نرم افزار دریافت پرداخت چیست؟ | معرفی نرم افزار خزانه داری

نرم افزار خزانه داری به نام های دیگر مانند نرم افزار دریافت پرداخت و همچنین سیستم خزانه داری هم مشهور است و قابلیت این را دارد که کنترل وضعیت وجوه نقد و همچنین انواع اسناد دریافتی و پرداختی را بر عهده بگیرد و این به معنای مکانیزه کردن کامل سیکل دریافت و پرداخت است.

استفاده از این نرم افزار نشان دهنده این است که جهت ثبت عملیات خزانه داری دیگر نیازی به صدور اسناد مالی به صورت مستقل نمی باشید و کلیه تراکنش های مالی به صورت کاملاً مکانیزه و خودکار انجام می شود. در نرم دریافت پرداخت کنترل گردش وجوه نقد، ارزیابی و خزانه داری موجودی نقدی، مدیریت منابع جاری و آینده مجموعه از اهمیت بسیار

نرم افزار خزانه داری

ویژه ای به خصوص برای شرکت هایی که در زمینه تولید و بازرگانی فعالیت می کنند، برخوردار است.

مورد دیگری که در نرم افزار دریافت پرداخت اهمیت دارد این است که این نرم افزارها باید توانایی تعریف ارز ریال، تومان و کلیه ارزهای دیگر را داشته باشد تا در مواقع لزوم بتوان از آن استفاده نمود. این مورد زمانی ارزش خودش را نشان می دهد که ابزارهای کنترل منابع نقدی و اسنادی سازمان را در دست داشته باشید.

اما سوالی که اینجا به وجود می آید این است:

خزانه داری چیست؟

خزانه داری به فعالیت هایی اطلاق می شود که وظیفه آن نگهداری و سازماندهی از سرمایه های نقدی است و در واقع یکی از بخش ها و قسمت های بسیار مهم و حساس در بحث حسابداری به شمار می رود. در حقیقت در هر اُرگان، سازمان، مجموعه و اداره، قسمتی از دارایی ها همان دارایی های نقد و برخی دیگر به صورت چک و سفته است که به اسناد دریافتنی معروف هستند و نرم افزار خزانه داری در واقع وظیفه دریافت و پرداخت این دارایی ها بر عهده دارد.

مزایای استفاده از نرم افزار خزانه داری

این سیستم خزانه داری این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد تا وضعیت نقدینگی سازمان، مجموعه و یا ارگان خودتان را به صورت لحظه ای در اختیار داشته باشید. این مورد باعث می شود تا یک تجزیه و تحلیل بسیار خوبی از وضعیت نقدینگی آینده خودتان، پیش بینی کنید.

نرم افزار دریافت پرداخت

استفاده از نرم افزار خزانه داری موجب خواهد شد تا کنترل دقیق تری روی نگهداری و همچنین گردش منابع مالی سازمان خودتان داشته باشید و در واقع این مورد در بلند مدت به کاهش خطر از دست دادن این دارایی ها کمک بسیار بزرگی به شما خواهد کرد. به زبانی ساده تر نرم افزار و سیستم خزانه داری در واقع یک ابزار کاملاً ساده به منظور صدور اسناد حسابداری آن هم مربوط به دریافت و پرداخت وجوه نقد، چک، سفته و غیره است.

اما مزیت هایی که استفاده از نرم افزار خزانه داری برای شما به همراه خواهد داشت به قرار زیر است:

