کاربرد نرم افزار ERP در صنعت خرده فروشی

منظور از راهکار صنعت خرده فروشی ERP بسته ای نرم افزاری است که تمام داده ها و فرایندهای مربوط به یک فروشگاه یا کسب و کار خرده فروشی را ادغام می کند و امروزه روز به یک ابزار رقابتی برای کسب و کارهای خرده فروشی تبدیل شده است.

نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی در صنعت فروشگاهی از یک پایگاه داده واحد استفاده می کند، بخش های مختلف را به یکدیگر ارتباط داده و قابلیت های عملکردی مختلفی را برای سازمان به ارمغان می آورد.

نرم افزار ERP چیست؟

تعداد زیادی از راهکارهای نرم افزاری در دسترس برای طیف گسترده ای از فرایندها در بازار عرضه می شوند. شما هر کسب و کاری که داشته باشید، به احتمال بسیار زیاد در حال حاضر یک راهکار نرم افزاری متناسب با آن جهت پاسخگویی به خواسته های شما در صنعتی که فعالیت میکنید وجود دارد.

یکی از نرم افزارهایی که هر کسب و کاری در هر ابعادی که مشغول به فعالیت باشد، تمایل به خرید و پیاده سازی راهکارهای آن دارد، نرم افزار ERP می باشد. ERP، در واقع مخفف عبارت برنامه ریزی منابع سازمانی می باشد. اما این اصطلاح دقیقا به چه معناست و در صنعت خرده فروشی چه راه حل هایی را در قالب نرم افزار خرده فروشی ارائه می دهد؟

جای بسی خوشحالی است که شما وبسایت ما را برای یافتن جواب این پرسش انتخاب نموده اید. بنابراین تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

راهکار صنعت خرده فروشی

راهکار صنعت خرده فروشی ERP

راهکار صنعت خرده فروشی ERP یک نرم افزار فروشگاهی است که در واقع به خرده فروشان کمک می کند تا عملیاتی همچون خرید، گزارش موجودی کالا، فروش، یکپارچه سازی پایانه های فروش، امور مالی، وفاداری مشتری، سفارش مجدد و موارد دیگر را در قالب یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی در صنعت خرده فروشی مدیریت کنند.

یک راهکار ایده آل خرده فروشی ERP در جهت بهینه سازی رویه کسب و کار و اطمینان از عملکرد یکپارچه طراحی می شود. در این راهکار ماژول هایی مانند مدیریت تدارکات، مدیریت موجودی کالا، بازرگانی، مدیریت مشتری، نقطه فروش، حسابداری و موارد مشابه با یکدیگر ادغام شده اند و در واقع این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا بدون خطر خطا و با دقتی بالا، تمام اطلاعات را در زمان واقعی به اشتراک بگذارند. به همین دلیل،همواره اطلاعات مدیریت سازمان در مورد کل سناریوی در حال اجرا به روز است و می تواند تصمیمات مربوطه را برای افزایش مقیاس کسب و کار خرده فروشی خود اتخاذ نماید.

از آنجا که صنعت خرده فروشی یکی از سریع ترین بخش های در حال رشد در بازار ایران است، گسترش هر یک از واحدهای خرده فروشی برای پیشرفت این حوزه از صنعت، امری ضروری تلقی می شود.

برای راه اندازی یک کسب و کار سودآور، خرده فروشان باید هر ابزاری را که به رشد تجارت آنها کمک می کند را به کار گیرند. از همین رو پیاده سازی اصولی یک نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی در صنعت خرده فروشی به یک نیاز روز تبدیل شده است، به ویژه برای سازمان هایی که به دنبال رشد کسب و کار خود از مقیاس کوچک به متوسط هستند.

 

برا ی آشنایی بیشتر با چالش ها و راهکارهای صنعت خرده فروشی میتوانید مقاله‌ی عوامل موفقیت در صنعت خرده فروشی را مطالعه نمایید.

سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی در صنعت خرده فروشی
راهکار ERP در صنعت خرده فروشی

کاربرد نرم افزار ERP در صنعت خرده فروشی

کاربرد نرم افزار ERP در صنعت خرده فروشی و فروشگاهی این است که دقت مطلق و جریانی روان از داده ها را ایجاد می نماید، چرا که همه ی داده ها در یک نقطه متمرکز هستند. این موضوع به نوبه خود خرده فروشان را قادر می سازد تا تمام عملیات های تجاری را ساده سازی کنند.

مزایای اصلی یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی در صنعت فروشگاهی به شرح زیر می باشد:

مدیریت موجودی در فروشگاه

یکی از مهم ترین جنبه های تجارت خرده فروشی دسترسی به گزارشی دقیق از موجودی کالا است. این گزارش  باید کل کالاهای قابل فروش را به همراه درآمد و سود شرکت در بر داشته باشد. یک راهکار صنعت خرده‌فروشی مدیریت کارآمد موجودی کالا را که شامل ردیابی حرکت سهام، نظارت بر تعداد سهام و سایر معیارهای مربوطه است را تضمین می کند.

