معرفی نرم افزار داشبورد مدیریتی یا هوش تجاری

همه شرکت ها و برندهای تجاری همواره به دنبال این هستند که بتوانند در مدت زمان کوتاهی درآمد مناسبی را کسب کند و موفقیت خودشان را افزایش دهند. هوش تجاری موضوعی است که کاملا مرتبط با موفقیت شرکتها می باشد. نرم افزار داشبورد مدیریتی باعث می شود تا شرکت‌ها بتوانند اطلاعات مورد نیاز و به روز خودشان را از منابع قابل اطمینان به دست بیاورند و برداشت خودشان را به اشتراک بگذارند. استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی برای اینکه شرکت ها بتوانند از پس رقبای خودشان بر بیایند کاملاً ضروری می باشد.

تعاریف گوناگونی برای هوش تجاری وجود دارد اما نرم افزار داشبورد مدیریتی که با نام نرم افزار BI  هم شناخته می شود عبارت است از مجموعه ای از ابزارها که برای تهیه، مرتب سازی، تلفیق، تجزیه و تحلیل و ارائه داده های  مشکل و سخت مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار گزارش های پیچیده را برای شما قابل حذف می کند تا بتوانید بر اساس آن طراحی ایده آل از شرایط تجاری را داشته باشید. شرکت ها موارد مختلفی را در زمینه هوش تجاری بررسی می‌کنند که در ادامه مفصل در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

نرم افزار هوش تجاری محاسبات ابری را برای شما تجزیه می کند تا به نوعی آن ها را ساده سازی کرده باشد. اگر بخواهید شرکت موفقی داشته باشید بدون شک نیاز به داشتن یک نرم افزار داشبورد مدیریتی قابل اعتماد برای شما احساس می شود. برای این منظور حتما  ما را تا انتهای این مطلب همراهی نمایید تا از اطلاعات گفته شده در آن بیشترین استفاده را داشته باشید.

در این مطلب ما سعی بر آن داریم که مهمترین کاربردهای نرم افزار داشبورد مدیریتی را خدمت شما بیان نماییم و همچنین در مورد ارتباط میان نرم افزار erp و نرم افزار داشبورد مدیریتی نکاتی را خدمت شما ارائه دهیم. این موضوعات می توانند کمک زیادی برای شما داشته باشند.

نرم افزار هوش تجاری
نرم افزار هوش تجاری یا BI

شرکت ها از هوش تجاری برای چه اهدافی استفاده می کنند؟

شرکت ها از نرم افزار داشبورد مدیریتی برای برنامه های استراتژیک و اهداف بلندمدت خودشان استفاده می کنند. اولین مورد استفاده شرکت‌ها از این نرم‌افزار در قالب swot تعریف می شود. اما swot در نرم افزار داشبورد مدیریتی چیست؟

در واقع  این عبارت به معنای شناخت نقاط قوت، نقاط ضعف،فرصت ها و تهدیدها برای یک شرکت می باشد. طبیعتاً هرچه شما این چند مورد را بیشتر بشناسید می توانید برنامه ریزی بهتری برای آینده شرکت خودتان داشته باشید. مورد دومی که در نرم‌افزار می توانید آن را انجام دهید اندازه گیری میزان Kpi  می باشد. شما با استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی میتوانید از اسراف در منابع خودتان جلوگیری کنید و منابع تان را بهینه سازی کرده و به صورت مقرون به صرفه از آن ها بهره ببرید.

شما با استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی می‌توانید تصمیم گیری دقیق تری داشته باشید و روابط بین مجموعه های خودتان را هماهنگ تر کنید و دقت بیشتری بر روی داده ها داشته باشید. نرم افزار داشبورد مدیریتی به شما کمک می کند که سلامت تجارت را در اهداف بلندمدت و کلی خود را به خوبی ترسیم کنید. با استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی در مواقع حساس که نیاز به تصمیم‌گیری‌های سریع دارید می توانید اطلاعات مناسبی داشته باشید و تصمیم‌گیری لحظه ای را به خوبی انجام دهید.

در حقیقت نرم افزار داشبورد مدیریتی هم برای اهداف کوتاه و هم برای اهداف بلند مدت مناسب می باشد. هرجور حساب کنید این نرم افزار می تواند کمک زیادی برای شما داشته باشد.

نرم افزار داشبورد مدیریتی نرم افزار هوش تجاری

نحوه عملکرد نرم افزار داشبورد مدیریتی چگونه است؟

مطمئناً یکی از سوال هایی که برای شما در این زمینه ایجاد می‌شود این است که نحوه عملکرد نرم افزار داشبورد مدیریتی چگونه می باشد. اما نکته‌ای که باید خدمت شما بیان شود این است که نحوه عملکرد نرم افزار داشبورد مدیریتی بستگی به نوع آن دارد.

