نرم افزار مدیریت لجستیک

نرم افزار مدیریت لجستیک اشکال مختلفی دارد و در دنیای مدیریت زنجیره تامین بسیار ارزشمند است. در ادامه این مقاله  بر روی چیستی راه‌حل‌های مدیریت لجستیک، آنچه نرم افزار مدیریت لجستیک می‌تواند برای مدیریت عملیات لجستیک شخص ثالث (3PL) به ارمغان بیاورند و نحوه انتخاب بین راه‌حل مدیریت تدارکات یکپارچه یا مستقل تمرکز خواهیم کرد.

what is a logistics company 1024x1024 1
نرم افزار مدیریت لجستیکl

نرم افزار مدیریت لجستیک چیست؟

نرم افزار مدیریت لجستیک یک ابزار مدیریت درجه یک سازمانی است که منابع لازم برای ساده کردن فرآیندهای تولید و تحویل در طول چرخه عمر محصول را در اختیار کسب و کارها قرار می دهد. در سطح پایه، در مدیریت لجستیک همه چیز در مورد استراتژی است. زنجیره های تامین از انواع قطعات متحرک پیچیده تشکیل شده است، هم ورودی (تامین مواد اولیه به انبار شما) و هم خروجی (تامین محصولات نهایی به مصرف کنندگان). وقتی یکی از آنها شروع به شکست می کند، کل زنجیره آسیب می بیند. مدیریت لجستیک تلاش می‌کند تا برنامه‌ای کامل ارائه کند که از چنین خطاهایی جلوگیری کند و کارها را با دقت و سرعت حفظ کند.

هم اطلاعات و هم کالاها در طول زنجیره تامین حرکت می کنند و برای موفقیت یکدیگر حیاتی هستند. به منظور مشاهده نحوه سفر این محموله مهم، نرم افزار مدیریت لجستیک، برنامه ریزی و کنترل هر مرحله ضروری را ساده می کند.

ما قصد داریم به سه نوع مختلف نرم افزار نگاهی بیندازیم: سیستم های مدیریت انبار، سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)  و مجموعه های SCM . همانطور که قبلاً گفتیم، بسیاری از عملیات از جمله ارائه دهندگان logestic شخص ثالث  می توانند برای یافتن نرم افزار مناسب با مشکل مواجه شوند. به ویژه شرکت های لجستیک شخص ثالث که به یک راه حل نرم افزاری نیاز دارند که ابزارهای تخصصی مورد نیاز برای موفقیت را در اختیار آنها قرار دهد. با توجه به این موضوع، بیایید ببینیم که چگونه نرم افزار مدیریت لجستیک به مدیریت لجستیک شخص ثالث  کمک می کند.

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار ERP شرکت رای دانا و امکانات و قابلیت های آن کلیک کنید.

Just in Time JIT Logistics

ویژگی های کلیدی

ویژگی های نرم افزار لجستیک

1. مدیریت موجودی

می‌توانید سفارش‌های فعال را ردیابی کنید، محموله‌ها را ثبت کنید و با داده‌های فروش بلادرنگ و تجزیه و تحلیل روند تاریخی، زمان‌بندی عرضه را انجام دهید. یک استراتژی کنترل دقیق موجودی برای کاهش موجودی بیش از حد و موجودی مرده ضروری است.

2. مدیریت حمل و نقل

این شامل حمل و نقل فیزیکی محصولات نهایی از انبار شما به مشتریان است. بسته به ماهیت کسب‌وکارتان، ممکن است لازم باشد یک شرکت حمل‌ونقل یا خدمات حمل‌ونقل مناسب را انتخاب کنید یا مسیر حمل‌ونقل خود را برنامه‌ریزی کنید، که شامل زمان‌بندی تحویل، بهینه‌سازی مسیر و ردیابی حمل‌ونقل در اسرع وقت است. یک عملیات حمل و نقل کارآمد می تواند هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

3. مدیریت انبار

از دستگاه های اینترنت اشیا، حسگرها و ابزارهای ذخیره سازی هوشمند برای نظارت بر انبار خود به صورت لحظه ای  استفاده کنید. دید بیشتر به این معنی است که شما همیشه می دانید در انبار شما چه چیزی و کجاست. دید بهتر به حمل و نقل سریع تر، ذخیره سازی بهینه و انجام دقیق سفارش ترجمه می شود.

4. مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)

ردیابی سرنخ‌ها و هماهنگ کردن تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی با داده‌های پیش‌بینی تقاضا.

همچنین می‌توانید برای کمک به مشتریان خود و بهبود سطوح تعامل، نرم‌افزار میز کمک را ادغام کنید.

5. پیش بینی تقاضا

ابزارهای برنامه ریزی تقاضا می توانند به شما در تجزیه و تحلیل چرخه عمر محصول و داده های تاریخی فروش برای شناسایی روندها و پیش بینی تقاضای آینده کمک کنند. پیش‌بینی تقاضا، برنامه‌ریزی موجودی و عرضه را با افزایش و کاهش تقاضا آسان‌تر می‌کند.

