نرم افزار مدیریت ذخیره سازی چیست؟

نرم‌افزار مدیریت ذخیره‌سازی (گاهی اوقات نرم‌افزار مدیریت ذخیره‌سازی داده) یک نمای کلی از آرایه‌های مدیریت‌شده برای سهولت و تسهیل کنترل آرایه‌های مجزا و کل مرکز داده، ابر خصوصی یا سرویس‌های مجازی‌سازی که برای آنها استفاده می‌شود، ارائه می‌دهد. راه‌حل‌های مدیریت ذخیره‌سازی همچنین به پشتیبان‌گیری از سیستم‌های ذخیره‌سازی و کمک به بازیابی بلایا کمک می‌کنند. همانطور که کسب و کارها از راه حل های ذخیره سازی بیشتری استفاده می کنند، یک راه حل مدیریت ذخیره سازی برای پشتیبانی از همه آنها از یک نرم افزار واحد برای مشاهده و مدیریت ضروری می شود.

استفاده متداول از نرم افزار مدیریت ذخیره سازی، بهینه سازی استفاده از فضای ذخیره سازی است، بنابراین داده های کمتر مهم یا داده هایی که به ذخیره سازی با کارایی بالا نیاز ندارند، می توانند به گزینه های ذخیره سازی ارزان تر منتقل شوند. به این ترتیب، گزینه های نرم افزار مدیریت ذخیره سازی به کسب و کارها کمک می کند تا راه حل های ذخیره سازی خود را در مدت زمان طولانی مقرون به صرفه تر کنند.

storage management automation sds way
نرم افزار ذخیره سازی

ویژگی ها و قابلیت های نرم افزار مدیریت ذخیره سازی

راه حل های مدیریت ذخیره سازی ویژگی های مختلفی را ارائه می دهند که برخی از رایج ترین آنها به شرح زیر است:

• مدیریت اطلاعات

• تامین ذخیره سازی

• پشتیبان گیری Storage Solution

• قابلیت مشاهده راه حل ذخیره سازی

• مجازی سازی و تکرار

برای مطالعه: نرم افزار ERP چیست؟

مقایسه نرم افزار مدیریت ذخیره سازی

هنگام خرید یک نرم افزار مدیریت ذخیره سازی، باید جنبه های زیر را در مورد هر گزینه در نظر بگیرید:

سیستم های ذخیره سازی پشتیبانی شده: برخی از گزینه های نرم افزار مدیریت ذخیره سازی برای پشتیبانی از ابزارهای ذخیره سازی خاص فروشنده ساخته شده اند. اگر همه راه حل های ذخیره سازی شما توسط یک فروشنده ارائه شده است، باید ببینید آیا آن فروشنده راه حل مدیریت ذخیره سازی را نیز ارائه می دهد. در مقابل، اگر معماری ذخیره سازی شما بسیار متنوع است، حتما ابزاری را انتخاب کنید که بتواند از معماری شما پشتیبانی کند.

ویژگی‌های تجزیه و تحلیل: بسیاری از گزینه‌های نرم‌افزار مدیریت ذخیره‌سازی، راه‌حل‌های ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل عملکرد آن‌ها را مشاهده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به طور انحصاری بر بهینه‌سازی ذخیره‌سازی تمرکز می‌کنند. اگر کسب و کار شما برای تجزیه و تحلیل و دیده شدن ارزش قائل است، مطمئن شوید که یک نرم افزار مدیریت ذخیره سازی را انتخاب کنید که گزینه های تحلیل پیچیده ای را ارائه می دهد.

گزینه های مجازی سازی: اکثر ابزارهای مدیریت ذخیره سازی از درایوهای مجازی پشتیبانی می کنند، اما بسیاری از آنها در این زمینه تخصصی هستند. اگر کسب و کار شما حجم زیادی از فضای ذخیره سازی را مجازی می کند، باید یک نرم افزار مدیریت ذخیره سازی را انتخاب کنید که در درایوهای مجازی تخصص دارد.

قیمت گذاری نرم افزار مدیریت ذخیره سازی

قیمت گذاری نرم افزار مدیریت ذخیره سازی به شدت به ویژگی های موجود در محصول بستگی دارد. به‌علاوه، بسیاری از ابزارهای مدیریت ذخیره‌سازی در مجموعه‌های بزرگ‌تری از محصولات گنجانده شده‌اند که یا ذخیره‌سازی می‌کنند یا از سیستم‌های نظارت پشتیبانی می‌کنند. با وجود این تفاوت، کسب و کارها باید انتظار داشته باشند که حداقل 300 دلار در سال برای ابزار مدیریت ذخیره سازی بپردازند.
چه کسب و کارهایی از نرم افزار مدیریت ذخیره سازی بیشتر سود می برند؟
راه‌حل‌های مدیریت فضای ذخیره‌سازی بیشتر در بین مشاغل متوسط و شرکت‌های بزرگ‌تر محبوب هستند، اما راه‌حل‌های مدیریت ذخیره‌سازی برای هر کسب‌وکاری با استفاده از راه‌حل‌های ذخیره‌سازی چندگانه، به‌ویژه فضای ذخیره‌سازی مجازی، سودمند هستند. هرچه معماری ذخیره سازی پیچیده تر باشد، کسب و کار می تواند از ابزار مدیریت ذخیره سازی بیشتر بهره مند شود.
آیا همه راه حل های مدیریت ذخیره سازی از همه گزینه های ذخیره سازی پشتیبانی می کنند؟
اکثر گزینه‌های مدیریت فضای ذخیره‌سازی، از رایج‌ترین انواع ذخیره‌سازی، از جمله درایوهای فیزیکی و مجازی پشتیبانی می‌کنند. برخی از راه حل های مدیریت ذخیره سازی در پشتیبانی از ابزارهای خاص تخصص دارند، به عنوان مثال، برخی منحصراً بر مدیریت فضای ذخیره سازی مجازی تمرکز می کنند. برخی از گزینه ها نیز تنها از گزینه های ذخیره سازی یک فروشنده خاص پشتیبانی می کنند.

