نرم افزار مدیریت مالی

نرم افزار مدیریت مالی نوعی نرم افزار است که برای کمک به کسب و کارها در مدیریت امور مالی خود طراحی شده است. می توان از آن برای ردیابی درآمد و هزینه ها، ایجاد بودجه، تولید گزارش های مالی و تجزیه و تحلیل داده های مالی استفاده کرد. نرم افزار مدیریت مالی همچنین می تواند برای خودکارسازی وظایفی مانند صورتحساب، پردازش حقوق و دستمزد و حساب های دریافتی/پرداختی استفاده شود.

نرم افزارهای مدیریت مالی

نرم افزار مدیریت مالی

نرم افزار مدیریت مالی در نرم افزار ERP برای کمک به کسب و کارها در مدیریت عملیات مالی خود طراحی شده است. این شامل ویژگی هایی مانند بودجه بندی، پیش بینی، حساب های دریافتنی و پرداختنی، مدیریت جریان نقدی، گزارشگری مالی و غیره است. این نوع نرم افزار به کسب و کارها کمک می کند تا فرآیندهای مالی خود را ساده کرده و کارایی را بهبود بخشند. همچنین به آنها کمک می کند تا با ارائه بینش در زمان واقعی در مورد عملکرد مالی خود تصمیمات بهتری بگیرند.

سیستم مدیریت مالی (FMS) چیست؟

قدیمی ترین سوابق حسابداری در میان خرابه های 7000 ساله بین النهرین باستان یافت شد. این بیش از 3000 سال قبل از اختراع چرخ است و از اهمیت تاریخی و فرهنگی تجارت و بازرگانی در تکامل جامعه بشری سخن می گوید. اما تا اواخر قرن 15 بود که ما پیدایش حسابداری مدرن را با رواج حسابداری دو طرفه توسط ریاضیدان ایتالیایی لوکا پاچیولی دیدیم. با آن، کسب‌وکارها می‌توانند هم وضعیت حال (بدهی) و هم وضعیت آینده (اعتبار) خود را ببینند و یک سیستم مدیریت مالی ابتدایی متولد شد. البته، سیستم های مدیریت مالی مدرن برای امضای پاچیولی غیرقابل تشخیص است.

تعریف نرم افزار مدیریت مالی

نرم افزار مدیریت مالی  شامل فرآیندهایی است که برای مدیریت درآمد، هزینه ها و دارایی های یک سازمان استفاده می شود. هدف نرم افزار مدیریت مالی علاوه بر پشتیبانی از عملیات مالی روزانه، به حداکثر رساندن سود و تضمین پایداری بلندمدت شرکت است. آنها به تیم های مالی کمک می کنند:

  • ساده کردن صورتحساب و جمع آوری صورت حساب
  • جریان نقدی روزانه، ماهانه و سالانه را بهینه کنید
  • مسیرهای حسابرسی را حفظ کنید و از مقررات حسابداری پیروی کنید
  • فرآیندهای مالی را خودکار کنید و خطاهای حسابداری را کاهش دهید
  • بودجه بندی، پیش بینی و برنامه ریزی بهتری ارائه دهید
  • سرعت بخشیدن به فعالیت های بسته مالی و گزارش دهی

و…

نرم افزار مدیریت مالی می تواند بخشی از سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یک شرکت باشد که داده های مالی و عملیاتی را ادغام می کند و به تیم ها دید جامعی از تجارت ارائه می دهد. برنامه های کاربردی مالی مستقل نیز می توانند برای ایجاد یک سیستم مدیریت مالی سرتاسر ترکیب شوند. مدیران مالی به طور فزاینده ای ERP مبتنی بر ابر و نرم افزار مدیریت مالی را انتخاب می کنند که می تواند به سرعت برای مدیریت رشد و ارائه عملکرد برای مناطق جغرافیایی، زبان ها، ارزها و مقررات مختلف مقیاس شود.

اجزای اساسی یک نرم افزار مدیریت مالی

یک نرم افزار مدیریت مالی موثر مجموعه کاملی از نرم افزارهای حسابداری و منبعی از حقیقت را در اختیار شرکت ها قرار می دهد. در داخل سیستم ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توان آنها را به چهار دسته زیر دسته بندی کرد:

حسابداری عمومی و بسته مالی: ابزارهایی برای حسابداری و بسته مالی از فعالیت های حسابداری ضروری مانند دفتر کل، حساب های پرداختنی (AP)، حساب های دریافتنی (AR) و حقوق و دستمزد پشتیبانی می کند. آن‌ها به تیم‌ها کمک می‌کنند تا گزارش تهیه کنند، صورت‌های مالی برای درآمد، هزینه‌ها و موجودی‌ها ایجاد کنند – و کتاب‌ها را به سرعت و با تلاش کمتر ببندند. ویژگی های مدیریت مالیات نیز به اطمینان از صحت و انطباق مالیات کمک می کند.

مدیریت درآمد، وجه نقد و خزانه: با ابزارهای حسابداری درآمد، تیم‌های مالی می‌توانند فرآیندهای صورت‌حساب را خودکار کنند، پرداخت‌های لحظه‌ای را مشاهده کنند و از انطباق با مقررات قانونی برای شناسایی درآمد، مانند IFRS 15 اطمینان حاصل کنند. ابزارهای مدیریت وجوه نقد و خزانه‌داری. به تیم ها در پیش بینی جریان نقدی، بهبود نقدینگی و کاهش فعال ریسک کمک می کند. این نرم‌افزار همچنین با سیستم‌های بانکی ادغام می‌شود، بنابراین کاربران می‌توانند در زمان واقعی موجودی‌های بانکی را مشاهده کنند و تطبیق حساب‌ها را ساده کنند.

برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل مالی: مجموعه ای از ابزارهای برنامه ریزی، پیش بینی، بودجه بندی و تحلیلی به مدیران مالی مالی و تیم های آنها کمک می کند تا از سلامت مالی کلی شرکت حمایت کنند. نرم افزار FP&A برای تجزیه و تحلیل هزینه ها و سودآوری، بهبود عملکرد، پیش بینی و پیمایش شرایط آینده، و ارائه پشتیبانی تصمیم گیری سریع و دقیق برای C-suite بسیار مهم است. همچنین از برنامه ریزی چند سناریویی و همکاری بین امور مالی و هر بخش دیگر پشتیبانی می کند.

حاکمیت، ریسک و انطباق: ابزارهای GRC به تیم‌ها کمک می‌کنند تا فعالیت‌های سازمانی را با اهداف تجاری هماهنگ کنند، انواع مختلف ریسک را شناسایی و کاهش دهند، و از انطباق با قوانین و مقررات – از GDPR و SOX گرفته تا توافق‌نامه‌های تجاری بین‌المللی، اطمینان حاصل کنند. با همگام سازی داده ها در سراسر حاکمیت شرکتی، مدیریت ریسک، و فعالیت های انطباق، شرکت ها می توانند کارآمدتر عمل کنند، عدم اطمینان را هدایت کنند و با یکپارچگی عمل کنند.

تحول دیجیتال و فناوری های جدید نرم افزار مدیریت مالی

فناوری‌های دیجیتالی مانند ابر، تجزیه و تحلیل افزوده، اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)، هوش مصنوعی (AI) و بلاک چین برای تامین مالی فرآیندها – اما آنها در آستانه یک تغییر بزرگ هستند و فشارها ادامه دارد. نه تنها انتظار می رود که مدیران مالی و تیم های آنها به طور فزاینده ای حمایت تصمیم گیری سریعی را برای کسب و کار ارائه دهند، بلکه درس های سخت آموخته شده از همه گیری COVID-19 رهبران را وادار می کند تا تحولات مالی و پذیرش فناوری جدید را تسریع بخشند.

فهمیدن دلیل آن آسان است. مزایای دگرگونی مالی دیجیتال – مانند هوش فوری، مدل‌سازی پیش‌بینی بسیار دقیق، و فرآیندهای چابک‌تر و خودکار – اجزایی هستند که شرکت‌ها برای تغییر و انطباق با شرایط عادی جدید نیاز دارند. هوش مصنوعی به طور خاص یک نیروی محرکه در پشت تحول مالی است که کاملاً انقلابی در تجزیه و تحلیل مالی، اتوماسیون و هر فرآیندی ایجاد می کند – از فعالیت های بسته شدن مالی گرفته تا کاهش ریسک و انطباق.

در دهه آینده، هوش مصنوعی تقریباً تمام فعالیت‌های مالی را بهینه یا تغییر خواهد داد.

گارتنر

مدیریت مالی Cloud:

 علاوه بر مقیاس‌پذیری، کارایی هزینه و توانایی اتصال به منابع Big Data بیشتر، مدیریت مالی ERP مبتنی بر ابر، دسترسی ایمن به سیستم را از هر نقطه ارائه می‌دهد – که اکنون که تعداد زیادی از کارمندان در حال کار هستند بسیار مهم است. از راه دور ابر همچنین دروازه – و پیش نیاز – فن آوری های جدید و هوشمند مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و بلاک چین است.

تجزیه و تحلیل مالی پیشرفته:

 تجزیه و تحلیل مالی با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌تواند مجموعه‌های عظیمی از داده‌های ساختاریافته و بدون ساختار را – از داخل و خارج سازمان – در زمان تقریباً واقعی استخراج کند. این تجزیه و تحلیل‌ها به متخصصان امور مالی برای ایجاد پیش‌بینی‌ها و برنامه‌های دقیق‌تر، مدل‌سازی سناریوهای آینده، درک تأثیر مالی تصمیم‌های بالقوه، تولید گزارش‌های درخواستی، و پیش‌بینی ریسک و فرصت، قدرت می‌دهد. در نهایت، تجزیه و تحلیل مالی پیشرفته می تواند برای هدایت کسب و کار در مسیر درست و تضمین پایداری بلند مدت استفاده شود.

اتوماسیون مالی:

 نود درصد از کنترل کنندگان شرکتی به زودی از ترکیبی از RPA و AI برای خودکار کردن همه چیز از گزارش های مالی و بسته شدن تهیه مالیات و حقوق و دستمزد استفاده خواهند کرد. ربات‌های RPA نه تنها کارهای تکراری را خودکار می‌کنند و کارگران را آزاد می‌کنند تا روی کارهای با ارزش‌تر تمرکز کنند – آنها می‌توانند کارهای بیشتری را سریع‌تر انجام دهند، هزینه‌ها و خطاها را به حداقل برسانند، گردش کار را بهینه کنند، و فعالیت‌ها را در تیم‌های ربات انسانی هماهنگ کنند.

بلاک چین:

 در امور مالی، فناوری بلاک چین سطوح جدیدی از شفافیت، کارایی و امنیت را ارائه می دهد. به عنوان مثال، تیم‌های مالی می‌توانند از بلاک چین برای ایجاد یک دفتر کل غیرقابل تغییر استفاده کنند که همیشه به‌روز باشد و نیازی به تطبیق نداشته باشد. قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین – قراردادهایی که پس از برآورده شدن شرایط از پیش تعیین شده به طور خودکار اجرا می شوند – همچنین می توانند برای خودکارسازی و تسریع فعالیت هایی مانند پردازش پرداخت و رعایت مقررات مورد استفاده قرار گیرند.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

فهرست