7 روش برای بهبود ERP با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و ERP می توانند جهانی که در حال حاضر نظاره گر آن هستیم را تغییر دهند. با توجه به اینکه پیشرفت های بسیار زیادی در این حوزه به وقوع پیوسته است، جهان ده سال دیگر به هیچ وجه با امروز قابل مقایسه نیست.

یکی از تاثیرات قابل توجهی که هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دارند، ارتقا دادن و بهبود بخشیدن ERP می باشد. در این زمینه، با Wendy Dessler صحبت شده است. او یک متخصص کمک به کسب و کارهایی است که می خواهند مخاطبان خود را از طریق ارتباط، مشارکت و البته اینترنت پیدا کنند. در ادامه به چند روش موثر برای ارتقای ERP به کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشین اشاره می کنیم.

 • جلوگیری از بروز مشکل

زمانی که یک سیستم خراب می شود، هزینه های گزافی مانند زمان، بهره‌وری و پول را بر روی دوش کسب و کار می گذارد. از طریق یادگیری ماشین نه تنها می توان به سرعت علت یک مشکل را شناسایی کرد ، بلکه می توان مشکلات را پیش بینی کرد و از بروز آنها جلوگیری نمود.

در واقع یادگیری ماشین این نوع آمادگی قبلی را برای ERP ایجاد می کند. با پیشرفت فناوری، می توان جلوی خاموشی کامل و هدر رفتن منابع را بهتر گرفت، چرا که ما به جای شناسایی مشکل، با استفاده از متدهای عیب‌یابی، جلوی وقوع آن را می‌گیریم.

یادگیری ماشین

 • تجزیه و تحلیل پیشرفته

با یادگیری ماشین می توانید داده هایی مناسب، جهت تجزیه و تحلیل دقیق، در مورد معیارهای مهمی که به کمک آنها برای کسب و کار خود تصمیم می گیرید، تهیه کنید. به عنوان مثال، شما می توانید رفتار گروه‌های مختلف خریداران خود را مورد بررسی عمیق قرار داده و پیشنهادات بهتری به آنها بدهید و مشتریانی وفادار داشته باشید. اگر یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید، یکی از معیارهایی که به دست می آورید می تواند مربوط به مدت زمانی باشد که مشتری در صفحه‌ی یک محصول خاص صرف کرده است.

با استفاده از  تکنولوژی مناسب، شما می توانید از این اطلاعات برای ایجاد یک شبکه سه بعدی در هنگام وارسی استفاده کنید یا با ارسال ایمیل به مشتریان، به آنها یادآوری کنید که نیازمند خرید چه کالایی هستند. با استفاده از این تجزیه و تحلیل پیشرفته می توانید به کسب و کار خود رونق ببخشید. استخراج و خواندن داده‌های سیستم مهم است اما تجزیه و تحلیل این داده‌ها به کمک هوش مصنوعی مسئله‎ی بسیار مهم‌تری می باشد.

 • پیش بینی

تجزیه و تحلیل و الگوریتم‌ها نقش قابل توجه دیگری هم در ERP دارند و آن قابلیت پیش بینی است. با جستجو در میان داده‌های جمع آوری شده، هوش مصنوعی می تواند پیش‌بینی‌هایی انجام دهد که توانایی شما در پیش بینی اتفاقات آینده را ارتقا دهد. همچنین می‌تواند فصلی بودن را در کسب و کار شما شناسایی می کند، و توصیه هایی در مورد افزایش یا کاهش تولید، متناسب با آن ارائه می دهد. اگر در این کار حرفه ای شوید با می‌توانید با در نظر گرفتن سابقه‌ی مشتریان، الگوهای رفتاری آنها را شناسایی کنید و در نتیجه حدس بزنید که در آینده چه مقدار محصول باید تولید کنید.

به غیر از راحت بودن و کاهش منابع مورد استفاده برای ایجاد پیش بینی هایی که ممکن است دقیق باشند یا نباشند ، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در ERP سبب ساده شدن روند کسب‌وکار شما می گردد. با تولید به اندازه‌، خطر تولید بیش از حد یا کمبود آن را کاهش می دهید. در نهایت، هوش مصنوعی در ERP به معنای هزینه های پایین تر و درآمد بیشتر است.

پیش بینی هوش مصنوعی

 • بهبود فرایندهای بین سازمانی

قرار دادن ERP به عنوان پل متصل کننده‌ی موجودی کالا، فروش و حسابداری می تواند یک کار ترسناک باشد. یافتن موردی که این جنبه های مختلف کسب و کار، را بدون نقص به هم متصل کند، تقریباً غیرممکن است. با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، می توان این فرآیندها را ساده کرد و یک بستر متمرکز برای مدیریت ارتباط با مشتری ، گزارش دهی و همچنین چرخه عمر محصول و فروش ایجاد کرد. هرچه کار تجاری کارآمدتر باشد و ناسازگاری کمتری بین جنبه های مختلف آن تجارت باشد، موفقیت آن تجارت بیشتر خواهد بود.

