نرم افزار ارزیابی عملکرد چیست؟/کارایی و مزایای نرم افزار مدیریت و ارزیابی عملکرد

نرم افزار ارزیابی عملکرد چیست؟

نرم افزار ارزیابی عملکرد برای بهبود عملکرد کسب و کار از طریق افزایش بهره وری کارکنان طراحی شده است. این کار برای اطمینان از اینکه کارکنان و تیم‌ها متعهد و با اهداف سازمانی همسو هستند، انجام می‌شود. این فرآیند، بررسی عملکرد سالانه را با ردیابی عملکرد در هر زمان، تعیین هدف و بازخوردها جایگزین می کند.

این سیستم ها کاری را انجام می دهند که بررسی سالانه نمی تواند انجام دهد. آنها یک کسب و کار را قادر می سازند تا اهداف و انتظارات کارکنان را با تغییر شرایط تنظیم کند. به گفته منتقدان، بررسی‌های سالانه بیش از حد بر گذشته متمرکز است و نه بر نیازهای آینده ‌نگر.

سیستم های نرم افزاری مدیریت عملکرد توسط بخش منابع انسانی نظارت می شود. آنها در زیر چتر سیستم های مدیریت استعداد قرار می گیرند. منابع انسانی به مدیران و کارکنان در استفاده از نرم افزار آموزش می دهد.
نرم افزارارزیابی عملکرد، یکی از زیرسیستم های ماژول منابع انسانی در نرم افزار یکپارچه CyberERP می‌باشد.

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار CyberERP و ماژول‌های آن مقاله‌ی نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی یا erp چیست؟ را مطالعه فرمایید.

سیستم مدیریت و ارزشیابی عملکرد
سیستم مدیریت و ارزشیابی عملکرد

اهداف نرم افزار ارزیابی عملکرد چیست؟

به عنوان نسل بعدی نرم‌افزار منابع انسانی، سیستم‌های مدیریت عملکرد به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا ضمن ارائه بازخورد و پشتیبانی به کارکنان، به اهداف مدرن نظارت مستمر بر عملکرد بپردازند.
نرم‌افزار مدیریت عملکرد می‌تواند کمک‌های فردی به یک تیم و همچنین توانایی آن تیم برای دستیابی به اهداف تجاری را ردیابی کند، در نتیجه عملکرد افراد را به نتیجه نهایی شرکت گره می‌زند.

بهبود مشارکت کارکنان یکی دیگر از اهداف نرم افزار ارزیابی عملکرد است. یک کارمند می تواند اهداف فعلی عملکرد فردی اش و پیشرفت خود در جهت تحقق آنها را ببیند. این شامل ردیابی تلاش‌های او در پروژه‌های خاص است. مدیران عملکرد فردی را در برابر اهداف اندازه گیری می کنند و کارکنان ایده بهتری از جایگاه خود پیدا می کنند.

مزایا و ویژگی های نرم افزار ارزیابی عملکرد چیست؟

برای مدیران، نرم افزار ارزیابی عملکرد به فرآیند خسته کننده بررسی سالانه پایان سال پایان می دهد. اما در مقابل، ابزارهای مدیریت عملکرد برای بهترین نتایج مستلزم استفاده مداوم هستند و ارتباط منظم بین کارکنان و مدیران را تشویق می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی های سیستم ارزیابی عملکرد، ارزیابی 360 درجه است که نه تنها ارزیابی مدیر بالا دست کارکنان، بلکه ارزیابی خود فرد، ارزیابی افراد هم رده و ارزیابی افراد زیر مجموعه را نیز شامل می شود.
پنج مرحله مدیریت عملکرد

سیستم های نرم افزار ارزیابی عملکرد از داشبورد برای بررسی سریع و مشترک استفاده می کنند. آنها می توانند عملکرد فردی و همچنین عملکرد پروژه و تیم را گزارش کنند. این سیستم ها همچنین ممکن است شامل رتبه بندی کارکنان باشد.

نرم افزار ارزیابی عملکرد
مراحل ارزیابی عملکرد

یک برنامه مدیریت عملکرد مؤثر باید با ابزارهای دیگر – به ویژه تجزیه و تحلیل نیروی کار – تعامل داشته باشد. به عنوان مثال، داده ها را می توان در مقابل گزارش سیستم های مدیریت مالی و سیستم های مدیریت عملکرد فروش تجزیه و تحلیل کرد.

تأثیرات آینده نرم افزار ارزیابی عملکرد

سیستم های مدیریت عملکرد ممکن است از پیشرفت در هوش مصنوعی (AI) سود ببرند.

ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی، می‌توانند برای شناسایی الگوهای خاص که ممکن است کارایی نرم‌افزار ارزیابی عملکرد را تا حد زیادی افزایش دهد ، به کار گرفته شوند.

