انبارداری چیست؟ (انواع و مزایا)

انبارداری فرآیند نگهداری کالاها در انبار تا زمانی که مشتری آنها را خریداری کند، می باشد. کسب و کارها می توانند از راه های مختلفی از انبارداری بهره مند شوند، از جمله مدیریت کارآمدتر موجودی و بهینه سازی فرآیند حمل و نقل. یادگیری انبارداری چیست و کاوش در انواع مختلف موجود می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا ارتقاء به انبار ارزش سرمایه گذاری اولیه را دارد یا خیر. در این مقاله به تعریف انبارداری، پنج مورد از عملکردهای آن و چند مورد از بزرگترین مزایای آن می پردازیم.

GettyImages 875110490 5b9ea85fc9e77c0050b86841
انبارداری چیست؟

سیستم انبارداری چیست؟

انبارداری فرآیند خرید کالا از یک تولید کننده و سپس نگهداری آن در انبار قبل از انجام سفارشات است. سیستم انبارداری شامل سازماندهی و مدیریت هر محصول قبل از توزیع است. کسب و کارها ممکن است کالاها را در یک انبار، انبار یا در مورد مشاغل کوچک در گاراژ خانه یا زیرزمین ذخیره کنند.

5 عملکرد انبارداری

در اینجا چند مورد از وظایف اصلی انبارداری آورده شده است:

1.ساده کردن فرآیند حمل و نقل

شرکت های بزرگتر اغلب انبارها را در مکان های استراتژیک برای کمک به حمل و نقل قرار می دهند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که انبارهایی را در مجاورت درصد زیادی از مشتریان خود یا در مسیر مستقیم حمل و نقل بسازند. این به آنها کمک می کند کالاها را سریعتر و کارآمدتر انتخاب و ارسال کنند.

  1. حمایت از زنجیره تامین

مشاغل ممکن است بر اساس اتاق مورد نیاز برای خدمات انبار مرتبط، در فضای انبار سرمایه گذاری کنند. این ممکن است شامل اضافه کردن یک خط مونتاژ یا فضای ذخیره سازی اضافی برای خط جدیدی از محصولات باشد. انبارداری بخش مهمی از زنجیره تامین برای اکثر برندهایی است که کالاها یا محصولات واقعی را برای مشتریان خود ارسال می کنند.

  1. مدیریت موجودی

انبارداری شامل مدیریت موجودی است که ردیابی و سازماندهی محموله ها و کالاها است. داشتن یک برنامه لجستیکی خوب برای حمل و نقل کالا به موقع و با قیمت مقرون به صرفه بسیار مهم است. یکی دیگر از وظایف مهم انبارداری نیز برنامه ریزی ظرفیت است. علاوه بر نگهداری کالاهای موجود، لازم است بدانید که فضای موجود برای محصولات جدید را نیز در اختیار دارید.

برای آشنایی با امکانات سیستم مدیریت موجودی شرکت رای دانا کلیک کنید.

  1. فعال کردن کنترل آب و هوا

انبارها نه تنها ذخیره سازی ایمن را برای مشاغل فراهم می کنند، بلکه می توانند با کنترل آب و هوا نیز ذخیره سازی کنند. این ممکن است برای برخی از مشاغلی که محصولاتی دارند که حفظ آنها به آب و هوا بستگی دارد ضروری باشد. همچنین می تواند به کسب و کارها کمک کند تا عمر محصولات فاسد شدنی را افزایش دهند و به آنها پنجره بزرگتری برای فروش آنها بدهد.

  1. آموزش کارکنان

یکی دیگر از عملکردهای بالقوه یک انبار، داشتن مکانی برای استخدام و آموزش کارکنان است. کارکنان می توانند آموزش عملی را در یک انبار دریافت کنند و با محصولاتی که بیشتر استفاده می کنند کار کنند. همچنین این فرصت را برای کسب و کارها فراهم می کند تا رهبران یا سرپرستانی را آموزش دهند که با تدارکات نیازهای آن انبار خاص آشنا هستند.

Supply Chain Management Complete Controller

انواع انبارداری

انواع مختلفی از انبارها وجود دارد که عبارتند از:

انبارهای خصوصی: انبار خصوصی زمانی است که یک کسب و کار به طور انحصاری مالک یا اجاره یک فضای انبار است. برخی از کسب و کارها ممکن است تصمیم بگیرند هر فضای اضافی را که دارند به دیگران اجاره دهند.

انبارهای عمومی: انبار عمومی مکانی است که مشاغل برای نگهداری کالا اجاره می کنند. ادارات دولتی یا دولتی یا شرکت های بزرگ ممکن است مالک این انبار باشند و فضا را به سایر نهادها اجاره دهند.

انبارهای تعاونی: انبار تعاونی فضایی است که تعاونی مالک و اجاره می کند. آنها ممکن است امکانات مختلف انبار را به مشاغلی که فضای مشترک دارند اجاره دهند.

مراکز توزیع: مرکز توزیع مکانی است که محموله ها را دریافت و سپس به مکان جدید منتقل می کند. شرکت های بزرگتر اغلب مراکز توزیع متعددی در مکان های مختلف دارند.

