نحوه محاسبه حقوق اضافه کاری

قانون استانداردهای کار منصفانه یا ماده 59 قانون کار، کارفرمایان را ملزم می کند که به کارکنان غیرمعاف 1.4 برابر «نرخ معمول دستمزد» آنها برای تمام ساعات کار بیش از 44 ساعت در هفته پرداخت کنند. برخی از شهرها در شرایط خاصی قرار دارند و با نرخ های مختلف به پرداخت اضافه کاری نیاز دارند. در ادامه نحوه محاسبه اضافه کاری مطابق با قوانین را پوشش می دهیم.

محاسبه اضافه کاری
نحوه محاسبه اضافه کاری

ساعت کار هفتگی و ماهانه

طبق ماده 51 قانون کار، حداکثر ساعات کار روزانه در روزهای هفته باید ۸ و در روز پنج شنبه 4 ساعت باشد؛ بنابراین ساعت کاری هفتگی برای کارگرها ۴۴ ساعت می‌باشد.با توجه به اینکه در هفته 6 روز کاری داریم با تقسیم عدد 44 بر شش به عدد 7.33 می‌رسیم که فرمول محاسبه ساعت کار هفتگی می‌شود:

 تعداد روزهای غیر تعطیل در طول هفته×۷.۳۳

و ساعت کار ماهانه می‌شود:

تعداد روزهای غیر تعطیل در طول ماه×۷.۳۳

نرخ منظم پرداخت:

برای محاسبه دقیق پرداخت اضافه کاری، ابتدا باید نرخ منظم حقوق کارمند را تعیین کنید. نرخ معمولی یک کارمند شامل نرخ ساعتی آنها و همچنین ارزش پاداش های غیراختیاری، مابه التفاوت های نوبت کاری و برخی دیگر از انواع غرامت است.

تنها در موارد اندکی یک پروژه به همان سرعتی که در ساعت کاری افراد بگنجد به پایان می‌رسد و اتمام آن به اضافه کاری می‌انجامد. اما قبل از اینکه بتوانید مدیریت اضافه کاری خود را شروع کنید، باید بدانید که چگونه آن را محاسبه کنید. این راهنما به شما کمک می کند قوانین مربوط به اضافه کاری، نحوه محاسبه حقوق اضافه کاری و نحوه مدیریت موثرتر آن را درک کنید تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

بیایید با تعریف واقعی پرداخت اضافه کاری شروع کنیم.

پرداخت اضافه کاری چیست؟

دستمزد اضافه کاری حقی است که به کارکنانی که بیش از ساعات کاری استاندارد هفته خود کار می کنند، ضمانت می‌دهد که دستمزدشان با نرخ بالاتری برای ساعات اضافی کار جبران می شود.

توجه داشته باشید که این همیشه بر اساس برنامه هفته کاری از پیش تعریف شده ای که برای کارمند تنظیم کرده اید، صرف نظر از تناوب حقوق و دستمزد شما اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، شما ممکن است دو هفته یکبار به یک کارمند حقوق بدهید، اما برای محاسبه اضافه کاری، همیشه محاسبه را بر اساس یک هفته کاری استاندارد انجام می دهید که از یک روز خاص شروع می شود.

قوانین اضافه کاری، کارفرمایان را ملزم می کند که به کارمندان غیرمعافی که بیش از 44 ساعت در هفته کار می کنند، حداقل 40% بیشتر از حقوقشان را برای زمان اضافی که صرف می کنند، پرداخت کنند.

به عنوان مثال، اگر یک کارمند ساعتی 40 تومان درآمد داشته باشد، برای هر ساعت اضافه کاری 56 تومان دریافت می کند.

Overwork Vector Illustration 1

کدام کارمندان حق اضافه کاری دارند؟

قانون استانداردهای کار منصفانه در قانون کار راهنمایی هایی را ارائه می دهد تا به شما کمک کند تعیین کنید کدام کارمندان در تیم شما مستحق پرداخت اضافه کاری هستند و کدام یک حق ندارند.

