برای خرید نرم افزار ERP باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

یکی از مهمترین نرم افزارهایی که هر اداره و سازمان برای پیشرفت و موفقیت در کار خود به آن نیازمند است، نرم افزار ERP می باشد. البته برای خرید نرم افزار ERP ابتدا بهتر است از آشنایی کلی با این نرم‌افزار داشته باشید و شرایط خرید نرم افزار ERP بیشتر آشنا شوید. نرم افزار ERP، در حقیقت برنامه ریزی منابع سازمانی می باشد که برای یکپارچه سازی منابع یک سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این نرم افزار ،مدیران سازمانها مجموعه ای از برنامه های کاربردی را در اختیار دارند که به آنها کمک می‌کند فرآیندهای کسب و کار و بخش‌های مختلف سازمان خودشان را تحت نظر داشته باشند و راحت تر آنها را اداره کنند.

banner ERP descriptionدر یکپارچه سازی منابع سازمانی تمام فعالیت های مربوط به واحدهای مختلف سازمان مثل خرید و فروش، مدیریت مالی، حسابداری، پشتیبانی منابع انسانی به طور یکپارچه در نرم افزار ERP تعریف می‌شوند. استفاده از این نرم افزار اگر به صورت صحیح انجام شود علاوه بر اینکه در آسان سازی مدیریت کمک می‌کند همچنین با استفاده از راهکارهای بهینه سازی، نسبت به کاهش هزینه ها و همچنین افزایش سود و در نتیجه افزایش درآمد می تواند مفید واقع شود. البته نحوه خرید ERP، در کاربردی بودن این نرم افزار تاثیر بسیار زیادی دارد. مثلاً اگر ERP که شما خریداری میکنید، از پشتیبانی خوبی برخوردار نباشد، در هنگام برخورد با مشکلات فنی به سختی می توانید از این نرم افزار استفاده کنید و با مشکل مهمی مواجه میشوید.

در این مطلب ما سعی می کنیم بهترین راه خرید نرم افزار ERP را خدمت شما معرفی کنیم. بهتر است همراه ما باشید و از مطالبی که می گوییم استفاده کنید.

مزایای خرید نرم افزار ERP

این موضوع طبیعی است که برای شما هم سوال پیش بیاید اصلاً چرا باید برای خرید نرم افزار ERP اقدام کنید. به همین دلیل قبل از آنکه بخواهیم، بهترین نحوه خرید نرم افزار rar را خدمت شما توضیح دهیم، نکاتی را در مورد مزایا و کاربردهای نرم افزار ERP خدمت شما بیان می‌کنیم که طبیعتاً در خرید ERP تأثیرگذار هستند.

اولین مزیتی که نرم‌افزار از آن برخوردار می‌باشد گزارشگری پیشرفته تجاری است. در حقیقت با استفاده از این نرم افزار شما از ابزاری استفاده می کنید که نسبت به ارائه گزارش های فوری در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام می کند. علاوه بر این نرم افزار ERP، پایگاه و منبع از اطلاعات مورد نیاز مجموعه شما می باشد. دومین مزیت مهمی که نرم‌افزار از آن برخوردار می باشد ارائه خدمات بهتر برای مشتریان است. با خرید نرم افزار ERP میتوانید دسترسی بهتری به اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مشتریان تان قرار دهید. همچنین با استفاده از این نرم افزار شما سریعتر می‌توانید به سوالات مشتریان خودتان پاسخ دهید.

اتخاب نرم افزار ERP

در کنار این موارد شما می توانید نسبت به تحویل به موقع سفارشات همراه با دقت فراوان برای مشتریان اقدام کنید. مزیت بعدی که در مورد نرم افزار ERP باید به آن بپردازیم، بررسی موجودی مورد نیاز مجموعه شما توسط این نرم افزار است. در واقع خرید ERP این مزیت را برای شما به همراه دارد که به شما می گوید مجموعه تان چه میزان موجودی نیاز دارد که این موضوع باعث می شود شما بیش از اندازه و یا کمتر از نیاز خودتان موجودی ذخیره نکنید. شما اگر موجودی خودتان را بیش از حد نیاز ذخیره کنید هزینه های بیشتری را متحمل خواهید شد و همچنین اگر کمتر از حد مورد نیاز خودتان موجودی داشته باشید ممکن است نتوانید نیاز مشتری را در موقع لزوم پاسخ دهید و طبیعتاً بخشی از مشتریان خودتان را از دست می‌دهید.