اولین نوع از نرم افزار داشبورد مدیریتی به نرم‌افزار مدیریت اطلاعات معروف شده است. نحوه عملکرد نرم‌افزار مدیریت اطلاعات در هوش تجاری به این معناست که ابتدا گزارش ها و داده های شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و سپس نسبت به بایگانی کردن اطلاعات سوخته اقدام می‌نماید. در واقع این ابزار به شما این اطمینان را می دهد که داده های خالص و دقیق خودتان را برای استفاده به دست آورید و شما با استفاده از این نرم افزار می توانید اطلاعات خودتان را به صورت مرحله به مرحله ارزیابی کنید.

نوع دوم نرم افزار داشبورد مدیریتی به نام کشف داده ها شناخته می شود. نحوه عملکرد اینگونه نرم افزارها هم اینگونه است که نسبت به استخراج الگوها و بینش های تلفیقی اقدام می کنند و شما می توانید اطلاعات واقعی را با استفاده از آن ها کسب نمایید ابزارهای واکاوی اطلاعات که در نرم‌افزار bi مورد استفاده قرار می گیرند می توانند صفحات گسترده، محتوای وب سایت ها و همچنین گزارش ها را با هم ادغام کنند و اطلاعات بی نظیری را در اختیار شما قرار دهند. از جمله نرم افزارهای هوش تجاری که در این زمینه وجود دارند می‌توانید به نرم‌افزار لوکر و نرم افزار دومو اشاره کنیم.

آخرین نوع از نرم‌افزار هوش تجاری به سکوی گزارشگری شهرت دارد. این نوع از نرم افزار داشبورد مدیریتی بیشتر بر ارائه بصری داده ها تاکید دارند. این نوع از نرم‌افزارها بیشتر مورد علاقه مدیران ارشد و مدیران کل شرکت ها می باشند. در این نوع از نرم افزارها شما می توانید داده های پیچیده و سخت را به راحتی برای مدیران تجسم نمایید.

نرم افزار هوش تجاری رای دانا
نمایی از نرم افزار داشبورد مدیریتی رای دانا

چرا باید از نرم افزار داشبورد مدیریتی استفاده کرد؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما باید از نرم افزار داشبورد مدیریتی استفاده نمایید. اولین و مهمترین مزیت ای که نرم افزار داشبورد مدیریتی برای شما دارد این است که می‌تواند باعث رشد درآمد شما شود. شما می توانید با استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی خیلی راحت بازار را تجزیه و تحلیل کنید و با بررسی عرضه و تقاضای محصولات خودتان و همچنین بررسی مدت زمانی که محصول شما دوام دارد شرایط بازار را در آینده پیش بینی کنید و در واقع به موقع خرید کنید و به موقع محصولات خودتان را به فروش برسانید.

از طرفی نرم افزار داشبورد مدیریتی به شما کمک می کند که با استفاده از اطلاعات صحیحی که در اختیارتان قرار می دهد بحران‌ ها را در کوتاه مدت برطرف کنید و در حل مسائلی که فوریت دارند دچار اضطراب نشوید. شما با استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی می توانید به جای آن که ماه ها برای جمع آوری و پردازش داده های خام بازار و تلف کنید در یک زمان مناسب و ایده آل تمامی داده های خودتان را به دست بیاورید.

شما با استفاده از نرم افزار داشبورد مدیریتی میتوانید یک تصویر واقعی از شرایط بازارهای تجاری را به دست بیاورید و معیارها و نقاط عطفی که متناسب با اهداف و استراتژی های شما می باشد را ایجاد کنید. در یک کلمه اگر بخواهیم بگوییم نرم افزار داشبورد مدیریتی به شما کمک می کند تا آینده را زودتر از بقیه ببینید.

نرم افزار هوش تجاری

اما پیش از آنکه به توضیح درباره ارتباط بین نرم افزار erp و نرم افزار داشبورد مدیریتی یا همان BI بپردازیم، بهتر است ابتدا نرم افزار را خدمت شما عزیزان توضیح دهیم و آشنایی مختصری را با این نرم افزار برای شما ایجاد نماییم.

نرم افزار erp چیست؟

نرم افزار erp یا نرم افزار منابع سازمانی به مجموعه ای از برنامه های کاربردی گفته می شود که فرآیندهای کسب و کار یک شرکت را مدیریت می‌کنند در واقع این نرم‌افزار به گونه‌ای فعالیت می‌کند که همه فعالیت‌های واحدهای مختلف سازمان را با هم هماهنگ کند و یکپارچه سازی در آن ها ایجاد نماید. قسمت های مختلف از نظیر قسمت خرید و فروش، حسابداری، مدیریت مالی و منابع انسانی و همچنین پشتیبانی در قالب این نرم افزار با یکدیگر یکپارچه می شوند.