این مهم است که طبقه بندی کارمندان را به درستی انجام دهید زیرا طبقه بندی نادرست کارمندان می تواند منجر به جریمه های پرهزینه شود که می تواند به ماسبق برای همه دستمزدهای گذشته آنها در حین کار برای تجارت شما اعمال شود.

آیا پرداخت نکردن اضافه کار غیرقانونی است؟

پاسخ کوتاه بله است. عدم پرداخت اضافه کاری، کسب و کار شما را در معرض دعوای حقوقی کارکنانی که در حال حاضر در استخدام شما هستند و همچنین کارمندان قبلی قرار می دهد.

وزارت کار به طور فعال مشاغلی را بررسی می کند که نقض قوانین اضافه کاری را که اغلب توسط شکایات کارمندان ایجاد می شود، مرتکب می شوند. در صورت مشاهده تخلف، کارفرما می تواند ملزم به بازپرداخت دستمزدهای بدهکار و علاوه بر آن جریمه جبران خسارت شود. تخلفاتی که به نظر می‌رسد عمدی انجام شده‌اند نیز می‌توانند منجر به جریمه‌ی هنگفتی در صورتی که صاحب کسب‌وکار مرتکب تخلف شده باشد، شوند.

مدیریت کارآمدتر ساعات اضافه کاری با نرم افزار ERP

محاسبه اضافه کاری آسان است، اما در واقع پیگیری و جمع آوری ساعات اضافه کاری از کارکنان شما می تواند یک مشکل باشد.

اگر هنوز همه چیز را از طریق نگه‌داشتن جدول زمانی، پیام‌های متنی یا ایمیل‌ها ردیابی می‌کنید، باید به طور جدی از یک برنامه ردیابی زمان مانند نرم افزار ERP را انتخاب کنید که به طور خودکار اضافه کاری را برای شما ثبت و محاسبه می‌کند.

1 27

مزایای کلیدی:

  • محاسبه خودکار ساعات اضافه کاری

زمان کارمندان در برنامه ردیابی می شود، تمام کاری که کارمندان باید انجام دهند این است که هر روز به سادگی وارد و خارج شوند. هر ساعت کار بیشتر به طور خودکار به عنوان “اضافه کاری” طبقه بندی می شود. این برنامه‌ها همچنین به شما اجازه می‌دهند تا به طور فعال اضافه کاری را زیر نظر داشته باشید تا بتوانید به راحتی ببینید که کدام یک از کارمندان شما بیش از 44 ساعت مشغول به کار هستند و مدت زمان و کیفیت کار هر فرد را بسنجید.

  • اطمینان از دقیق بودن ساعات اضافه کاری

از طریق برنامه‌های ساعت زمان و نرم افزار حضور و غیاب، احتمالاً با حذف کامل ساعت‌های گزارش اشتباه، پول زیادی را صرفه‌جویی خواهید کرد. ردیابی GPS بسیار دقیق مکان کارمندان را به ازای هر دقیقه کار نظارت می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تیم شما در جایی است که ادعا می‌کنند، و از گزارش اشتباه اضافه کاری جلوگیری می‌کند.

  • تخصیص کار خود را بهبود بخشید

زمان‌بندی الکترونیکی داخلی، توزیع برنامه‌ها را برای تیم شما آسان‌تر می‌کند، که می‌تواند زمان اداری را کاهش دهد و تعداد ساعاتی را که کارمندان برای مدیریت برنامه‌هایشان نیاز دارند کاهش دهد.

ساعات و اضافه کاری را مستقیماً به سیستم حقوق و دستمزد خود صادر کنید.

با خودکار کردن فرآیند حقوق و دستمزد خود از ورود داده های هولناک و اشتباهات پرهزینه خودداری کنید. نرم افزار  نرم افزار ERP به طور خودکار با سیستم‌های حقوق و دستمزد و سیستم‌های حسابداری دیگر ادغام می‌شود. اتوماسیون حقوق و دستمزد مدت زمانی را که صرف مدیریت حقوق و دستمزد خود می کنید کاهش می دهد و در عین حال احتمال اشتباهاتی مانند پرداخت اضافه کاری را نیز کاهش می دهد.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up