سیستم سهام / نرم افزار سهام و سیستم مدیریت سهام چیست؟

سیستم مدیریت سهام
سیستم مدیریت سهام

اصول سیستم مدیریت سهام

همه می دانند که موجودی انبار به معنای ورود پول است، اما بدون یک دید واضح از کالاهای شما از دریافت اولیه تا تاریخ ارسال، بزرگترین دارایی شرکت شما می تواند از دست دادن پول شما باشد.

کلید یک کسب و کار کارآمد و سودآور، مشاهده کامل فرآیند سهام از ابتدا تا انتها، همراه با ابزارهای مدیریتی است که به شما کمک می کند تا سطح سهام بهینه را در طول سال حفظ کنید. یک سیستم مدیریت سهام موثر به شما کمک می‌کند تا تمام قسمت‌های متحرک انبار خود را ساده‌سازی کنید—از توصیه سطوح بهینه موجودی گرفته تا سازماندهی و اجرای روان زنجیره تأمین.

اصول مدیریت سهام را بیاموزید و کشف کنید که چگونه یک سیستم مدیریت سهام می تواند به شما در افزایش سودآوری و کاهش ضایعات کمک کند.

چگونه مدیریت ناکارآمد سهام شما را در معرض آسیب قرار می دهد

سهام معمولاً یکی از بزرگترین دارایی های یک شرکت است، به همین دلیل است که سوء مدیریت سهام یکی از دلایل اصلی شکست کسب و کارهای کوچک است.

مدیریت ناکارآمد سهام دارایی می تواند سودآوری شما را از چند طریق کاهش دهد:

سهام بیش از حد

وجود سهام بیشتر از آنچه نیاز دارید می تواند برای شما هزینه داشته باشد. شما برای فضای انبار بیشتر هزینه می کنید که گران است و اقلام فاسد شدنی قبل از اینکه بتوانید آنها را بفروشید خراب می شوند.

زمان تحویل طولانی تر و جلوتر ماندن از منحنی روندهای خرده فروشی به شما کمک می کند که روی اقلام محبوبی که مشتریان در حال حاضر می خواهند سرمایه گذاری کنید. با این حال، اگر در انطباق با بازار در حال تغییر کند باشید، مشتریان به جای دیگری نگاه خواهند کرد و سهم بازار را تسلیم خواهید کرد.

Intro slide digital stock chart going up source getty

مزایای مدیریت موثر سهام دارایی

سرمایه گذاری در یک سیستم مدیریت سهام می تواند بازدهی عالی را به همراه داشته باشد. نه تنها یک سیستم مدیریت سهام، رساندن محصولات شما را به مشتریانی که آنها را می‌خواهند آسان‌تر می‌کند، بلکه می‌تواند بینش ارزشمندی را ارائه دهد تا شما سهام مناسب را در زمان مناسب و در مقادیر مناسب سفارش دهید.

در اینجا چند نمونه از نحوه سوددهی سرمایه گذاری در سیستم مدیریت سهام آورده شده است:

کاهش هزینه ها

موجودی را در مقادیر مناسب در زمان مناسب سفارش دهید تا هرگز در انبارها زیاد یا کم نشوید.

به حداکثر رساندن کار

بهره وری بیشتر و زمان کمتری برای جستجوی اقلام گمشده یا ردیابی چیزها با دست تلف می شود.

صرفه جویی در فضا

انبارهای خوب مدیریت شده منجر به انبارهای کارآمدتر و سازماندهی شده می شود.

مشتریان خوشحال تر

سفارش‌ها سریع‌تر و دقیق‌تر ارسال می‌شوند، که منجر به رضایت مشتریان و حفظ توافقات سطح خدمات می‌شود.

رابطه نزدیک بین سهام و حسابداری

سهام یک دارایی تجاری در نظر گرفته می شود، بنابراین مدیریت سهام با حسابداری ارتباط تنگاتنگی دارد. وقتی سهام و حسابداری به خوبی ادغام شوند، در هر مرحله از فرآیند، معیارهای بی‌درنگ را در کالاهای خود دریافت می‌کنید.

سیستم مدیریت سهام شما باید از چندین روش و عملکردهای ارزش گذاری سهام پشتیبانی کند، مانند:

نرخ گردش سهام

بهای تمام شده کالای فروخته شده تقسیم بر میانگین موجودی موجود.

نرخ گردش پایین نشان دهنده سفارشات تکراری و کاهش ارزش سهام است.

نرخ گردش مالی بالا می تواند به معنای هزینه های اضافی حمل و نقل برای جایگزینی سریع چیزهایی باشد که موجودی ندارند، سفارشات ناقص و زمان تلف شده برای یافتن اقلام گمشده.

نرخ گردش متوازن نشان دهنده کارایی بالا، هزینه کمتر و رضایت بیشتر مشتری است.

میانگین موزون هزینه یابی

بهای تمام شده کالاهای موجود برای فروش تقسیم بر تعداد واحدهای فروش. این معیار میانگین موزون هزینه هر واحد را به دست می دهد.

هزینه یابی استاندارد

برآورد بهای تمام شده مورد انتظار برای یک قلم در سوابق حسابداری که به صورت دوره ای در برابر بهای تمام شده واقعی بررسی می شود. واریانس بین دو عدد در سوابق حسابداری ثبت می شود. این روش زمانی استفاده می شود که ردیابی هزینه های واقعی در زمان واقعی بسیار زمان بر باشد.

صورتحساب مواد (BOM)

به لیستی از اقلام فرعی که یک قلم سهام واحد را تشکیل می دهند اشاره دارد.

