واحد تحقیق و توسعه یا R&D  چیست؟/ مزایا و کارایی R&D و ارتباط آن با نرم افزار ERP

سیستم یا واحد تحقیق و توسعه یا  R&D که مخفف Research and development می‌باشد،مربوط به  زمانی است که کسب و کارها دانش و اطلاعات را برای ایجاد محصولات جدید یا کشف راه های جدید برای بهبود محصولات و خدمات موجود خود جمع آوری می کنند.

شرکت های بزرگتر ممکن است تیم تحقیق و توسعه R&D خود را داشته باشند که محصولات یا فرآیندها را قبل از استفاده تجاری و تولید انبوه آزمایش و اصلاح می کند. با این حال، بسیاری از شرکت ها به دلیل کمبود ظرفیت داخلی و برای دسترسی به تخصص و تجهیزات تحقیقاتی پیشرفته ای که دارند، این کار را به متخصصین دیگر می‌سپارند.

shutterstock 1791848396 scaled 1
واحد تحقیق و توسعه R&D

برخی از شرکت ها به دلیل رقابت پذیری و تقاضای صنعت خود، بسیار بیشتر از سایرین در تحقیق و توسعه (R&D) سرمایه گذاری می کنند. به عنوان مثال، یک شرکت فناوری برای مصرف‌کننده همیشه در تلاش است دستگاه‌هایی را عرضه کند که جذاب‌تر و محبوبتر از رقبای خود باشند، بنابراین سرمایه‌گذاری زیادی بر روی تحقیقات طراحی محصول می‌کنند تا دستگاه‌های خود را نوآورانه‌ تر کنند.

کسب‌وکارها در هر اندازه و ابعادی که باشند باید در سیستم تحقیق و توسعه و R&D سرمایه‌گذاری کنند زیرا اگر می‌خواهند در آینده به رشد و پیشرفت دست یابند، از پیشرفت‌های صنعت خود مطلع باشند و هزینه‌های تولید را کاهش دهند به اطلاعات نیاز دارند.

مزایای سیستم تحقیق و توسعه و به کارگیریR&D:

  • روشی ارزان برای کشف ایده های جدید و یافتن شکاف در بازار است.
  • شهرت و مشخصات برند را بهبود می‌بخشد و کیفیت و محبوبیت محصولاتتان را افزایش می دهد.
  • به طور بالقوه سرمایه گذاری های آینده را جذب می‌کند.
  • با آوردن محصولات نوآورانه به بازار می تواند به کسب و کار شما مزیت رقابتی بدهد.

کدام روش تحقیق و توسعه (R&D) برای شما مناسب است؟

R&D انواع مختلفی از خدمات دارد که هرکدام هدف خاصی را دنبال می‌کنند. این موضوع مهم است که هنگام انتخاب نوع خاصی از تحقیق و توسعه، یک هدف داشته باشید تا بتوانید به اهداف تجاری خود به کارآمدترین روش ممکن دست یابید.

مثلا:

هدف 1: توسعه محصولات و خدمات جدید

هدف 2: حل یک مشکل محصول یا فرآیند خاص

هدف 3: کشف ایده برای محصولات و خدمات جدید

هدف 4: کارکنان با مهارت بالا

shutterstock 515067223 2
توسعه محصول

هزینه

پروژه شما می‌تواند کوتاه یا طولانی، بزرگ یا کوچک باشد، بنابراین محاسبه هزینه یک پروژه تا زمانی که عوامل مختلفی مانند نیازهای خاص، مدت زمان پروژه و سطح تخصص مورد نیاز شما تحلیل نشود، دشوار است. R&D همچنین می‌تواند به شما این فرصت را بدهد که پیش از شروع تولید با توجه به اهدافتان و در نظر گرفتن همه ی عوامل، بتوانید از هزینه های تقریبی پروژه ها اطلاع داشته باشید.

ارتباط R&D با نرم افزار ERP:

نرم افزار ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی نرم افزاری جامع برای مدیریت و برنامه ریزی امور سازمان است که به کنترل تمامی بخش های یک سازمان و یکپارچه سازی آن، جمع آوری اطلاعات و تحلیل آنها، داشتن دیدی جامع برای برنامه ریزی اقدامات آینده‌ی یک سازمان کمک می‌کند.

