سیستم مدیریت انبار/بهترین نرم افزار انبارداری

سیستم مدیریت انبار (WMS) نرم افزار یا سرویسی است که برای مدیریت و نظارت بر عملیات انبارداری سرتاسری استفاده می شود. این سیستم هم توسط تجارت الکترونیک و هم توسط شرکت های معمولی استفاده می شوند. همچنین چند شرکت B2B وجود دارند که خدمات انبارداری مستقل را به برندهای دیگر ارائه می دهند.

Cover 1 1
بهترین سیستم مدیریت انبار و انبارداری

پلتفرم‌ها یا نرم‌افزارهای مدیریت انبار عموماً خدمات مربوط به مدیریت سهام، مدیریت پرسنل، عملیات تخلیه و اعزام را ارائه می‌دهند. آنها تمام فرآیندهایی را که در داخل انبار انجام می شود، از انبار کردن محصولات و ارسال آنها به خارج، نظارت و کنترل می کنند.

 

سیستم های مدیریت انبار همچنین ممکن است خدمات اضافی مانند ابزارهای اتوماسیون و ادغام با سایر خدمات را ارائه دهند. به ویژه برای شرکت هایی که از یک پلتفرم واحد برای مدیریت زنجیره تامین سرتاسری استفاده می کنند مفید هستند.

 

سیستم مدیریت انبار چگونه کار می کند؟

بسیاری از خدمات مدیریت انبار محبوب امروزه به عنوان پلتفرم نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) ارائه می شوند. جدا از این راه حل های مبتنی بر ابر، نرم افزارهای معمولی در محل نیز در دسترس هستند.

 

سیستم مدیریت انبار (WMS) تمامی فرآیندهای داخل انبار را کنترل می کند که از لحظه ورود یک کالا به انبار شروع می شود. ورود کالا یا محموله توسط WMS ثبت می شود. تمام عملیات بعدی که با یک مورد خاص اتفاق می افتد نیز نظارت می شود. این کار تا زمان ارسال کالا از انبار دنبال می شود.

 

مدیریت موجودی سرتاسری یک گزارش دقیق از کل موجودی انبار را در اختیار WMS قرار می دهد که این داده های تلفیقی برای نظارت و ساده کردن امور استفاده می شود. در پایان روز، این نرم افزار امکان مدیریت کارآمد یک انبار بزرگ را با حداقل مداخله دستی فراهم می کند.

دریافت و گذاشتن. پس از ثبت موجودی، سیستم‌های مدیریت انبار به ذخیره موجودی برای بازیابی در تاریخ بعدی کمک می‌کنند. سیستم‌های پیشرفته‌تر فناوری انتخاب به نور و انتخاب به صدا را برای کمک به محیط‌های پیچیده‌تر انبار ارائه می‌کنند.

 

کنترل موجودی

 

کنترل موجودی با گزینه‌های SKU، پالت و تعداد قابل جستجو توسط Ramp Systems Enterprise WMS

 

چیدن و بسته بندی. سیستم‌های مدیریت انبار اغلب شامل گزینه‌های مختلفی مانند انتخاب منطقه، انتخاب موج و انتخاب دسته‌ای هستند تا انعطاف‌پذیری بیشتری را برای مدیران فراهم کنند. به‌علاوه، منطقه‌بندی قسمت‌ها و تلاقی وظایف به کارگران کمک می‌کند تا تعداد سفرهای لازم برای تکمیل یک کار را کاهش دهند.

 

انتخاب، بسته بندی و ارسال

 

حمل دریایی. پس از بسته بندی موجودی، WMS می تواند بارنامه های جزئی  را قبل از حمل ارسال کند، لیست های بسته بندی و فاکتورهایی را برای خریداران ایجاد کند تا اقلام ارسال شده با اقلام سفارش داده شده را تطبیق دهند، و حتی دستورالعمل های مونتاژ را در صورت نیاز شامل شود. پس از بسته‌بندی اقلام، نرم‌افزار انبارداری می‌تواند اعلان‌های حمل و نقل پیشرفته (ASN) را برای اطلاع سایر تسهیلات از تحویل در انتظار ارسال کند.

 

InventoryManagement Hero@3x 1

اطلاعات حمل و نقل خودکار

 

گزارش نویسی. ویژگی های گزارش دهی پیشرفته در نرم افزار می تواند به مدیران کمک کند تا عملکرد عملیات را به طور کلی تجزیه و تحلیل کنند و زمینه های بهبود را پیدا کنند. به عنوان مثال، سیستم می تواند به طور خودکار تعداد چرخه ها را تجزیه و تحلیل کند، که زیرمجموعه متفاوتی از موجودی را هر روز ردیابی می کند.

 

 

ویژگی های برتر درخواستی خریداران مدیریت انبار

اغلب مدیران کسب‌وکار برای انتخاب نرم‌افزار مدیریت انبار به مشاوره نرم‌افزار مراجعه کردند تا مشخص کنند کدام ویژگی‌ها را بیشتر می‌خواهند.