مدیریت خرید و فروش

در محیط خرده فروشی،  صاحبان مشاغلی که طیف گسترده ای از محصولات را ارائه می دهند، ممکن است نیاز به تهیه ی محصولات از فروشندگان متعدد داشته باشند. پیگیری دستی کلیه فروشندگان و سفارشات خرید ممکن است منجر به داده های غلط شود و در نهایت به یک امر بسیار پیچیده تبدیل شود. یک راهکار صنعت خرده فروشی به شما کمک می کند تا تمام اطلاعات را ذخیره و ردیابی کنید و همچنین در هر لحظه به داده های به روز و واقعی دسترسی داشته باشید.

پیش بینی تقاضا

با استفاده از یک راهکار فروشگاهی ERP، خرده فروشان قادر به تجزیه و تحلیل روند حرکت موجودی و سرعت این روند می باشند، آن ها می توانند مشاهده کنند که این روند با چه سرعتی طی می شود و از چه الگویی پیروی می کند. به این ترتیب، شما می توانید بفهمند که کدام محصول به میزان بیشتر و کدام محصول به میزان کمتر مورد تقاضای مشتری است، در نتیجه، میتوانید روند تقاضا در ماه ها یا فصول بعدی را پیش بینی کنید. صاحبان خرده فروشی از این اطلاعات بصیرت آمیز برای ثبت سفارش خرید موجودی جدید و سفارش مجدد کالاهای موجود استفاده می کنند و بنابراین تجارت خرده فروشی خود را گسترش می دهند.

ارائه گزارش و بازنگری

یک راهکار صنعت خرده فروشی ERP گزارش هایی را بر اساس داده های جمع آوری شده در پایانه های فروش تولید می کند. این گزارش ها بینش جامعی از روند فروش، اوج ساعات فروش، بالاترین و کمترین میزان فروش محصولات، نرخ حفظ مشتری و موارد مشابه را به تصویر می کشد. با نگاهی تلفیقی به این آمار، صاحبان مشاغل خرده فروشی متوجه می شوند که چه کارهایی را به بهترین نحو انجام می دهند و چه مواردی باید تغییر کند. بنابراین شما از این طریق می توانید تصمیمات شغلی کاملا آگاهانه ای از قبیل ارائه ی تخفیف، استخدام نیرو، استراتژی های بازاریابی و موارد دیگر را اتخاذ کنید.

مدیریت مالی

خرده فروشان می توانند امور مربوط به حسابداری خود را به راحتی با راهکار خرده فروشی ERP مدیریت کنند چرا که این راهکار مجموعه ی کاملی از ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت کلیه جنبه های مالی تجارت شما را فراهم می کند، ضمن اینکه سطح بالایی از مقررات و قوانین مالی را حفظ می کند.

مدیریت مشتری

با استفاده از راهکار فروشگاهی ERP به راحتی می توانید مشتری های خود را ردیابی کنید و در صدد افزایش ارزش طول عمر مشتری یا همان CLV برآیید. شما همچنین می توانید مشتری های جدید جذب کنید و بهترین مشتریان خود را شناسایی کنید، این یک راه عالی راه برای ساخت برند شما است.

سیستم erp در صنعت خرده فروشی

مزیت های رقابتی راهکار صنعت خرده فروشی ERP  رای دانا

  • پشتیبانی از رابط کاربری گرافیکی: این مورد به کاربران کمک می کند تا تعامل بهتری با نرم افزار داشته باشند.
  • امکان استفاده ی بهینه از منابع: این مورد کاهش هزینه ها و متعاقبا سودآوری را در پی دارد.
  • کاهش موجودی سربار و بیش از حد: راهکار صنعت خرده فروشی ما به شما این امکان را می دهد تا هزینه های سربار را به میزان قابل توجهی کاهش داده و در نتیجه هزینه های غیرضروری را برای شرکت کاهش دهید.
  • پاسخگویی به موقع: این موضوع در نهایت رضایت مشتری و وفاداری آنها را به دنبال خواهد داشت.
  • مقیاس پذیری و انطباق پذیری آسان: مقیاس پذیری آسان و ادغام روان با سیستم های قدیمی از دیگر مزایای راهکار صنعت خرده فروشی ERP است.

برای آشنایی بیشتر با شرکت ما به www.raydana.com مراجعه فرمایید.

نتیجه گیری

پیامدهای راهکار صنعت خرده فروشی ERP در واقع بسیار زیاد است. یک راهکار خرده فروشی ERP ایده آل به طور مداوم ROI یا همان نرخ بازگشت سرمایه بالایی را ارائه می دهد، بنابراین می توان به آن به چشم یک دارایی استراتژیک بلند مدت با ویژگی های سازگار ، گسترده و قابل اعتماد نگاه کرد. راهکار فروشگاهی ERP با ارائه جریان مداوم اطلاعات به خرده فروشان کمک می کند تا تجارت خود را به روشی موثر و کارآمد مدیریت کنند.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up