  • ثبت دریافتی و پرداختی گروهی آن هم به صورت ترکیبی (نقد و چک). این مورد می تواند سرعت درج اسناد را در تعداد بالا تسریع ببخشد
  • با استفاده از نرم افزار خزانه داری به راحتی قادر خواهید بود موجودی بانک و صندوق را به هنگام ثبت سند در اختیار داشته باشید و قطعاً این مورد افزایش دقت شما را بالا خواهد برد
  • نرم افزار دریافت و پرداخت می تواند یک ارزیابی سریع و با دقت از مالیات بر حقوق و دستمزد را به صورت ماهانه و سالانه در اختیار شما قرار دهد
  • مزیت دیگر نرم افزار خزانه داری امکان تشخیص مغایرت به طور خودکار و دستی آن هم بر اساس شماره، تاریخ و مبلغ است
  • به راحتی با استفاده از سیستم خزانه داری می توانید بین منابع داخل سازمان مانند بانک، تنخواه گردان و صندوق منتقل شوید
  • چک های دریافتی و پرداختی به صورت روزانه قابل نمایش است و به هنگام ورود به برنامه به منظور دقت بیشتر به شما یادآوری می شود

اما سوال دیگری که ممکن است برای برخی به وجود بیاید این است:

چه دلیلی وجود دارد که باید از نرم افزار خزانه داری استفاده کنیم؟

در واقع موردی که بسیار مهم است این است که این روزها یک قسمت بسیار بزرگ از عملیات های اقتصادی و تجاری شرکت ها، مجموعه ها، سازمان ها و یا ارگان ها، پرداخت های نقدی و اعتباری است و دستیابی به وجوه نقد و همچنین مدیریت نقدینگی از نیازهای اساسی آنها به شمار می رود.

یکی از فاکتورها و پارامترهای مهم که توجه نکردن به آن می تواند منجر به نابودی و حتی شکست یک کسب و کار شود، مدیریت بد و ناصحیح جریان گردش پول نقد و چک های دریافت و پرداختی است. به همین دلیل استفاده از سیستم دریافت پرداخت به راحتی می تواند کلیه دریافت ها و پرداخت ها و همچنین عملیات مربوط به صدور چک ها را برای شما سهل و آسان کند. در نهایت همین مورد می تواند به صدور اسناد حسابداری منجر شود.

از کاربردهای مهم نرم افزار خزانه داری یا همان سیستم خزانه داری، انجام پرداخت ها اعم از وجوه نقد، اعلامیه های واریزی بر مبنای درخواست های از قبل صادر شده و یا چک می باشد. این یعنی درخواست های هر نوع پرداختی از قبل باید از فیلترهایی مانند دلیل، مبلغ و تأثیرگذاری آن بر مجموعه مشخص شده، صادر شود. رعایت کردن همین مورد بسیار کوچک در نرم افزار دریافت پرداخت می تواند تصمیم مدیران را برای وجوهی که در سازمان خرج می شود آسان تر کند.

3036166 poster p 1 the 7 step formula for a performance review that actually 1200x570 1

به طور معمول استفاده از سیستم خزانه داری به راحتی می تواند تغییرات اعمال شده بر تمامی عملیات ها اعم از نقدی، چک های شخصی، چک های رمز دار، حواله های بین بانکی و دیگر عملیات بانکی مانند برگشت چک، تحویل، وصول و یا واگذاری چک را در خودش ثبت و ضبط کند. همچنین مورد دیگری که می تواند شما را قانع کند که از نرم افزار خزانه داری استفاده نمایید این است که در هر مرحله قادر خواهید بود یک گزارش مفصل دریافت نمایید.

تمامی فرم هایی که در نرم افزار دریافت پرداخت وجود دارد از قابلیت چاپ، شخصی سازی، جستجوی داده ها در تمامی ستون ها، ارسال به اکسل، اختصاص به صفحه مجازی، نمودار روی همه ستون ها، اختصاص اعمال ویژه برای کاربران خاص، برخوردار است.

تمامی این مواردی که در مورد نرم افزار خزانه داری رای دانا یا نرم افزار دریافت پرداخت این شرکت بیان کردیم تنها گوشه ای از امکانات و ویژگی های به خصوص این نرم افزار است. اگر به دنبال پیشرفت در کسب و کار خودتان هستید پیشنهاد می کنیم حتماً از این نرم افزار فوق العاده استفاده نمایید.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up