 

بعد از ردیابی موجودی انتخاب، بسته بندی، و ارسال و اسکن بسیار محبوب هستند. ویژگی های دریافت و ردیابی موقعیت مکانی نیز بسیار محبوب هستند. اما لازم به ذکر است که اسکن و برداشت، بسته بندی و حمل و نقل از کارکردهای رایج در یک انبار هستند و می توان آنها را به عنوان یک عملکرد مورد نیاز فرض کرد.

 

برترین ویژگی های درخواستی مدیریت انبار

 

موارد فوق عملکرد رایج WMS ها هستند، اما مهم است که بدانید فروشندگان WMS آماده پاسخگویی به نیازهای انبار بسیار پیچیده تر هستند. قابلیت‌های مدیریت انبار توسعه‌یافته قابلیت‌های ارزش افزوده‌ای هستند که عملکردهای اصلی، مانند مدیریت نیروی کار، شکاف، مدیریت محوطه و زمان‌بندی را تکمیل می‌کنند.»

img inventory control 1

سوالات متداول

وظایف کلیدی سیستم مدیریت انبار چیست؟

بهبود دید موجودی می‌توانید مکان محصول را برای سرعت بخشیدن به انجام سفارش و توقف، پیگیری تاریخ انقضا برای کاهش از دست دادن محصول، و مشاهده سطوح موجودی به صورت لحظه ای از طریق داشبورد مدیریتی، ردیابی کنید.

وظایف و گردش کار بهینه شده از طریق استفاده از مدیریت نیروی کار، سخت‌افزار بارکد، ردیابی اقلام، دستورالعمل‌های انتخاب خودکار و بسیاری از ویژگی‌های دیگر، فرآیندهای انبار شما روان‌تر خواهد شد و شما، کارمندان، تامین‌کنندگان و مشتریان‌تان خوشحال‌تر خواهید بود.

صرفه جویی در هزینه با کاهش ضایعات و خطا.

مشتریان خوشحال. از طریق در دسترس بودن شفاف محصول و زمان ارسال و تحویل سریعتر، شما این قدرت را دارید که مشتریان خود را راضی کنید و مشتریان وفادار و ماندگار ایجاد کنید.

سوالات مهمی که باید از فروشندگان در هنگام ارزیابی نرم افزار مدیریت انبار بپرسید

نکته ای که هنگام تحقیق در مورد نرم افزار WMS حتما متوجه آن می شوید این است که حجم اطلاعات ارائه شده در وب سایت هایی که به راحتی در دسترس هستند محدود است. با این حال، اشکالی ندارد، زیرا همیشه می‌توانید یک نسخه آزمایشی درخواست کنید تا نماینده شما را در مورد محصول راهنمایی کند و در مورد هر چیزی که در آن ابهام دارید صحبت کند.

 

گفتنی است، شما نباید فقط به نماینده اعتماد کنید تا همه چیز را به شما بگوید. در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید در حین استفاده از دمو بپرسید:

 

آیا این سیستم عملکرد خاص صنعت را برای نیازهای منحصر به فرد عملیات شما ارائه می دهد؟

 

پشتیبانی از اولین ورود/اولین خروج (FIFO) یا کیتینگ نمونه هایی از این امر است. اگر پاسخ منفی است، می‌خواهید با پرسیدن اینکه آیا سیستم می‌تواند پیکربندی شود یا خیر، پیگیری کنید.

برای رفع نیازهای خاص بازار شما.

 

این سیستم از چه مدل استقراری پیروی می کند؟

 

به طور کلی، نرم افزار WMS به یکی از دو روش در دسترس است: از طریق استقرار در محل یا نرم افزار مبتنی بر ابر. شما باید مزایا و معایب هر دو را در نظر بگیرید تا بفهمید کدام یک برای شما بهتر است. مواردی مانند مدل‌های قیمت‌گذاری (معمولاً یک بار هزینه برای استقرار در محل یا هزینه مبتنی بر اشتراک برای سیستم‌های مبتنی بر ابر) و میزان سخت‌افزار و پشتیبانی مورد نیاز سیستم را در نظر بگیرید.

 

آیا این سیستم با کسب و کار شما رشد خواهد کرد؟

 

از آنجایی که شرکت شما موجودی بیشتری را در نظر می گیرد و عملیات را گسترش می دهد، احتمالاً می خواهید بتوانید ویژگی هایی را به نرم افزار موجود خود اضافه کنید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که بفهمیم آیا در آن زمان هیچ هزینه یا چالش پنهانی وجود خواهد داشت یا خیر.

 

پس از خرید نرم افزار فروشنده، چه میزان پشتیبانی ارائه می دهد؟

 

برخی از فروشندگان نگهداری منظم را در قیمت اولیه خرید یا اشتراک لحاظ می کنند. برخی دیگر از شما می خواهند که تعمیر و نگهداری را برنامه ریزی کنید و در صورت نیاز برای آن خدمات هزینه اضافی بپردازید.

