راهنمای حسابداری بازرگانی برای شرکت های لجستیک و حمل و نقل

شرکت های حمل و نقل و لجستیک با جابجایی کالا از مکانی به مکان دیگر، نقش عمده ای در تجارت روزمره ایفا می کنند. از تهیه مواد اولیه تا تحویل نهایی کالاهای بسته بندی شده به مصرف کننده نهایی، به عنوان یک رابط مهم بین مشتری و تولید کننده عمل می کند. اهمیت شرکت های حمل و نقل و لجستیک با ظهور تجارت الکترونیک جهانی بیشتر شده است. امروزه مردم به خرید آنلاین کالاهایی متکی هستند که نیاز به تحویل به آدرس مورد نظر مشتری دارند. پیگیری این خریدها، استفاده از خدمات حسابداری بازرگانی برای یک شرکت لجستیک بسیار مهم است.

warehouse interior boxes rack people working flat solid color style logistic delivery service concept vector 124160778
حسابداری بازرگانی در لجستیک

 

حسابداری بازرگانی برای شرکت های لجستیک

به طور سنتی، مردم اغلب برای خرید به مغازه ها مراجعه می کردند، که در دهه گذشته تغییر کرده است و فضا را برای رونق شرکت های لجستیک ایجاد کرده است. افزایش تقاضا برای خدمات لجستیک مدیریت عملیات و فرآیند حسابداری را کمی پیچیده کرده است. این چالش‌های حسابداری و عملیاتی می‌تواند به شدت بر درآمد و درآمد شرکت لجستیک تأثیر بگذارد. یکی از عوامل اصلی که منجر به این امر می شود، عدم قطعیت در هزینه های عملیاتی است. علاوه بر این، قیمت نفت و نوسانات نرخ حمل و نقل نیز در صورت عدم مدیریت صحیح می‌تواند منجر به ضرر شود. حسابداری بازرگانی در لجستیک مطمئناً پیچیده است، با این حال این یک فرآیند حیاتی است که برای اجرای صحیح تجارت باید دنبال شود.

بیایید نگاهی گذرا به بهترین شیوه‌هایی که باید برای مدیریت مؤثر امور مالی و حساب‌ها در لجستیک دنبال کنیم، بیاندازیم.

نرم افزار حسابداری صادرات و واردات

نرم افزار صادرات و واردات می تواند کسب و کار شما را به صورت سرتاسری خودکار کند. این نرم افزار عمده فروشی برای واردکنندگان، توزیع کنندگان، فروشندگان و عمده فروشان ایده آل است. با خرید نرم افزار صادرات واردات می توانید کارایی خود را تا 72 درصد افزایش دهید. این یک راه آسان برای ذخیره تمام اسناد شما در یک مکان فراهم می کند و به شما کمک می کند تا سفارشات فروش را که در حال تحویل در هر نقطه از زمان هستند و در نتیجه ارسال سریع تر و بهبود روابط با مشتری را پیگیری کنید.

نرم افزار حسابداری صادرات و واردات، حسابداری بازرگانی را بسیار ساده و بهینه می‌کند و کمک بزرگی در مدیریت و برنامه ریزی به شرکت های بازرگانی می‌کند.

برای آشنایی با نرم افزارهای حسابداری شرکت رای دانا و امکانات و قابلیت های آنها کلیک کنید.

1600px COLOURBOX13174157

1. تجزیه و تحلیل سودآوری منظم

هزینه های متغیر متعددی در تجارت لجستیک وجود دارد که اغلب در نوسان است و می تواند منجر به زیان های عمده برای شرکت ها شود. تجزیه و تحلیل منظم سودآوری برای مشاغلی که در بخش لجستیک و حمل و نقل فعالیت می کنند ضروری است. این به شفافیت بیشتر در حسابداری شرکت های لجستیک کمک می کند. برای اندازه‌گیری سود واقعی، باید تمام هزینه‌های نوسانی که در نظر گرفته شده است را به دقت بررسی کرد. از آنجایی که این هزینه ها در معرض تغییر مکرر هستند، سودآوری کسب و کار را نیز دچار نوسان خواهند کرد. این نوع تحلیل در فرآیند مالی و حسابداری بازرگانی در لجستیک بسیار مهم است.

2. از نرم افزار حسابداری به روز شده استفاده کنید

استفاده از نرم افزار حسابداری بازرگانی یا لجستیک به روز می تواند به شما در تولید داده هایی با دقت بالا و بدون خطا کمک کند. یک نرم افزار حسابداری بازرگانی خوب می تواند بسیاری از مداخلات دستی را کاهش دهد و بسیاری از کارهای مرتبط با حسابداری را که نیاز به دقت و دقت خوبی دارند، خودکار کند. بسیاری از کسب و کارها هنوز به نرم افزار حسابداری بازرگانی لجستیک قدیمی متکی هستند که به اندازه کافی قادر به پاسخگویی به نیازهای تجارت مدرن نیست.

در عصر دیجیتال، شرکت‌ها باید با حجم زیادی از داده‌ها سر و کار داشته باشند که می‌تواند برای نرم‌افزارهای حسابداری قدیمی برای پردازش و تولید خروجی با کیفیت بسیار طاقت‌فرسا باشد. نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر عصر مدرن طیف گسترده ای از ویژگی ها، از جمله هوش تجاری و هوش مصنوعی را ارائه می دهد که برای پردازش حجم زیادی از داده های مالی و حسابداری مفید است. برای کسب و کارهای لجستیکی با حجم بالای محصول مهم است، حسابداری بازرگانی در لجستیک بسیار مهم است.