استفاده از نرم افزار مدیریت منابع انسانی باعث می شود تا جمع آوری و ذخیره سازی کسب و کارهای مختلف آسان تر انجام شود و همچنین به مدیریت و شیوه انجام کسب و کار کمک زیادی شود. در این مطلب به صورت تخصصی قصد نداریم شما را با نرم‌افزار ‏erp آشنا کنیم و شما میتوانید در مقاله‌ی معرفی نرم افزار ERP  از وب سایت ما بیشتر با این نرم‌افزار آشنا شوید. صرفاً در این مطلب قصد داریم ارتباط میان نرم افزار erp و نرم افزار داشبورد مدیریتی را برای شما توضیح دهیم.

داشبورد مدیریتی

ارتباط ERP با نرم افزار هوش تجاری چیست؟

تا به اینجای مطلب توضیحات مفیدی را در مورد اینکه نرم افزار داشبورد مدیریتی یا سیستم داشبورد مدیریتی خدمت شما بیان نمودیم اما اکنون می خواهیم به سراغ ارتباط بین این دو نرم افزار برویم.

ادغام نرم افزار داشبورد مدیریتی یا همان نرم افزار داشبورد مدیریتی در نرم افزار erp یکی از مهمترین مزایای این نرم افزار می باشد. در واقع زمانی که شما نرم افزار داشبورد مدیریتی را در نرم افزار erp ادغام میکنید فرصتی را در اختیار مدیران شرکت‌ها قرار می دهید که داده های مورد نیاز خودشان را برای تصمیم گیری های مهم و هوشمندانه در کوتاه مدت و بلندمدت به صورت مناسب مورد استفاده قرار دهند.

مثلاً اگر یک مدیر بخش تولیدی بخواهد میزان ضایعات تولیدات خودش را به دست آورد می تواند با استفاده از ادغام این دو نرم افزار در و مشاهده داشبورد مدیریت اطلاعاتی خودش  در کوتاهترین زمان میزان ضایعات را محاسبه کند. چرا که با ادغام این دو نرم افزار در هم و در زمانی که کارگران کارخانه ورود پیدا میکند آن ها اطلاعات را در نرم افزار erp وارد می کنند و توسط نرم افزار داشبورد مدیریتی محاسبات لازم روی آن انجام می‌شود تا داده مورد نیاز به شکل خروجی در اختیار مدیر قرار بگیرد.

در چنین شرایطی اگر نرخ ضایعات به سطح غیر قابل قبولی رسیده باشد مدیر تولید باید روند را متوقف کند و علت اصلی آن را در کوتاه ترین زمان پیدا کند. در این شرایط باز هم نرم‌افزاری آر پی در کنار نرم افزار بی آی به کمک آن مدیر می آیند و با تجزیه و تحلیل طولانی مدت داده ها می توانند در راه پیدا کردن علت به او کمک کنند.البته در بسیاری از موارد هم ممکن است اتفاق بیفتد که با توجه به شرایط شرکت نرم افزار داشبورد مدیریتی آن امکان ادغام با نرم‌افزار را نداشته باشد اما بسیاری بر این باورند که نرم‌افزار هوش تجاری به نوعی تکامل نرم افزار erp محسوب می شود.

نرم افزار هوش تجاری

چگونه می توانیم از نرم افزار داشبورد مدیریتی استفاده نماییم؟

شما می توانید با استفاده از نرم افزار طراحی داشبورد مدیریتی نسبت به ایجاد نرم افزار ساخت داشبورد مدیریتی اقدام کنید اما با توجه به پیچیدگی آن بهتر است این محصول را خریداری نمایید.

اولین نکته‌ای که برای خرید یک نرم افزار داشبورد مدیریتی باید در نظر داشته باشید این است که هر شرکت متناسب با شرایط خودش یک نرم افزار تجاری مخصوص نیاز دارد که باید در آن نکات ویژه ای در نظر گرفته شود. همچنین این نرم افزار مورد نظر شما باید مقیاس نظیر داشته باشد و ابزارهای گزارشگری آن از دقت بالایی برخوردار باشند.

نرم‌افزاری که خریداری می کنید باید به سهولت بتوان از آن استفاده کرد و خروجی قابل درکی را در اختیار ما قرار دهد. محیط داده ها نیز در چنین نرم افزارهایی باید از یکپارچگی و گسترش مناسب برخوردار باشد و به خوبی بتواند از منابع مختلف داده ها پشتیبانی می کنند. البته با تمام این اوصاف باید مراقب باشید که تحت عنوان یک نرم‌افزار با کیفیت و دقیق هزینه غیر معقولی از شما گرفته نشود. در واقع بهتر است برای خرید یک نرم افزار مناسب در زمینه هوش تجاری به سراغ شرکت‌های معتبر در این زمینه بروید که در کشور ما فعالیت می کنند.

پیشنهاد ما به شما استفاده از نرم افزار هوش تجاری رای دانا است که در این جا می‌توانید آشنایی بیشتری با آن پیدا کنید.

نمایی از نرم افزار هوش تجاری رای دانا

3

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up