کاربرد های خرید نرم افزار ERP

از دیگر مزایا و کاربردهای مهمی که در مورد خرید نرم افزار ERP می توانیم به آن اشاره کنیم، صرفه جویی در هزینه ها و منابع است. خرید ERP باعث می شود برنامه ریزی بر روی موجودی سازمان یا اداره یا شرکت بهبود پیدا کند. همچنین خرید سیستم ERP باعث می شود تا مدیریت پشتیبانی و تدارکات عملکرد بهتری داشته باشد و صرفه جویی بیشتری بر روی هزینه های خود اعمال کند. نتیجه این کارها سبب می شود تا خدمات رسانی بهتری برای مشتری انجام شود و ارتباط مشتری با مجموعه یا سازمان مداوم تر باشد.

مزایای نرم افزار مدیریت منابع سازمانیمزیت بعدی و کاربرد مهم دیگر نرم افزار یکپارچه سازی منابع سازمانی هم افزایش امنیت داده ها و امنیت ابری مجموعه است. زمانی که شما از این نرم افزار استفاده می کنید از منابع امنیتی اختصاصی برخوردار خواهید بود. همچنین توجه داشته باشید که نرم افزار ERP مانع از نصب نرم افزارهای مخرب بر روی سیستم های شما خواهد شد و داده ها را در چندین سرور توزیع خواهد کرد. کاربرد بعدی که در مورد این نرم افزار می توانیم به آن اشاره کنیم بهبود فرایندهای تجاری است.

در واقع، خرید نرم افزار ERP باعث می شود تا کارهای معمولی که قبلاً توسط کارمند ها انجام می شده و زمان زیادی را از آنها می گرفته است، به صورت خودکار انجام شود و کارمندان سازمان به کارهای مهم تر رسیدگی کنند. همچنین استفاده از این نرم افزار باعث می شود تا گردش کار هوشمندانه تری در سازمان پیاده سازی شود و طبیعتاً بهره‌وری بیشتری متوجه فرایندهای تجاری آن سازمان گردد. آخرین کاربردی که در مورد نرم افزار ERP می توانیم بیان کنیم مدیریت زنجیره تامین است. در حقیقت این کاربرد باعث می شود تا پیش بینی مناسب برای تقاضای مشتریان داشته باشید و موجودی خودتان را بر اساس آن آماده‌سازی کنید و همچنین گلوگاههای تولید خودتان را کاهش دهید. از طرف دیگر کار باعث می‌شود تا شفاف‌سازی در تجارت شما اتفاق بیفتد.

مهم ترین نکات خرید نرم افزار ERP

اما بهتر است دیگر به سراغ نکات مهم در هنگام خرید نرم افزار ERP برویم. اولین نکته ای که برای خرید ERP باید مد نظر داشته باشید این است که برای خرید آن از قبل برنامه ریزی داشته باشید و همچنین نسبت به به نرم‌افزاری که قصد خرید آن را دارید تحقیق کرده باشید. تحقیق قبل از خرید به شما کمک می کند تا نرم افزار مورد نظر را از نظر شیوه برنامه ریزی، مدیریت تماس، پشتیبانی مناسب، هوش تجاری نرم افزار و …بررسی کنید و بهترین نرم‌افزار ممکن را برای خرید انتخاب نمایید.

استقرار نرم افزار erpدومین نکته مهمی که در خرید نرم افزار ERP باید به آن توجه کرد شراکت با یک شرکت مناسب ارائه دهنده نرم افزار ERP است. درست است که خرید ERP  برای مجموعه شما مزایای بسیار زیادی به همراه دارد اما اگر انتخاب شرکت مناسب برای خرید این نرم‌افزار دقت کافی را نداشته باشید ممکن است مشکلاتی هم برای شما ایجاد کند. شرکتی که شما انتخاب می کنید باید در طول مدت استفاده مجموعه شما از نرم‌افزار آن آموزش‌های مداوم برای کارکنان شما ارائه کند و همچنین پشتیبانی لازم را پس از خرید سیستم ERP برای شما داشته باشد.

در هنگام خرید نرم افزار ERP شما باید توجه داشته باشید سیستمی را انتخاب کنید که کاربر پسند باشد. در حقیقت شما باید سیستمی را خریداری کنید که کارمندان شما در هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوند و با آن احساس راحتی داشته باشند چرا که اگر آنها با سیستم جدید احساس راحتی نکنند ترجیح می دهند به شیوه های قدیمی که درک بهتری از آن دارند، کار خودشان را پیش ببرند. اگر آنها بتوانند به خوبی با سیستم جدید هماهنگ شوند و درک خوبی روی آن داشته باشند قطعاً نتیجه بهتری برای شما به همراه خواهند داشت. البته برای همراهی بیشتر کارمندان با سیستم ERP سعی کنید مزایا و اهمیت این سیستم را برای کارمندان خودتان شرح دهید تا آنها متوجه سودآور بودن این سیستم شوند.