 • تأثیر هوش مصنوعی بر ERP از دید بازاریابی

یکی از مهم ترین ملاحظات در داشتن ERP با قابلیت‌های یادگیری ماشین، شناسایی فرصت های جدید جهت فروش و بازاریابی می باشد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به یک کسب و کار این امکان را می دهند تا نه تنها رفتار خرید مشتریان را شناسایی کند، بلکه به بررسی اینکه هر کسی مایل به خرید چه چیزی است، نیز می پردازد.

آنها ممکن است دریابند که یک بازار هدف مناسب وجود دارد که در طرح های تجاری و بازاریابی مغفول مانده است. با شناسایی این مشتریان و بازاریابی مناسب می توانید درآمد خود را ارتقا بخشید و سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرید.

کاربرد یادگیری ماشین

 • شناسایی فرایندهای تولید ناکارآمد

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از طریق ادغام با ERP می توانند به بخش تولیدی یک کسب و کار کمک کنند. هوش مصنوعی قادر است هر فرآیند یا عملی را که از نظر مکانیکی یا غیره ناکارآمد است را شناسایی کنند و به تولیدکنندگان کمک کند تا یک راه حل مناسب برای صرفه جویی در منابع پیدا کنند. توانایی پیش بینی مشکلی قبل از بروز آن باعث می شود همه چیز به خوبی ادامه پیدا کند و خطر افزایش مصرف انرژی و یا افزایش کالاهای آسیب دیده و غیرقابل استفاده را کاهش می دهد.

علاوه بر این، هوش مصنوعی می تواند فرایندهایی که باعث مصرف غیر قابل قبول انرژی می شوند را شناسایی کند و در نتیجه باعث کاهش مصرف در طی فرایند تولید شود. پیش‌بینی‌های صورت گرفته می توانند نیاز به آزمایش را کاهش دهند، که این مورد نیز به کاهش مصرف انرژی و اتلاف منابع کمک می‌کند.

به طور خلاصه ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به فرآیند تولید از زمان شروع تا پایان کمک می کنند.

 • بهبود خدمات ارائه شده به مشتری با اپراتورهای مجازی

اپراتورهای مجازی در واقع هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشین هستند که زمانی در داستان های علمی تخیلی آنها را مشاهده می کردیم!! با یکپارچه سازی مناسب، می توان از آنها برای آموزش کارمندان و راهنمایی آنها در فرآیندهای پیچیده و حتی ارائه خدمات به مشتری استفاده کرد. ادغام هوش مصنوعی در سیستم های ERP باعث ایجاد تمرکز بیشتر در بخش خدمات ارائه شده به مشتریان می شود. چرا؟ چون آنها قادر هستند سوالات مشتریانشان را در لحظه ببینند و در همین حال یک اپراتور مجازی به آنها پاسخ دهد. به جای این که فردی بخواهد جواب تک‌تک سوالات مشتریان را بدهد، هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات مربوط به هر پرسش را به راحتی مهیا کند.

بنابر آنچه گفته شد، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می توانند یک کسب و کار را به طور کلی تغییر دهند و باعث سودآوری و کارآمدی بیشتر آن شوند. در این دوران مدرن، شما چاره‌ای جز ادغام هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با سیستم ERP خود ندارید!

اثرات استفاده از هوش مصنوعی در سیستم erp

  هوش مصنوعی می تواند به شما کمک کند تا تجزیه و تحلیل دقیق تری در سیستم erp خود داشته باشید. سیستم‌های ERP مبتنی بر هوش مصنوعی داده‌ها را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا پیش‌بینی‌های دقیق‌تری برای فروش و تقاضای آینده داشته باشند. این می تواند به شما کمک کند برنامه ریزی بهتری داشته باشید و از تولید بیش از حد یا تولید کم جلوگیری کنید که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. هوش مصنوعی همچنین می تواند به بهبود مدیریت موجودی شما کمک کند. این می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد زمان سفارش موجودی جدید و میزان سفارش به شما بدهد تا از تمام شدن منابع جلوگیری شود. این امر باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود زیرا از انبارهای پرهزینه جلوگیری می کند، که اگر در زمان مناسب محصول کافی در انبار نداشته باشید، ممکن است اتفاق بیفتد.

Robot humanoid use laptop for data analytic

استفاده از chatgpt در سیستم erp

ChatGPT یک فناوری هوش مصنوعی مولد است که می تواند با سیستم های ERP ادغام شود تا وظایف خاصی مانند پردازش فاکتور و خرید را خودکار کند. علاوه بر این، گزارش‌هایی وجود دارد که Salesforce Einstein GPT را راه‌اندازی کرده است، که یک فناوری CRM مولد AI است که قابلیت‌های ChatGPT را در خود جای داده است. به نظر می رسد روند رو به رشدی برای ادغام فناوری های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT در برنامه های تجاری مانند سیستم های CRM و ERP به منظور بهبود اتوماسیون و افزایش کارایی وجود دارد. با این حال، از نتایج جستجو مشخص نیست که آیا محدودیت یا چالش خاصی برای استفاده از ChatGPT در زمینه ERP وجود دارد یا بهترین شیوه برای ادغام این دو فناوری وجود دارد.