کیتینگ

دسته بندی قطعات و اقلامی که یک مورد تمام شده را تشکیل می دهند.

سهام به موقع (JIT).

یک اصطلاح لجستیکی که به دریافت سهام درست قبل یا دقیقاً در زمان مورد نیاز اشاره دارد.

کار در حال انجام

موجودی را از زمان تولید تا زمانی که در کارگاه تولیدی یا کف کارخانه استفاده می شود ردیابی می کند.

نرم افزار مدیریت سهام چیست و چگونه می تواند کمک کند

نرم افزار مدیریت سهام سطوح، سفارشات، فروش و تحویل را ردیابی، مدیریت و سازماندهی می کند. هدف نرم افزار مدیریت انبار حفظ سطح انبار بهینه، ردیابی کالاها در حین حمل و نقل بین مکان ها، دریافت اقلام جدید، مدیریت فرآیندهای انبار مانند چیدن، بسته بندی و حمل و نقل، جلوگیری از منسوخ شدن و فساد محصول و اطمینان از خارج نشدن محصولات شما است. از سهام

نرم‌افزار مدیریت سهام، فرآیندی دستی و زمان‌بر برای شمارش هر یک از کالاها و ثبت آن روی کاغذ را خودکار می‌کند. دیجیتالی کردن این فرآیند نه تنها آن را دقیق تر می کند، بلکه باعث صرفه جویی در زمان ارزشمند می شود.

قابلیت‌های اصلی نرم افزار مدیریت سهام عبارتند از بهینه‌سازی سهام، شناسایی و ردیابی محصول، مدیریت خدمات برای شرکت‌های خدمات‌گرا، دارایی‌های پاسخ دادن و ترتیب دادن مجدد امتیازات نرم افزار مدیریت سهام می تواند داده های دقیقی را در مورد شرایط سهام به صورت لحظه‌ای ارائه دهد و همچنین بینشی از روندها به شما ارائه دهد تا بتوانید بدون از دست دادن فرصت های فروش به تقاضاها و شرایط متغیر بازار پاسخ دهید.

data analysis

در نرم افزار مدیریت سهام به دنبال چه چیزی باشیم

نرم افزار مدیریت سهام معمولاً بخشی از سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی بزرگتر (ERP) است. اگر ERP به خوبی انجام شود، سهام، حسابداری، محل فروش و مدیریت زنجیره تامین را در یک پلت فرم منسجم و کارآمد یکپارچه می کند.

هنگامی که نرم افزار مدیریت سهام را به عنوان یک افزونه یا به عنوان بخشی از راه حل ERP در نظر می گیریم، در اینجا چند فاکتور را در نظر بگیرید:

ادغام.

 نرم افزار مدیریت سهام اگر به شدت با سایر برنامه های کاربردی تجاری جلویی و پشتی شما یکپارچه نباشد، تقریباً به آن اندازه مؤثر نیست.

تجزیه و تحلیل و دید بهتر

 نرم‌افزار مدیریت سهام مبتنی بر فضای ابری به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا سهام را در زمان واقعی ردیابی کنند، گزارش‌هایی را برای بینش‌ها و همکاری‌های بهتر ایجاد کنند، و در هر زمان و هر مکان با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه به داده‌ها دسترسی داشته باشند.

هزینه

 راه‌حل‌های مدیریت سهام از نظر ویژگی‌ها و قابلیت‌هایشان و همچنین برچسب‌های قیمت آن‌ها بسیار متفاوت است. هنگام خرید یک راه حل، مهم است که مطمئن شوید که نه تنها راه حل در حال حاضر مقرون به صرفه است، بلکه با گسترش تجارت شما در آینده مقرون به صرفه خواهد بود.

قابلیت های ردیابی

 آیا نرم افزار مدیریت سهام، سهام را به گونه ای ردیابی می کند که برای کسب و کار شما منطقی باشد؟ برای مثال، اگر کسب‌وکار شما از بارکد استفاده می‌کند، آیا نرم‌افزار مدیریت سهام با اسکنرهایی که استفاده می‌کنید پشتیبانی و یکپارچه‌سازی می‌کند؟

استقرار و نگهداری

 استقرار و نگهداری یک سیستم مدیریت سهام ابری سریعتر و آسانتر از یک راه حل داخلی است. راه‌حل‌های مبتنی بر ابر به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌شوند و ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌تری را ارائه می‌کنند، در حالی که راه‌حل‌های داخلی می‌توانند برای به‌روزرسانی دست‌وپاگیر و وقت‌گیر باشند و احتمالاً در برابر حملات آسیب‌پذیر باشند، مگر اینکه اقدامات احتیاطی بیشتری انجام شود.

هوش مصنوعی

 قابلیت‌های هوش مصنوعی داخلی، توصیه‌های مبتنی بر داده‌ها را برای سطوح سهام ارائه می‌کند، روندها را پیش‌بینی می‌کند تا به شما کمک کند جلوتر از منحنی بمانید، و به شما کمک می‌کند تا مسائل نوظهور را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ‌تر رسیدگی کنید.

مدیریت سهام را به ابر ببرید

شما میتوانید سیستم مدیریت سهام و تقریباً تمام تجارت خود را مبتنی بر ابر کنید تا به شما امکان مشاهده بی‌درنگ نمای کلی زنجیره تامین را بدهد و به شما کمک می‌کند تا از تمامی فرصت ها و فصل شلوغ کاری هر سال بهترین استفاده را ببرید.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up