چگونه بهترین نرم افزار ارزیابی عملکرد کارکنان را انتخاب کنیم؟

نرم افزارهای ارزیابی عملکرد زیادی در بازار موجود است. وقتی نوبت به انتخاب نرم افزار مناسب برای کسب و کار شما می رسد، یک معیار برای همه مناسب نیست. انتخاب نرم افزاری که تمام نیازهای شما را برآورده کند می تواند چالش برانگیز باشد.

ویژگی های بهترین نرم افزار ارزیابی عملکرد
ویژگی های بهترین نرم افزار ارزیابی عملکرد

برای به دست آوردن نرم افزار ارزیابی عملکرد مناسب برای ارزیابی کارکنان خود، به نمونه های ارزیابی عملکرد کارکنان نگاه کنید تا مشخص کنید کدام ویژگی برای شما مهم است. می توانید از این به عنوان نقطه شروع به همراه نکات زیر استفاده کنید:

1. تعیین کنید که نرم افزار برای انجام چه کاری نیاز دارید
اگرچه این ممکن است ساده به نظر برسد، اما به راحتی می توان از عملکردهای اساسی که برای ارزیابی کارمندان استفاده می کنید چشم پوشی کرد. انتخاب نرم افزار مناسب سازمان شما را قادر می سازد تا فرآیند بررسی و ارزیابی عملکرد سالانه یا حتی دوره های کوتاه تر، 6 ماهه، 3 ماهه یا حتی یک ماهه را ساده تر کند.
قبل از اینکه به نوعی نرم افزار متعهد شوید، این سؤالات را از خود بپرسید: هر چند وقت یکبار ارزیابی انجام می دهید؟ می‌خواهید این فرآیند چقدر جذاب باشد؟ با داده ها چه برنامه ای دارید؟

2. تکمیل نظرسنجی بالاتر را هدف قرار دهید
مشخص شده است که خستگی در نظرسنجی نتایج نظرسنجی را تغییر می دهد. تخمین زده می شود که 58 درصد از پاسخ دهندگان کل نظرسنجی را پر نمی کنند زیرا آن را خیلی طولانی یا کسل کننده می دانند. نظرسنجی شما باید جذاب و دقیق باشد.
شما نمی خواهید کارکنان شما بیش از 5 دقیقه برای پر کردن نظرسنجی وقت بگذارند.
نمونه‌های ارزیابی عملکرد کارکنان را کاوش کنید تا سؤالات رایجی را که باید در نظرسنجی‌های خود لحاظ کنید، مشاهده کنید. این مثال‌ها به شما کمک می‌کند تا انواع سؤالاتی را که باید بپرسید به سؤالاتی که موجب می‌شود بیشترین بهره را از نظرسنجی خود ببرید، محدود کنید.

3. استفاده از آن باید آسان باشد
سهولت استفاده یک عامل مهم در تصمیم گیری برای انتخاب نرم افزار است. اگر یادگیری و استفاده صحیح از نرم افزار به زمان زیادی نیاز دارد، ممکن است کمتر از آن استفاده کنید یا اصلاً استفاده نکنید. بهتر است نرم افزار کاربر پسندی را انتخاب کنید که به راحتی قابل درک باشد.

4. قیمت مناسب و منصفانه
بسته به اندازه و نوع نیاز سازمان شما، هزینه ای که برای تهیه نرم افزار ارزیابی عملکرد کارکنان می پردازید می تواند بسیار متفاوت باشد. هنگام خرید نرم افزار، مطمئن شوید که بابت چه قابلیت ها و امکاناتی ، چه میزان هزینه می پردازید.

5. قابلیت سفارشی سازی و توسعه
به دنبال نرم افزاری باشید که قابلیت سفارشی سازی و توسعه و انطباق کامل با نیازمندی های حال و اینده شما را دارا باشد، نرم افزارهای پکیج شده و غیر قابل سفارشی سازی و توسعه ، حتی اگر کامل هم باشند ، به زودی شما را دچار مشکل و بن بست می کنند.

6. اتوماسیون کلیدی است
برخی نرم‌افزارهای منابع انسانی و روش‌های نظرسنجی، مانند نظرسنجی با قلم و کاغذ، از بخش منابع انسانی می‌خواهد که به مدیران، سرپرستان و کارمندان یادآوری کند که نظرسنجی را تکمیل کنند و تحویل دهند. نرم افزاری را انتخاب کنید که با آن می‌توانید نظرسنجی را به صورت خودکار، ارسال و دریافت کنید.
بطور خلاصه اینکه سعی کنید دنبال یک نرم افزار ارزیابی عملکرد با انعطاف پذیری بالا باشید که بتوانید آن را متناسب با نیازهای خود شخصی سازی کنید.
خوشبختانه در نرم افزار یکپارچه cyberERP شرکت رای دانا، این امکان فراهم شده تا با سفارشی سازی و توسعه به هرکدام از ماژول های نرم افزار که می‌خواهید از جمله نرم افزار ارزیابی عملکرد ، که زیر مجموعه ی ماژول منابع انسانی است، متناسب با نیازتان سفارشی سازی شده و مستقر شود و تغییرات و توسعه های آتی را بدون هرگونه دغدغه ای بر روی آن اعمال کنید.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up