را هدیه دهید تا از انتخاب شما به عنوان فروشگاه همیشگی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشند و به خریدشان از شما ادامه دهند.

10/ مدیریت مناسب

یک راهکار صنعت خرده فروشی تأثیر گزار این است که مدیران مجموعه علاوه بر شایستگی های لازم توانمندی هایی از جمله آموزش صحیح به کارمندان، برخورد صحیح با مشتریان و کارکنان و مهارت های فروشندگی را به خوبی بلد باشد و در زمان های مناسب آنها را با صبر و روی خوش به کارمندان گوشزد کند.

اگر مدیر مجموعه با شیوه‌های کار آشنا نباشد نمیتوان انتظار داشت سایر اعضا به درستی و کاملا هماهنگ با یکدیگرعمل کنند.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up