این نرم افزار همچنین توانایی کنترل درآمدها و هزینه ها و کشف راه‌های افزایش سود شرکت، کنترل منابع انسانی شرکت، کنترل خرید و فروش و همچنین برنامه ریزی و کنترل تولید نیز داراست.

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار ERP و امکانات آن، مقاله ی نرم افزار ERP چیست؟ را مطالعه نمایید.

همانطور که اشاره کردیم یکی از ماژول های نرم افزار ERP، ماژول برنامه ریزی و کنترل تولید است.

به طور خلاصه برنامه ریزی و کنترل تولید فرآیندی است که برای رسیدن به حداکثر بازده تمامی منابع شرکت از جمله مواد اولیه، منابع انسانی، و ماشین آلات را برنامه ریزی، مدیریت و کنترل می کند. در واقع مراحلی است که تولیدکنندگان را قادر می‌سازد تا هوشمندانه کار کنند و روند تولید خود را به بهترین شکل بهینه نمایند.

این فرآیند شامل حجم زیادی از اطلاعات می‎باشد که جمع آوری و بررسی آن‌ها در شرایط معمول کار بسیار دشواری است اما نرم افزار برنامه ریزی و کنترل تولید که یکی از ماژول های نرم افزار ERP است این کار را برای شرکت ها آسان می‌نماید.

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار ERP شرکت رای دانا یعنی نرم افزار CyberERP کلیک کنید.

تحقیقات و توسعه ی محصول

زیر سیستم تحقیقات و توسعه محصول، یکی از زیر مجموعه های ماژول برنامه ریزی و کنترل تولید است که نقش مهمی را در فرآیند توسه محصول و R&D ایفا می‌کند. با استفاده از این نرم افزار میتوان با جمع آوری و تحلیل تمامی داده ها و اطلاعات مربوط به تولیدات و فروش و منابع شرکت و تحلیل این اطلاعات به شما کمک میکند وضعیت فعلی محصولاتتان و نیازهای بازار را شناسایی نمایید و تصمیم گیری آگاهانه و بهتری در انتخاب محصول جدید و توسعه محصول داشته باشید.

با لینک کردن این اطلاعات تحلیل شده با تحقیقات واحد R&D میتوانید به نتایج بسیار مهمی درباره ی توسعه محصول برسید و این نرم افزار به خوبی به شما نشان می‌دهد بهترین محصول برای تولید در واحد R&D چیست و چگونه میتوان به بیشترین میزان سود رسید.

GettyImages 487041631 56e68ddb3df78c5ba05751e2

نتیجه گیری

R&D یا واحد تحقیق و توسعه محصول سیستم یا واحدی است که دانش و اطلاعات لازم را برای تولید محصولات جدید یا کشف راه های جدید برای بهبود محصولات و خدمات شرکت جمع آوری می کند.

تیم تحقیق و توسعه محصولات یا فرآیندها را قبل از استفاده تجاری و تولید انبوه آزمایش و اصلاح می کنند.

تحقیق و توسعه ی محصولات به اطلاعات کامل و برنامه ریزی مناسب نیازمند است تا بتوان با آن بهترین نتیجه را گرفت و بهترین محصولات را تولید نمود و همچنین بیشترین سود را از فرآیند توسعه محصول دریافت نمود.

نرم افزار ERP با جمع آوری، طبقه بندی و تحلیل اطلاعات به شما کمک می کند بهترین برنامه ریزی را داشته باشید و باعث می‌شود تصمیم گیری هایتان آگاهانه و بر اساس آمار باشد تا امکان اشتباه و ضرر به طرز قابل توجهی  کمتر شود. این نرم افزار به وسیله ی ماژول برنامه ریزی و کنترل تولید با لینک شدن با واحد تحقیق  و توسعه محصول به شما در یافتن و تولید بهترین و پرسودترین محصولات بسیار کمک می‌کند.

بنابراین استفاده از نرم افزار ERP نقشی اساسی در تحقیقات و توسعه ی محصولات یا r&d ایفا می‌کند و با استفاده از آن میتوان بهترین نتیجه را در فرآیند تولید و توسعه ی محصولات دریافت نمود.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up