004 box google drive onedrive dropbox cloud storage apps cnet 2021
آیا راه حل های مدیریت ذخیره سازی جایگزین نیاز به ابزار بازیابی در مواجهه با فاجعه می شوند؟

چند راه حل مدیریتی وجود دارد که ویژگی های پیچیده بازیابی فاجعه را ارائه می دهد و ممکن است بتواند جایگزین ابزار اختصاصی بازیابی فاجعه شود. برای اکثر راه حل های مدیریت ذخیره سازی، ابزار بازیابی فاجعه همچنان باید برای ایمن سازی داده های ارزشمند استفاده شود.

فضای ابری چه کاری را برای شما انجام می‌دهد؟

بهترین راه حل های ذخیره سازی، ذخیره سازی ابری است زیرا به خوبی با سایر برنامه ها و سرویس ها هماهنگ می شود و تجربه مشاهده و ویرایش فایل های شما را راحت و سریعتر می کند. به خصوص در تجارت، شما می خواهید که سایر نرم افزارها و برنامه های شما قادر به بازیابی یا دسترسی به فایل های شما باشند، بنابراین اطمینان از استفاده از سرویسی که به راحتی با سایر ابزارهایی که استفاده می کنید احراز هویت می شود، کار بزرگی است. باکس و دراپ باکس در این زمینه مهم هستند.
اما در برخی موارد با فضای ذخیره سازی ابری همپوشانی دارند، خدمات پشتیبان گیری، به ویژه آنهایی که پشتیبان گیری آنلاین ارائه می دهند. برخی از آنها، در حفاظت و بازیابی اطلاعات تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر، حفاظت از داده ها را با قابلیت های همگام سازی و اشتراک گذاری ترکیب می کنند.

اکثر سرویس‌های ابری تقریباً در نتیجه عملکرد مورد نظرشان، سطحی از پشتیبان‌گیری را ارائه می‌کنند. منطقی است که هر فایلی که در یک سرویس ابری آپلود می شود نیز از خرابی دیسک محافظت می شود، زیرا کپی هایی از آنها در ابر وجود دارد. اما خدمات پشتیبان‌گیری اختصاصی گاهی اوقات یک تصویر دیسک از دستگاه شما نیز ایجاد می‌کند تا بتوانید نه تنها فایل‌های خود، بلکه همه چیز، از جمله تنظیمات و برنامه‌های سیستم را بازیابی کنید. در مقابل، همگام‌سازی فقط مربوط به پشتیبان‌گیری و مدیریت فایل‌های انتخابی است.

what is storage management

فضای ذخیره سازی مبتنی بر ابر چیست؟

فقط برای رفع هر گونه سردرگمی، بخش ابری ذخیره سازی مبتنی بر ابر به قرار دادن فایل های شما در جایی غیر از هارد دیسک رایانه شما اشاره دارد. معمولاً به معنای سرورهای ارائه دهنده است. یک ضرب المثل نیمه شوخی در دنیای فناوری وجود دارد، “هیچ ابری وجود ندارد، بلکه فقط کامپیوتر شخص دیگری است.”

وجود داده در فضای ابری به شما این امکان را می دهد که از طریق اینترنت به فایل های خود دسترسی داشته باشید. داده‌های شما معمولاً قبل از سفر از طریق اینترنت به سرورهای ارائه‌دهنده رمزگذاری می‌شوند و تا زمانی که روی آن سرورها زندگی می‌کنند رمزگذاری می‌شوند.

سرویس‌هایی که به خوبی طراحی شده‌اند، هر بار که یک چیز کوچک را تغییر می‌دهید، یک کپی کاملاً جدید از فایل‌های شما آپلود نمی‌کنند. در عوض، سرویس همگام‌سازی فایل به دنبال تغییرات در فایل‌های شما می‌گردد و فقط آنها را آپلود می‌کند و پهنای باند اتصال شما را ذخیره می‌کند.

blog server vs cloud 1 scaled 1

برای آشنایی با امکانات سیستم ذخیره سازی ابری شرکت رای دانا کلیک کنید.
برنامه وب Google Drive با پیش نمایش فایل های تصویری
با برنامه وب Google Drive، می‌توانید به همه فایل‌های خود، از جمله تصاویر، از هر کجا دسترسی داشته باشید.
طیف وسیعی از قابلیت های سرویس های ذخیره سازی مبتنی بر ابر باور نکردنی است. بسیاری از آنها در زمینه خاصی تخصص دارند. برای مثال، Dropbox بر روی دسترسی به پوشه همگام‌سازی شده در همه جا تمرکز می‌کند. SpiderOak One Backup بر امنیت تاکید دارد. برخی از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری، مانند Apple iCloud، Google Drive و Microsoft OneDrive، عمومی هستند و نه تنها همگام‌سازی پوشه و فایل، بلکه پخش رسانه و همگام‌سازی دستگاه را نیز ارائه می‌دهند. این محصولات حتی به عنوان نرم‌افزار همکاری نیز عمل می‌کنند و ویرایش همزمان اسناد را ارائه می‌دهند.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up