3. پیش بینی مالی و بودجه

پیش بینی مالی و بودجه بندی نقش مهمی در ایجاد یک کسب و کار پایدار دارد. پیش بینی مالی را می توان به عنوان فرآیند پیش بینی عملکرد یک کسب و کار در آینده نزدیک و دور توضیح داد. متغیرهای مختلفی را در نظر می گیرد که ممکن است بر عملکرد کلی یک کسب و کار تأثیر بگذارد. معمولاً پیش‌بینی‌های مالی مربوط به صورت‌های درآمد و سایر صورت‌های مالی است که سلامت مالی واقعی کسب‌وکار را نشان می‌دهد.

 از سوی دیگر، بودجه تماماً مربوط به پیش‌بینی هزینه‌های آتی، جریان درآمد و تخصیص بودجه به فعالیت‌های مختلف بر اساس پیش‌بینی‌ها است. حساب‌ و کتاب خوب برای پیش‌بینی مناسب بسیار مهم هستند، زیرا اگر اشتباه انجام شود، ممکن است داده‌های پیش‌بینی شده نادرست باشد. این ممکن است سازمان را به بیراهه بکشاند.

4. هر ماه لیست حساب بسازید

برای حفظ احتیاط مالی، شرکت های حمل و نقل و لجستیک باید حداقل ماهانه لیست حساب  و کتاب خورد را تنظیم نمایند. این شامل تهیه صورت جریان نقدی، صورت سود و زیان و پیش بینی مالی است. از آنجایی که حجم تراکنش‌های شرکت‌های لجستیک بسیار زیاد است، آنها باید برای کاهش ریسک‌های مالی و مدیریت مؤثر امور مالی، در بالای آن باقی بمانند. این مهم است زیرا هزینه های متغیر متعددی با عملیات لجستیک مرتبط است، از جمله هزینه های حمل و نقل، قیمت نفت، و غیره.

نمایش حساب های صحیح به صورت ماهانه می تواند کمک زیادی به محافظت از شما در برابر مشکلات مختلفی که ممکن است در عملکرد دستگاه ایجاد شود، داشته باشد. این کار می تواند به شما در مورد مناطقی که پول در آنها از بین می رود هشدار دهد، بنابراین می توانید اقدامات احتیاطی را انجام دهید و از آنها چشم پوشی نکنید.

warehouse workers characters loading stacking goods use lifters forklift accounting packing cargo conveyor belt industrial logistics merchandising cartoon people vector illustration 87771 15357

5. از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) پیروی کنید.

IFRS استانداردهای حسابداری بین المللی تنظیم شده برای حفظ مجموعه ای یکنواخت از داده ها است که به راحتی قابل مقایسه و نتیجه گیری باشد. حسابداری در صنعت حمل و نقل به دلیل استانداردها و مقررات زیادی که باید رعایت شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

هیئت مدیره به شرکت ها توصیه می کند که چگونه صورت های حسابداری خود را تهیه کنند. جزئیاتی در مورد نحوه برخورد با هر عنصر صورتهای مالی دارد. همچنین راهنمایی می کند که چگونه شرکت ها باید صورت های مالی را به گونه ای افشا کنند که دقیق، منصفانه و به راحتی قابل مقایسه باشد. می توان آن را به عنوان بهترین شیوه های اجباری که باید هنگام ایجاد دفاتر حسابداری رعایت کرد، درک کرد. از آنجایی که بسیاری از شرکت‌های لجستیک در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کنند، به جای استانداردهای حسابداری داخلی که ممکن است متفاوت باشد، باید از IFRS در حسابداری بازرگانی پیروی کنند.

6. از قوانین محلی پیروی کنید

مشاغل در حوزه حمل و نقل و لجستیک باید همیشه از مقررات محلی مربوطه و قابل اجرا پیروی کنند. مهم است که از قوانین و دستورالعمل های محلی تعیین شده توسط مقامات آگاه باشید و به آن پایبند باشید. این همچنین می تواند به شرکت ها کمک کند تا از هرگونه مجازات قانونی یا مالی اجتناب کنند. در صورت وجود تضاد در دستورالعمل ها، جستجوی راهنمایی قانونی نیز مهم است. حسابداری بازرگانی برای یک شرکت لجستیک بسیار مهم است زیرا مقررات محلی می تواند در مرتبط ساختن این فرآیند فوق العاده سختگیرانه باشد.

به طور خلاصه

اینها برخی از نکات مهمی بود که مشاغل در بخش لجستیک و حمل و نقل باید رعایت کنند. از آنجایی که هزینه های متغیر در نوسان زیادی وجود دارد، برای این شرکت ها اهمیت بیشتری دارد که در بازی حسابداری خود باقی بمانند. استفاده از نرم افزار حسابداری مبتنی بر ابر قابل اعتماد می تواند یک تغییر بازی برای کسب و کارهای لجستیکی باشد.

جهت آشنایی با نرم افزار مدیریت منابع سازمانی ‌(نرم افزار ERP) شرکت رای دانا و قابلیت ها و امکانات آن در مدیریت و حسابداری بازرگانی شرکت ها کلیک کنید.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up