مزایای استفاده از نرم افزار ERP ( نرم افزار  برنامه ریزی منابع سازمانی ) چیست؟

سیستم‌های ای آر پی گران هستند. پیاده‌سازی سیستم هزینه بالایی دارد و نگهداری از آن در طول زمان هزینه‌های بیشتری به بار می‌آورد. بااین‌حال، مشاغل و سازمان‌های دیگر هر روز از ای آر پی استفاده می‌کنند، سیستم‌های جدید می‌خرند و سیستم‌های کنونی خود را ارتقاء می‌دهند. چه مزایایی این هزینه‌ها را توجیه می‌کند؟

برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار و ویژگی های آن میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

Oracle Once Again Named an ERP Technology Leader 1 1

تصمیم‌های تجاری بهتر

مسیر رشد و توسعه‌ی مشاغل معمولاً هیچ‌وقت منظم نیست. در طول زمان، افراد و بخش‌ها نیازهایی دارند که برای رفع ‌آن‌ها راه‌حل‌هایی را توسعه می‌دهند و این فرآیند معمولاً بدون توجه به نیازهای سایر بخش‌های سازمان اتفاق می‌افتد. صفحات گسترده [1]نمونه‌ای عالی از این تغییرات بدون نظم هستند. ساخت صفحه‌ی گسترده آسان است و بسیاری از افراد در ایجاد صفحات بسیار پیچیده‌ مهارت دارند. همه می‌دانند مدیریت و اشتراک‌گذاری این صفحه‌ها درون شرکت‌ دشوار است.

ای آر پی فرصتی را برای حذف صفحات گسترده فراهم می‌کند چون داده‌ها و اطلاعات موردنیاز هر کاربر یا بخش در همان سیستم ای آر پی قرار می‌گیرد و از طریق گزارش‌های هوش تجاری،[2] صفحه‌ی کاربران و سایر گزارش‌ها در دسترس همه قرار دارد.

فرقی نمی‌کند راه‌حل اشتراک‌گذاری اطلاعات چه چیزی بوده است ـ صفحه‌ی گسترده، پایگاه داده خارجی یا اسناد درون کمد پرونده‌ها ـ ای آر پی به شرکت کمک خواهد کرد هماهنگ باقی بماند، زیرا همه از یک منبع استفاده می‌کنند.

نرم افزار خزانه داری

پیروی از مقررات

الزامات قانونی شکل‌های مختلفی دارند. یکی از آن‌ها قالب‌ها‌ و محتوای مشخص برای صورت‌های مالی است. سیستم‌های ای آر پی همه‌جا فروخته می‌شود و توسعه‌دهندگان تلاش زیادی برای حفظ کیفیت بالا و انطباق آن با GAAP یا اصول پذیرفته‌شده‌ی حسابداری در همه‌ی کشورهای توسعه‌یافته می‌کنند. حتی اگر شغل شما الزامات منحصربه‌فردی در مورد افشای اطلاعات داشته باشد، ای آر پی ابزارهای سفارشی‌‌شده‌ای را برای تولید گزارش در اختیار شما می‌گذارد.

سایر الزامات قانونی معمولاً از پشتیبانی سیستم کیفیت ای آر پی نشات می‌گیرند. در بازرسی‌های مختلفی که در ای آر پی انجام می‌شود پروتکل‌های دقیقی دنبال می‌شوند. در زمان ارزیابی، بازرسان فرآیند‌های گام‌ به ‌گام را طبق ترتیبی که در ای آر پی برنامه‌ریزی شده‌ است، ثبت می‌کنند. نتایج در ای آر پی ذخیره می‌شوند و برای گزارش‌ها و تحلیل‌های موردنیاز برای پاسخگویی به هرگونه الزام قانونی در دسترس هستند.

آزادی کاربران برای سودآوری

همه‌ی سیستم‌های ای آر پی امروزی رابط کاربری مشابهی را در هر ماژول ارائه می‌دهند. این امر باعث می‌شود کاربران بسیار سریع‌تر آموزش ببینند و مشاغل را قادر می‌سازد مطابق با تکامل نیازهایشان، خیلی سریع سیستم‌های دیگر را یاد بگیرند. علاوه بر این، رابط‌های کاربری طوری طراحی شده‌اند که بتوان به شکلی سریع و کارآمد تبادلات را در آن‌ها ثبت کرد. این صفحه‌ها نیز قابل تنظیم هستند و اجازه می‌دهند کاربران کارایی تبادلات را بهبود ببخشند. بیشتر اوقات می‌توان با استفاده از ابزار گردش‌کار، مجموعه‌ای از تبادلات مرتبط به هم را که در بخش‌های مختلف انجام می‌شوند به یکدیگر متصل کرد. همه‌ی این‌ها به این معنی است که کاربران زمان ارزشمند کمتری را صرف انجام جزئیات تبادلات کار خود می‌کنند و می‌توانند وقت بیشتری را به کارهایی اختصاص دهند که به کسب‌وکار کمک می‌کند و سودآوری دارد.

cyber bi

با استفاده از پیکربندی ای آر پی، پیش‌فرض‌ها را طوری تنظیم کنید که با تکمیل خودکار سلول‌ها به کاربران کمک کند. صرفه‌جویی در ثانیه‌ها صرفه‌جویی در هزینه‌هاست. بعضی از تبادلات را سفارشی کنید تا تنظیمی که در انجام تبادلات بهترین نتیجه را برای مشاغل به دست می‌آورد به‌عنوان پیش‌فرض تعیین شود. کارگر تولیدی‌ای را‌ در نظر بگیرید که همین الان کارش را تمام کرده است. وقتی دنبال کار بعدی می‌گردد، سیستم به او کار ایده‌آلی پیشنهاد می‌دهد و باعث می‌شود انتخاب گزینشی [3] کار بعدی جذابیت کمتری داشته باشد.

نتیجه‌گیری

این‌ها تنها تعداد محدودی از راه‌های سود بردن مشاغل از اجرای ای آر پی هستند. به نیازهای فعلی تجارت خود نگاه کنید. تعداد کمی از ما مشاغلی داریم که آن‌قدر خوب اداره می‌شوند که سود به دست آمده از ای آر پی با اختلاف زیاد از هزینه‌های تغییر پیشی نمی‌گیرد.

در انتها پیشنهاد میکنیم که برای آشنایی با ماژول های نرم افزار ERP این مقاله از تیم تولید محتوای رای دانا را ملاحظه فرمایید.

———————————————————————————————————–

[1] Spreadsheet

[2] Business intelligence report

[3] Cherry-picking

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up