پنج نکته‌ی مهم که پیش از خرید نرم‌افزار ERP باید بدانید

اگر خریداری هستید که برای بار اول خرید می­­ کنید، یا خریدار باتجربه‌ای هستید که در جستجوی راه‌حلی برای برنامه ­ریزی منابع سازمان (ERP) است باید بدانید که پنج چالش عمده وجود دارد که­ شرکت­ها در زمانی که برای نخستین بار یک ERP را اجرا می­کنند با آن مواجه می ­شوند.  شناسایی این چالش­ ها می­تواند به برنامه ­ریزی مراحل کار کمک کند تا تضمین دهد تمام موضوعات احتمالی پیش از اجرای پروژه ERP لحاظ شده است.

گزینه ­های بسیار زیاد

stressed business man having lots of work to do vector 13615885 e1606826534438در واقع چالش اول انتخاب نرم‌افزار مناسبی است که متناسب با نیازهای ویژه‌ی تجاری‌تان باشد. انتخاب یک راه حل ERP روشی نیست که همواره  یکسان باشد. هر کسب و کار یا سازمانی یکتا است بنابراین نرم افزار مذکور باید قابلیت برآورده کردن نیازهای خاص/مشخص آن را داشته باشد.

یک راه برای غلبه بر این چالش آن است که فرآیندهای تجاری مختص شرکتتان را ایجاد، حدود آن را مشخص و درک کنید. پس از تعیین و درک این فرآیندها می­توانید به جستجوی آن راه­ حل­های ERP بروید که برآورده کننده نیازهای مشخص شما هستند. تهیه لیستی از سؤالات که فروشنده ERP پیشاپیش پاسخ دهد نیز کمکتان خواهد کرد که راه حل مناسب را انتخاب کنید؛ این کار به فروشنده درک بهتری می­دهد از آنچه شما در یک ERP به دنبالش هستید و قابلیت­هایی که برای اداره کردن کسب و کارتان به آن­ها نیاز دارید.

موضوعات فنی

چالش بعدی تطبیق دادن تک تک و تمام نیازهای فنی با نرم افزار ERP جدید و انتخاب بهترین مدل تحویل برای اتصال آن دو به هم است. مقصود ما این است که: آیا این راه حلی در محل (on-premise)، ابری و یا ترکیبی (hybrid) خواهد بود؟

برای این چالش، برنامه پروژه­ای را به پیش ببرید که تمام مراحل فرآیند اجرا را در برگیرد. برنامه پروژه برای هر چیز جدول زمانی تنظیم می­کند؛ از نیازهای سخت­افزاری، کنترل منابع، تبدیل داده­ و ورود داده گرفته تا اعتبارسنجی شبکه. راه­اندازی برنامه پروژه کاری است هوشمندانه چرا که به مثابه یک نقشه راهِ اجرا عمل می­کند که دربرگیرنده گام­های عملی در مرحله طراحی سیستم ERP است.

کنترل کیفیت داده ­ها

دو چالش عمده مربوط به داده­ها که سازمان در هنگام اجرای یک سیستم ERP جدید با آن مواجه می­شود جایگزینی داده­های موروثی (legacy) و ادغام کردن راه­حل­های جداگانه است. ابتدا کسب و کار [مورد نظر] باید مشخص کند چه داده­هایی نیاز دارد تا برای عملیات و فرآیندهای تجاری جمع­آوری شود. در گام دوم می­بایست تمام مجموعه­ داده­های غیر دقیق/تکراری سیستم پیشین پاک شود.

اطمینان حاصل کنید که فردی را- خواه فروشنده، خواه متخصص فناوری اطلاعات (IT)- در اختیار دارید که در خلال این فرآیند راهنماییتان کند و نقشه مهاجرت داده ­های اخیراً اصلاح شده­ به فرمتِ فایلِ جدیدِ سیستم ERP را ترسیم کند. حایز اهمیت است که بین همه داده­ ها پیش از عملیاتی شدن توازن ایجاد شود زیرا یکپارچگی سیستم جدید برای اجرای ERP می­ تواند منجر به موفقیت کامل یا شکست مطلق شود.

تست کیفیت

چالش ­های تحول کسب و کار

برای شرکت­ هایی که طی سالیان، مدل کسب و کار و فرآیندهای روزانه یکسانی داشته­اند تحول کسب و کار چالشی واقعی ایجاد می­کند. با این حال، این مرحله ­ای مهم است برای اینکه  یک بازنمایی (representation)  تصویری از مراحل در حال اجرا و خروجی نهاییِ پیشنهادی برای سیستم جدید در اختیار کاربران جدید قرار گیرد.

با این کار می­توانید نمایی از کل کسب‌وکار داشته باشید تا تصمیم ­گیران قادر باشند سطوح کار را با از منظر مالی و نیز شاخص­ های کلیدی عملکرد افراد (KPI)، استراتژی کسب و کار و فعالیت ­ها  مشخص، نظارت و تعیین کنند. تیمی را اختصاص دهید برای اطمینان یافتن از این که هر کاربر دقیقاً درک می­کند چگونه کارش متأثر خواهد شد، چگونه از تغییر منتفع خواهد شد، و چگونه تعلیم یافته و آموزش دیده خواهد بود تا گذار به سیستم ERP جدید راحت ­تر صورت گیرد.

تمایل به انطباق

چالش نهایی در اجرای موفقیت‌آمیز ERP به کاربران و تمایل‌شان به انطباق با سیستم‌ها و فرآیند­های جدید بستگی دارد. گاهی ممکن است تغییر فرهنگ شرکت یا تعدیل شیوه انجام امور دشوار باشد، بنابراین مهم است که ERP جدید از بالا به پایین کنترل شود. مدیران و هیئت ­های عامل باید به طور کامل در سیستم ادغام شوند تا کارمندانشان از این الگو پیروی کنند.

برای غلبه بر آخرین چالش، پیشنهاد ما آن است که آموزش اضافی برای ERP در برنامه اجرا صورت گیرد، چرا که این کار کاربران جدید را قادر می­سازد که از قدرت و عملکرد کامل نرم­افزار جدید بهره گیرند و در صورت لزوم تغییرات سریع در سیستم اعمال کنند.

نرم افزار

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up