6. لجستیک شخص ثالث (3PL)

برای اکثر مشاغل با انبارهای متعدد در مکان های جغرافیایی مختلف، جابه‌جایی و حمل و نقل زمینی یا دریایی می تواند فرآیند پیچیده ای باشد. این راحت و مقرون به صرفه است که به سادگی تدارکات را به شرکت های شخص ثالث تخصصی برون سپاری کنید.

مدیریت شخص ثالث

به‌عنوان یک ارائه‌دهنده شخص ثالث ، مدیریت عملیات چند انبارداری برون‌سپاری می‌تواند دشوار باشد، اما نرم‌افزار مدیریت تدارکات مناسب می‌تواند شما را به سمت موفقیت راهنمایی کند. البته با توجه به گزینش عظیم ابزارهای نرم افزاری لجستیک شخص ثالث در بازار، گفتن این کار آسان تر از انجام آن است. با این وجود، ارزش توجه شما را دارد زیرا یک راه حل مناسب می تواند یک عملیات خوب را به یک عملیات بهینه تبدیل کند.

نرم افزار مدیریت لجستیک شخص ثالث مناسب می تواند هزینه ها را به طور قابل توجهی کاهش دهد. دلایل مختلفی برای این وجود دارد، اما توضیح اولیه این است که همه چیز سریعتر اتفاق می افتد.

logistics fundamentals supply chain

زنجیره های تامین همه چیز در مورد کارایی و کنترل لحظه به لحظه است زیرا زمان، طلا است. اگر راه‌حل نرم‌افزاری دارید که می‌تواند کرایه پرداخت کند، بر ماشین‌آلات نظارت کند، ارزیابی عملکرد انجام دهد، فاکتور ارسال کند و تحویل‌های دریافتی را ثبت کند، روال عملیاتی شما سریع‌تر می‌شود. نیازی به یادآوری وظایف کلیدی یا آماده شدن برای تکمیل دستی آنها نیست.

اهمیت

مدت زمانی که برای شناسایی و نزدیک شدن به یک کار طول می کشد، یک نرم افزار مدیریت لجستیک قبلاً آن را از لیست حذف کرده است. این زیبایی اتوماسیون است. این باعث می شود انبار شما سریع تر، ارزان تر و پربازده تر شود. این بدان معنا نیست که پیدا کردن نرم افزار مناسب همیشه آسان است. با این همه ابزارهای لجستیک موجود در بازار، ممکن است انتخاب صحیح دشوار باشد.

در نهایت، همه شرکت ها نیازمندی های متفاوتی دارند، بنابراین باید جنبه های مختلف نرم افزار را در اولویت قرار دهند. این می تواند هر چیزی از مقیاس پذیری و ثبات گرفته تا شهرت و خدمات مشتری باشد.

نرم افزار WMS در لجستیک شخص ثالث عملیات چند انبار را سازماندهی می کند.

اگر این اولین خرید نرم افزار مدیریت لجستیک شخص ثالث  شما است یا مدت زیادی است که نرم افزار خود را تغییر نداده اید، مرور و انتخاب در ارائه دهندگان مختلف نرم افزار مدیریت لجستیک شخص ثالث می تواند کمی دلهره آور باشد. خوشبختانه، برخی از ویژگی ها و عملکردهای اصلی وجود دارد که می توانید در طول جستجوی خود اولویت بندی کنید. مثل مشخصات فنی، مقیاس پذیر بودن و دسترسی به داده های حیاتی.

مشخصات فنی

استفاده از نرم افزار مدیریت لجستیک شخص ثالث  چند جنبه منفی دارد، اما یکی از آنها این واقعیت است که شما با کسب و کار دیگری کار می کنید. بدیهی است که شما نمی توانید از این نقطه ضعف اجتناب کنید. هر ارائه دهنده ای که انتخاب کنید اهداف خاص خود را خواهد داشت. در واقع، به جای ارائه خدمات سفارشی به همه مشتریان، فرآیندها را در یک پایگاه مشتری بزرگ به اشتراک می گذارد.

تا زمانی که ارائه دهنده شما بهترین فناوری ممکن را ارائه می دهد و روی برنامه هایی سرمایه گذاری می کند که ذاتا قابل تنظیم هستند، مشکلی نیست. دریابید که فروشنده در یک سال چقدر برای فناوری هزینه می کند. ببینید چه مقدار از بودجه سالانه صرف پروژه های نوآوری می شود. شما می خواهید مطمئن باشید که استراتژی فناوری اطلاعات و نقشه راه آنها با استراتژی شما هماهنگ است.

190610 Blog Feature Logistics 1

مقیاس پذیر

از بسیاری جهات، این مهمترین ملاحظات از همه است. پیاده سازی یک سیستم لجستیک کاملاً جدید کار ارزانی نیست. شما باید عملکردهای مقیاس پذیر را انتخاب کنید تا حداکثر ارزش سرمایه گذاری خود را به دست آورید. به عبارت دیگر، حتی اگر شرکت شما با سرعتی بسیار سریعتر از حد انتظار شروع به رشد کند، نرم افزار شما باید قادر به تنظیم و سازگاری با محیط های در حال تغییر باشد.