 

این WMS چه نوع عملکرد متقابلی را ارائه می دهد؟

 

شما باید هر گونه ادغام بین این سیستم جدید و راه حل های لجستیکی موجود خود را در نظر بگیرید، مانند سیستم های مدیریت حمل و نقل یا سیستم های انجام سفارش. به عنوان مثال، آیا این سیستم جدید گزارش خرید تلفیقی را ارائه می دهد تا به شما در پیگیری هزینه ها و حسابداری در طول سال کمک کند؟

 

آیا یادگیری رابط کاربری WMS آسان خواهد بود؟

 

آموزش تیم برای استفاده از نرم‌افزار جدید، مانعی است که اغلب در مورد پذیرش یک سیستم جدید نادیده گرفته می‌شود، و شما باید کاملاً بپرسید که خریداران دیگر چه نوع تجربیاتی از یادگیری این سیستم داشته‌اند. همچنین ممکن است بخواهید بدانید که آیا فروشنده جلسات آموزشی یا راهنما برای کمک به معرفی نرم افزار خود به انبار ارائه می دهد یا خیر.

 

چه معایبی وجود دارد که باید مراقب آنها باشم؟

 

در حالی که فروشندگان با قیمت گذاری خود رقابتی تر شده اند، نمی توان از این واقعیت اجتناب کرد که یک سیستم مدیریت انبار جدید یک پنی برای شما هزینه خواهد داشت. جنبه مثبت اینجا این است که برای انتخاب بهترین قیمت و عملکرد، گزینه های زیادی دارید، و پولی که پس از اجرای WMS جدید خود پس انداز می کنید، می تواند هزینه را خیلی سریع جبران کند.

 

نکته دیگری که باید هنگام خرید در اطراف به خاطر داشت این است که اگرچه یک WMS با کیفیت می تواند به حل بسیاری از مشکلات در طبقه انبار کمک کند، اما اگر کاربران ندانند چگونه از هر ویژگی که ارائه می دهد استفاده کنند هیچ فایده ای نخواهد داشت. . برای یادگیری هر چیزی که می توانید در مورد یک سیستم جدید وقت بگذارید و سپس مطمئن شوید که کارکنان شما به طور کامل در مورد نحوه کار با آن آموزش دیده اند.

5. Warehouse Management System

مزایای سیستم مدیریت انبار

نرم افزار مدیریت انبار، چه به عنوان یک سرویس مستقل یا به عنوان بخشی از برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یا مجموعه مدیریت زنجیره تامین (SCM) ارائه شود، می تواند به طور قابل توجهی فرآیندها را بهبود بخشد. به عنوان مثال، اکثر نرم افزارهای WMS به شما کمک می کنند:

 

بهینه سازی وظایف بسیاری از فروشندگان WMS گزینه هایی را برای کاهش خطای انسانی و سرعت بخشیدن به عملیات معمول انبار ارائه می دهند. به عنوان مثال، بارکد کردن یا اسکن RFID می تواند مرتب سازی، شمارش، انتخاب و دریافت نسیم را ایجاد کند.

پس انداز کنید. با ترکیب ابزارهای گزارش دهی مانند پیش بینی تقاضا و موجودی های مدیریت شده توسط فروشنده، یک WMS می تواند اطمینان حاصل کند که هیچ محصولی هدر نمی رود.

بهتر به مشتریان خدمات رسانی کنید. احتمالاً بزرگترین مزیت یک انبار با مدیریت خوب، ارتباط بین تامین کنندگان و خریداران است. نرم افزار WMS می تواند زمان برداشت، بسته بندی و حمل و نقل را کاهش دهد. این باعث می شود که مشتریان زودتر خرید کنند و به طور کلی از روند رضایت بیشتری داشته باشند.

مزایای استفاده از نرم افزار مدیریت انبار در رقابت با سایرین

نرم افزار WMS با خودکار کردن عملیات انبارهای اساسی، می تواند برتری رقابتی را نسبت به سایر مشاغل در بازار به شما بدهد. شما می توانید:

 

کسب و کار خود را رشد دهید: هر چه کسب و کار شما بزرگتر شود، باید بیشتر آن را پیگیری کنید. زمانی که شما فاقد یک ابزار استاندارد و آسان برای تنظیم انبار خود هستید، ممکن است مشکل ساز شود و این به تنهایی سرمایه گذاری در یک WMS مقیاس پذیر را به انتخاب هوشمندانه تبدیل می کند.

افزایش بهره وری: با کمک به شما در تعیین اینکه چه چیزی برای محصول شما و کارمندان شما کار می کند، نرم افزار انبار می تواند در وقت تیم شما صرفه جویی کند، که به نوبه خود باعث صرفه جویی در هزینه و افزایش روحیه در زمین می شود.

افزایش شفافیت: ابزارهای گزارش‌دهی قابل تنظیم می‌توانند دید بسیار واضح‌تر و گسترده‌تری از محصولتان به شما ارائه دهند و به شما کمک کنند تا برای برآورده کردن خواسته‌ها از قبل برنامه‌ریزی کنید و همچنین ارتباط نادرست بین شما و مشتریانتان را کاهش دهید.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up