ERP AI و chatgpt همچنین می تواند با شناسایی الگوهای شکایات و ایجاد پاسخ به طور خودکار به شما در بهبود خدمات مشتری کمک کند. این می تواند مدت زمانی را که کارمندان شما برای پشتیبانی مشتری صرف می کنند کاهش دهد و به آنها اجازه دهد تا روی کارهای مهم دیگر تمرکز کنند.

هوش مصنوعی همچنین به شما امکان می دهد یک رابط مکالمه ایجاد کنید که به مشتریان امکان می دهد مستقیماً از طریق ربات های چت یا دستیارهای صوتی مانند Alexa آمازون با سیستم ERP شما تعامل داشته باشند. این می تواند به ویژه در صورتی مفید باشد که شما یک تجارت الکترونیکی دارید، زیرا به مشتریان راه دیگری برای دسترسی و استفاده از کاتالوگ محصولات شما می دهد.

آینده استفاده از هوش مصنوعی در سیستم erp

هوش مصنوعی در حال حاضر تغییرات زیادی در سیستم های ERP ایجاد کرده است و این فناوری در طول زمان به پیشرفت خود ادامه خواهد داد. بهترین راه برای استفاده از این فناوری، ادغام آن در سیستم ERP موجود است تا بتواند از تمام داده هایی که در طول سال ها جمع آوری کرده اید، بیاموزد. این به هوش مصنوعی اجازه می دهد تا باهوش تر و توانمندتر از همیشه شود.

The Future of AI and Four New Demands on ERP Systems guest post

استفاده از هوش مصنوعی در سیستم ERP

استفاده از هوش مصنوعی در سیستم های ERP در چند سال گذشته به طور فزاینده ای محبوب شده است. برخی از کسب و کارها حتی شروع به استفاده از هوش مصنوعی برای جایگزینی کامل کارگران کرده اند، اما همیشه اینطور نیست. استفاده از این فناوری مزایای زیادی دارد، از جمله کاهش هزینه و افزایش کارایی.

کاربردهای استفاده از هوش مصنوعی در ERP

هوش مصنوعی (AI) زمانی که با سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) ادغام می شود، می تواند مزایای متعددی را ارائه دهد و از موارد استفاده کند. برخی از کاربردهای هوش مصنوعی در ERP عبارتند از:

 1. پیش‌بینی و برنامه‌ریزی: راه‌حل‌های ERP مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی و شناسایی الگوها برای ایجاد پیش‌بینی‌های دقیق‌تر، به بهبود رویه‌های پیش‌بینی و برنامه‌ریزی تقاضا کمک کنند.

 1. واسط‌های مکالمه و ربات‌های چت: رابط‌های مکالمه و چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با فعال کردن تعاملات صوتی، تصویری و متنی برای کاربران برای انجام چندین کار، مانند ورود داده‌ها، تأیید خرید و موارد دیگر، به بهبود تجربیات کاربر کمک کنند.

 1. خودکارسازی فرآیندهای کسب و کار: با هوش مصنوعی، نرم افزار ERP می تواند ناکارآمدی ها را در فرآیندهای تجاری تشخیص دهد و استراتژی های بهینه سازی را ارائه دهد. با خودکارسازی وظایف معمول، می‌تواند جریان کار را ساده‌سازی کند، خطای انسانی را حذف کند و کارایی و دقت کلی عملیات را بهبود بخشد.

 1. تجزیه و تحلیل و بینش: سیستم‌های ERP تقویت‌شده هوش مصنوعی می‌توانند بینش‌هایی را درباره مجموعه‌های داده پیچیده ارائه دهند و همبستگی‌های بین مجموعه‌های داده‌ای را برجسته کنند که تشخیص آن برای انسان دشوار است. این می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا بر اساس بینش‌هایی که ممکن است در غیر این صورت کشف نمی‌کردند، تصمیم‌های مبتنی بر داده بگیرند.

 1. تشخیص و پیشگیری از تقلب: راه‌حل‌های ERP با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند با شناسایی الگوهایی از فعالیت‌های متقلبانه که ممکن است توسط سیستم‌های مبتنی بر قوانین سنتی مورد توجه قرار نگیرند، هشدارهای بلادرنگ را برای تراکنش‌های جعلی احتمالی ارائه دهند.

به طور کلی، هوش مصنوعی ادغام شده در سیستم‌های ERP می‌تواند کارایی ارائه دهد، هزینه‌ها را کاهش دهد و مشارکت‌های استراتژیک کلی را بهبود بخشد.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up