سعی کنید سیستم هایی را خریداری کنید که انعطاف پذیر باشند و راه حل های جامع برای شما داشته باشند. نکته آخر هم که برای خرید نرم افزار ERP باید به آن توجه داشته باشید این است که، نرم افزاری را خریداری کنید،که هوش تجاری بالایی داشته باشد و بتوانند معاملات شما را به طور مناسب پردازش کنند داده‌های موجود را با استفاده از بهترین راه حل در بازار مورد استفاده قرار دهند. در حقیقت نرم افزار باید به گونه‌ای عمل کند که در کوتاه مدت شما سرمایه مناسبی را از طریق کار خودتان به دست بیاورید.

113255850 erp system enterprise resource planning on blurred background business automation and innovation con

برای خرید نرم افزار ERP چه مراحلی را باید انجام دهید؟

برای اینکه یک خرید موفق را در زمینه خرید نرم افزار ERP تجربه کنید، باید با استفاده از مراحل مختلف این خرید را پیش ببرید. اولین مرحله ای که شما باید مد نظر داشته باشید تا خرید ERP  به خوبی رقم بخورد، آماده کردن یک برنامه استراتژیک برای کسب و کار خودتان می باشد. شما در این برنامه باید به چشم اندازهای آینده و برنامه عملیاتی که برای رسیدن به اهداف خودتان دارید را قرار دهید.دومین مرحله ای که باید انجام دهید این است که یک فهرست مناسب از فناوری های موجود در سیستم های فعلی خودتان تهیه کنید و در آن تمامی مشکلات سیستم های فعلی و شرایطی که می توان آن ها را بهبود بخشید یادداشت کنید.

خرید نرم افزار ERPاگر سیستم های شما قابلیت این را داشته باشند که با استفاده از پیکربندی مناسب یا ارتقاء قطعات، امکان بهره برداری از نرم افزار ERP را داشته باشند، هزینه های شما به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در مرحله بعدی شما باید یک لیست کامل از نیازهای سیستم های مجموعه خودتان آماده کنید که این نیازسنجی هم باید بر اساس برنامه استراتژیک شما آماده شود. شما برای اینکه بتوانید نیازسنجی خودتان را به طور کامل انجام دهید بهتر است از یک مشاور هم در این زمینه کمک بگیرید. بعد از این مرحله شما باید هزینه‌های لغوی مجموعه خودتان را ارزیابی کنید و منابع مالی و انسانی موجود را برای تامین آنها مشخص کنید.

در مرحله بعدی باید بر اساس نیازسنجی سازمان خودتان پیشنهادات خرید و فروش خودتان را در اختیار خریداران و فروشندگان قراردهید.یک برآورد هزینه از تمامی بخش‌های مختلف خودتان داشته باشید.همچنین پیشنهاد میکنیم از بهترین مجموعه های اینترنتی برای ارائه نرم افزار ERP تولید شده توسط آنها دعوت به عمل آورید و نرم‌افزارهای مختلف را بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. برای اینکه بهترین سیستم را انتخاب کنید سعی کنید تمامی کارمندانی که در آینده باید با این سیستم کار کنند را در روند ارزیابی ‌افزارهای مختلفی که به مجموعه شما معرفی شده‌اند دخیل کنید و نظرات آنها را در خرید خودتان تاثیر دهید.

در مرحله بعدی بر اساس نظر کارمندان خودتان و همچنین استراتژی که از قبل آماده کرده اید یک برنامه عملیاتی کامل برای پیاده سازی سیستم خریداری شده در نظر بگیرید. و در نهایت پس از آنکه سیستم را اجرا کردید نسبت به نظارت بر اجرا و تاثیر آن بر روی مجموعه خودتان دقت نظر داشته باشید.

پیش بینی هوش مصنوعی

نرم افزار ایرانی بخریم یا خارجی؟

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در خرید نرم افزار ERP اهمیت پیدا می کند، خرید نرم افزار ایرانی یا خارجی است. طبیعتاً از لحاظ کیفی و فنی نرم افزار های خارجی در سطح بسیار بالاتری نسبت به نرم افزارهای ایرانی هستند.  قطعا استفاده از این نرم افزار ها نسبت به نرم افزارهای ایرانی از لحاظ کیفیت برای مجموعه های مختلف بسیار بهتر است اما خرید ERP خارجی با مشکلات مختلفی همراه است.

اولین مشکلی که خرید سیستم ERP  خارجی برای ما به همراه دارد، مشکلات مربوط به پشتیبانی آن است که به دلیل تحریم‌ها ممکن است به خوبی اتفاق نیفتد. به دلیل تحریم‌ها ممکن است بروز رسانی سیستم ها به خوبی انجام نشود و در صورت وجود مشکلات خاص تیم پشتیبانی نرم‌افزار خارجی نتواند به خوبی به ما کمک کند و حتی با یک مشکل ساده ممکن است سیستم ما به دلیل نبود پشتیبانی مناسب غیر قابل استفاده شود.