1200 x 675 hubspot Whats the Big Deal about Export Compliance Software

مزایای انبارداری

دانستن مزایای انبارداری بسیار مهم است. چند مورد از رایج ترین مزیت‌ها عبارتند از:

سازماندهی ذخیره سازی

مشاغلی که به انبار دسترسی دارند، توانایی سازماندهی بهتر کالاهای خود را دارند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا روش‌های ردیابی یا ذخیره‌سازی موجودی را برای درک میزان موجودی موجود و همچنین ارزش آن پیاده‌سازی کنند. سازماندهی بهتر در انبار همچنین می تواند به کارکنان انبار کمک کند تا کالاها را برای حمل و نقل به طور موثرتری پیدا و بسته بندی کنند.

مدیریت کار

یک انبار سازمان یافته با یک سیستم ردیابی کارآمد می تواند به کسب و کارها کمک کند تا نیازهای نیروی کار خود را بهتر درک کنند. این می تواند به آنها کمک کند فقط تعداد کارگران انباری را که در حال حاضر به آنها نیاز دارند استخدام و برنامه ریزی کنند. همچنین به آنها کمک می‌کند تا فصول شلوغ‌تری را پیش‌بینی کنند تا بتوانند کارکنان را زودتر از موعد استخدام و آموزش دهند.

حمل و نقل سریعتر

انتخاب یک انبار در مکانی مرکزی برای مشتریان کسب و کار نیز می تواند به سرعت بخشیدن به زمان تحویل محصولات کمک کند. با انتخاب استراتژیک یک انبار متمرکز، مشاغل می توانند اقلام را سریعتر ارسال کنند. آنها همچنین می توانند محصولاتی را به انبارهای اطراف ارسال کنند که به کارآمدتر و مقرون به صرفه تر شدن فرآیند تحویل کمک می کند. این می تواند به ویژه زمانی مفید باشد که یک تجارت به یک منطقه جدید گسترش یابد. با راه اندازی یک انبار جدید در مکان جدید، آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که مشتریان بیشتری از حمل و نقل سریع شرکت که به آن معروف است، لذت می برند.

پردازش آسان بازده

پردازش بازده می تواند برای برخی از مشاغل چالش برانگیز باشد. دسترسی به انبار به برندها این امکان را می دهد که منطقه ای را برای بازگشت اختصاص دهند. همچنین به کسب‌وکارها این فرصت را می‌دهد که خدمات برگشتی اضافی مانند چاپ برچسب‌های برگشتی پیش‌پرداخت یا اشتراک‌گذاری اطلاعات ردیابی بازگشت ارائه دهند.

عناصر انبارداری که باید در نظر گرفته شوند

هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در یک انبار یا نهایی کردن جزئیات یک انبار جدید، چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

هزینه ذخیره سازی انبار

نگهداری کالا در انبار هزینه دارد. پیش‌بینی این هزینه‌ها و تطبیق آن‌ها در بودجه برای کسب‌وکارهای کوچکتر یا جدیدتر ممکن است چالش برانگیز باشد. با ارزیابی درآمد، اهداف و هزینه های خود از قبل، یک کسب و کار می تواند تصمیم بگیرد که آیا ذخیره سازی انبار یک هزینه ضروری برای گنجاندن در بودجه است یا خیر.

فرآیندهای سازمانی

بدون رویه‌های سازمانی مناسب، نگهداری کالاها در یک انبار بزرگ می‌تواند برای برخی از مشاغل سخت باشد. همچنین ممکن است صاحبان کسب و کار مدتی طول بکشد تا یک فرآیند سازمانی را توسعه دهند که برای کسب و کار آنها کارآمد باشد. علاوه بر ایجاد یک روش سازماندهی واضح، لازم است اعضای تیم را در همین شیوه ها آموزش دهید تا آن را حفظ کنید.

با نرم افزار انبارداری که از جمله زیر سیستم های نرم افزار ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی شرکت رای دانا می‌باشد می‌توانید فرآیندهای سازمانی را به راحتی مدیریت نمایید.

موقعیت مرکزی

پیدا کردن یک مکان متمرکز ممکن است برای برخی از مشاغل چالش برانگیز باشد. مشتریان یک کسب‌وکار ممکن است در بسیاری از ایالت‌ها یا حتی کشورها باشند. بسته به اندازه کسب و کار، آنها ممکن است چند مکان انبار مرکزی را انتخاب کنند.

نیازهای پیش بینی شده

اکثر مشاغل بر اساس نیازهای فعلی خود انباری را انتخاب می کنند. در حالی که این ایده خوبی است که نیازهای آینده را نیز در نظر داشته باشید، گاهی اوقات پیش بینی این امر دشوار است. به عنوان مثال، یک برند ممکن است در نظر داشته باشد که کالاهای خود را به محصولاتی که نیاز به کنترل آب و هوا دارند گسترش دهد. با این حال، انتخاب یک انبار با قابلیت های کنترل آب و هوا قبل از آماده شدن می تواند گران باشد.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up