در حالت ایده‌آل، شما نرم افزار مدیریت لجستیک شخص ثالثی  را می‌خواهید که بتواند تقریباً فوراً موجودی جدید را ترکیب کند، زیرا مدیریت موجودی کارآمد بخش مهمی از نفوذ به بازارهای جدید است. حتی در کوتاه مدت، مقیاس پذیری مهم است زیرا انبارها و مراکز توزیع با موجودی نوسان سروکار دارند. از فصلی به فصل دیگر، مدیریت موجودی شما ممکن است بسیار متفاوت باشد. برای این مقاصد و مقاصد، بهتر است نرم افزار مدیریت لجستیک داشته باشید که به صورت نشانه کوچک و بزرگ می شود.

دسترسی به داده های حیاتی

اکنون که بسیاری از ارائه دهندگان نرم افزار مدیریت لجستیک موجود هستند، شرکت ها به دنبال مزایای اضافی هستند. آن‌ها به سمت سیستم‌هایی جذب می‌شوند که چیزی کمی بیشتر ارائه می‌دهند، خواه اتصال به سایر منابع زنجیره تامین، دسترسی به تحقیقات صنعتی یا رویدادهای همتا به همتا باشد. در نهایت، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا این امتیازات و مشوق‌ها ارزشمند هستند یا خیر.

اگر ارائه‌دهنده‌ای را پیشنهاد نکند، بی‌ارزش نمی‌کند، اما مطمئناً دسترسی به دانش خودی و هوش تجاری بیشتر مفید است. باز هم، این در مورد طول عمر است. اگر می‌خواهید چندین سال به نرم‌افزار 3PL پایبند باشید، باید به یک ارائه‌دهنده نرم افزار مدیریت لجستیک شخص ثالث  نگاه کنید که به طور مداوم ارزش زیادی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

تغییر چهره لجستیک شخص ثالث

به طور سنتی، کسب و کارها تمایلی به به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیش از حد با ارائه دهندگان شخص ثالث ندارند. با پیچیده‌تر شدن خواسته‌های مشتری و جمع‌آوری داده‌های بیشتر، این ممکن است به زودی تغییر کند. چالش ها و حتی خطراتی وجود دارد، اما تعامل نزدیک با ارائه دهندگان نرم افزار مدیریت لجستیک شخص ثالث  می تواند به تکامل زنجیره تامین شما کمک کند.

گنجاندن در برنامه ریزی بلندمدت توانمند است و فرصتی برای کاهش هزینه ها، به حداقل رساندن ضایعات و ایجاد سیستم های توزیع مناسب برای آینده فراهم می کند. زمان آن رسیده است که به ویژگی های اصلی نگاه کنید و راه حل های چابک و انعطاف پذیر با قابلیت رشد و تغییر را انتخاب کنید. اگر می خواهید به اوج برسید و در آنجا بمانید، باید روی مقیاس پذیری سرمایه گذاری کنید.

در حالی که برخی از شرکت ها تمایلی به استفاده از 3PL ندارند، لجستیک شخص ثالث به سرعت در حال تبدیل شدن به بخش های انبارداری زنجیره تامین است. از آنجایی که تقاضا برای عملکرد بهینه زنجیره تامین برای پاسخگویی به پایگاه مشتری رو به رشد افزایش می یابد، ارائه دهندگان لجستیک شخص ثالث   امور را به دست خود گرفته و مجموعه نرم افزارهایی را با در نظر گرفتن نیازهای خود منتشر می کنند.

همانطور که شرکت های لجستیک شخص ثالث با راه حل هایی که نیازهای آنها را برآورده می کند وارد حلقه نرم افزار می شوند، خدمات آنها حتی از گذشته جذاب تر می شود.

download

نرم افزار حمل و نقل و لجستیک چیست؟

برای شرکت هایی که با حمل و نقل فیزیکی کالا سر و کار دارند، نرم افزار مدیریت لجستیک استاندارد ممکن است آن را قطع نکند. اگر یک شرکت حمل و نقل بار، شرکت حمل و نقل باربری یا ارائه دهنده خدمات بسته هستید، ممکن است بخواهید نرم افزار حمل و نقل و تدارکات را در نظر بگیرید.

این پلتفرم خدمات تحرک ویژه را برای توزیع فیزیکی محصولات در سراسر شبکه شرکت ارائه می دهد. این به مدیران ناوگان کمک می کند تا هزینه های حمل و نقل را به حداقل برسانند، مسیرهای تحویل را بهینه کنند، تکالیف راننده را ساده کنند و عملیات تحویل و تحویل را سرعت بخشند.

ویژگی ها و خدمات

راه‌حل‌های لجستیک حمل‌ونقل به یک مرکز تخصصی‌تر پاسخ می‌دهند

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up