از طرفی با توجه به مشکلات ارزی موجود در کشور ما، خرید و استفاده از یک نرم افزار خارجی هزینه‌های بسیار زیادی برای سازمان های ما به همراه خواهد داشت. حتی ممکن است هزینه خرید یک سیستم ERP خارجی برای مجموعه های ما آنقدر سنگین در بیاید که سود چندانی برای سازمان نداشته باشد. پس بهتر است به جای استفاده از نرم افزارهای خارجی، از نرم‌افزارهای ایرانی برای یکپارچه سازی منابع سازمانی استفاده کنید.

استراتژی پیاده سازی erp

درست است که خرید نرم افزار ‏ERP ایرانی از نظر کیفیت و مسائل فنی هنوز های تفاوت های زیادی با نرم‌افزارهای معادل خارجی دارد اما با توجه به اینکه تیم پشتیبانی آن در داخل کشور فعالیت می‌کنند و هر زمان می توان نسبت به کمک گرفتن از آنها اقدام کرد و مشکلی از این بابت وجود ندارد و همچنین هزینه آن در مقایسه با نرم افزار های خارجی بسیار پایین تر است، طبیعتاً خرید نرم افزارهای داخلی گزینه بسیار مناسب تری برای شما محسوب می شود. البته در خرید نرم‌افزار داخلی هم باید دقت داشته باشید و سعی کنید این نرم افزار را از معتبرترین شرکت ها تهیه کنید. در نظر داشته باشید که ما هم پیشنهاداتی برای شما داریم که در ادامه به آنها می پردازیم.

معرفی رای دانا برای خرید نرم افزار ERP ایرانی

شرکت های مختلفی هستند که در داخل کشور ما نسبت به فروش و خرید نرم افزار ERP  اقدام می کنند. اما انتخاب و آشنایی با آنها برای شما ممکن است کمی سخت باشد. ما قصد داریم شما را با یکی از نرم افزارهای داخلی که هم کیفیت خوبی دارد و هم پشتیبانی خوبی از آن به عمل می آید و البته هزینه مناسبی هم دارد آشنا کنیم.

پیشنهاد ما به شما این است که برای یکپارچه سازی منابع سازمانی خودتان از نرم افزارهای موجود در شرکت نرم افزاری رای دانا استفاده کنید. این شرکت یکی از فروشندگان نرم افزار ERP در کشور ما محسوب می‌شود و البته دلایل زیادی هم وجود دارد که خرید محصولات آن را عاقلانه و منطقی جلوه می‌دهد.

cyberrrrr

اولین دلیلی که می توانیم برای خرید محصولات این شرکت عنوان کنیم، گواهینامه های معتبر این شرکت می باشد. این شرکت پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن دارد و بر اساس این گواهینامه می تواند نرم افزارهای گوناگون برای فناوری اطلاعات تولید کند. همچنین این شرکت به وسیله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یک شرکت دانش بنیان صنعتی شناخته می شود.

کنار گواهینامه های معتبری که این شرکت دارند سابقه و افرادی که در آن فعالیت می‌کنند هم دیگر دلیل خرید نرم افزار ERP در این شرکت است. اگر قصد خرید ERP  از این شرکت را دارید باید خدمتتان عرض کنم که این شرکت از سال ۱۳۷۹ با هدف ساخت سیستم های یکپارچه سازی منابع سازمانی تشکیل شده است و بیش از ۲۸۰ نفر از آن دانش آموختگان داخلی و خارجی که در دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی تحصیل کردند و از دانش بسیار خوبی برخوردار می باشند در این مجموعه فعالیت می کنند.

Raydana PNG Original

در کنار این موارد اگر نگاهی به مهمترین مشتریان و خریداران سیستم های ERP در این مجموعه بیندازیم اطمینان تان برای خرید محصولات این شرکت چند برابر می شود. بیش از ۴۰ شرکت دولتی و خصوصی نسبت به استفاده از نرم افزار ERP مجموعه رای دانا اقدام می کنند که مهمترین آنها عبارتند از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه علم و صنعت، دیوان محاسبات کشور، شرکت پالایش نفت جی، کیمیا الکترونیک، شرکت مهندسی اهتمام و چندین و چند شرکت دیگر که با مراجعه به وب سایت اینترنتی شرکت نرم افزاری رای دانا می توانید آنها را مشاهده کنید. حتما به این مجموعه مراجعه کنید و از خدمات آن مطلع شوید.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up