مقایسه ERP و BPMS

بر اساس گزارش هایی که در سال های اخیر منتشر شده است، نود درصد شرکت‌ های موجود در جهان به دنبال آن بودند که فرآیند های تولیدی خودشان را بهبود دهند. شرکت های مختلف سعی می کنند با استفاده از نرم افزار های مدیریتی و برنامه ریزی این بهبود را در شرکت خودشان صورت بدهند. دو ابزار نرم افزاری مهم که در این زمینه در سطح دنیا از شهرت بیشتری برخوردار هستند و اکثر شرکت ‌های دنیا از یکی از آن ها استفاده می کنند، ERP و BPMS می باشند.

هر دوی این نرم‌افزار ها هدف یکسانی را دنبال می‌کنند و دنبال کمک به  افزایش بهره وری و سود شرکت ها از طریق مدیریت بهتر فرایندها می باشند اما با وجود اشتراکاتی که دارند تفاوت های بسیار زیادی هم با هم دارند. اولین نکته ای که در این زمینه شما باید دقت کنید این است که شما به راحتی امکان تعویض راهکار انتخاب شده توسط خودتان را نخواهید داشت و در انتخاب هر کدام از این نرم افزار ها باید دقت کافی را داشته باشید. شما باید بر اساس شرایط تجاری خودتان و اهدافی که در شرکت خودتان دنبال می کنید تشخیص دهید که کدام یک از این دو راهکار ERP و BPMS  متناسب با شرکت شما می باشد.

شاید انتخاب یکی از این دو نرم افزار برای شما موجب از دست رفتن زمان زیاد شود ولی دقت کنید که اگر به درستی این کار را انجام دهید مزایای زیادی در آینده برای شما خواهد داشت. مقایسه ERP و BPMS برای اینکه متوجه شوید هر کدام از آن ها چه نقشی می توانند داشته باشند و انتخاب مناسب تری برای تجارت خودتان داشته باشید ضروری است. در ادامه این مطلب ما نسبت به مقایسه  ERP و BPMS و هم چنین بیان تفاوت های آن ها اقدام خواهیم کرد و شما بهتر است در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ERP و BPMS

مقایسه شرایط ERP و BPMS

در ابتدای مقایسه ERP و BPMS بهتر است نسبت به هر کدام از این نرم افزار ها توضیحاتی را خدمت شما بیان کنیم. نرم افزار Erp  یک نرم افزار منابع سازمانی محسوب می‌شود که کاربران با استفاده از آن می توانند به مجموعه ای از برنامه ها دسترسی پیدا کنند. از جمله مواردی که در این نرم افزار می توان نسبت به مدیریت آن ها اقدام کرد عبارتند از منابع انسانی، حسابداری و مدیریت و … .مهمترین ویژگی که این نرم افزار دارد توانایی ذخیره و بیرون کشیدن داده ها از پایگاه داده مشترک می باشد که باعث می شود تمامی کارمندان شما با مجموعه ای از داده های مشترک فعالیت کنند. نرم افزار BPMS  هم نوعی نرم افزار مدیریت فرآیند تجارت است. این نرم افزار برای مدیریت فرایند کسب و کار که شامل استراتژی ها و تکنیک های مختلف برای درک، بهبود و خودکار سازی فرایند های تجاری استفاده می شود به کار گرفته می شود. این نرم افزار ها برآیند های تجاری را به عنوان منابع در خود می بینند و به دنبال بهبود آنها هستند.

از مهمترین ویژگی های این نرم افزارها این است که نسبت به مدل سازی فرایندها برای کاربران اقدام می کنند. این ویژگی باعث می شود تا کاربران اجازه داشته باشند توضیحات فرآیندها را برای آگاهی دادن مخاطبان خودشان درج کنند. اگر فکر می کنید این دو نرم افزار مشابه هم هستند اشتباه نکرده اید. در واقع در نمای کلی هر دو این نرم افزارها تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند اما تفاوت های چشم گیری هم بین آنها وجود دارد.

تفاوت های مهمی که در ادامه این مطلب نسبت به آنها توضیحاتی را بیان خواهیم نمود و بهتر است شما تا انتهای مطلب همراه ما باشید. مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد و از اطلاعات گفته شده شگفت ‌زده می شوید.

مهم ترین تفاوتهای BPMS و ERP چیست؟

مطمئنا شما هم دوست دارید بدانید  مهم ترین تفاوت بین BPM و ERP چیست؟

تفاوت ERP و BPMS در موارد مختلفی وجود دارد. اولین و مهمترین تفاوت سیستم های ERP و BPMS در این است که ERP  درباره ماژول ها و توابع آن ها می باشد اما BPMS  سفارشی سازی گردش کار را ارائه می دهد. در واقع سیستم ERP  پشتیبانی عملکردهای مختلف تجاری و ماژول های آنها اقدام می کند و باعث می شود تا جریان آزاد اطلاعات با این ماژول ها امکان پذیر باشد. اما BPMS  می‌تواند یک سیستم گردش کار را که بسته سفارشی سازی به راحتی در دسترس نیست مدیریت کند.

مورد دیگری که باعث ایجاد تفاوت بین این دو نرم افزار می شود هوش تجاری است. هر دوی این نرم‌افزار ها از هوش تجاری استفاده می کنند اما در نرم افزار ERP شما نسبت به ذخیره سازی اطلاعات اقدام کنید و قابلیت مشاهده اطلاعات موجود در آنها را فراهم می کنید، با این کار شما می توانید نمای کلی از شرکت خودتان و چگونگی ارتباط عملکرد های آن با کاربران را نشان دهید. نرم افزار BPMS در زمینه تجزیه و تحلیل داده ها اقدام می‌کند و می‌تواند اثربخشی فرآیندهای خاص را ردیابی کند. مراحل هوش تجاری در این نرم افزار عبارتند از فرآیند، وضعیت فرآیند، تعداد مراحل بسته و باز که توسط هوش تجاری نشان داده می شود.

آیا می توان به صورت همزمان از ERP و BPMS استفاده کرد؟

حال مطمئناً این سوال برای شما پیش می آید که کدام یک از نرم افزار های ERP و BPMS برای کسب و کار شما مناسب تر می باشد. اگر به دنبال آن هستید که عملکردهای تجاری شرکت خودتان را با تمرکز زیاد بر ذخیره سازی اطلاعات در یک پایگاه داده مشترک مدیریت کنید قطعاً نرم افزار ERP  نرم افزاری مناسب برای شما می باشد.

هم چنین اگر به دنبال آن هستید که روی یک فرایند خاص متمرکز شوید و آن را در حد بالقوه خودتان بهینه سازی کنید بهتر است از نرم افزار BPMS استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که شما می توانید از هر دوی این نرم افزار ها هم استفاده کنید تا یکدیگر را تقویت نمایند. البته باید بررسی کنید که آیا شرکت شما نیاز به هر دو این نرم افزار دارد یا نه و در صورتی که نیاز داشته باشد بهتر است از هر دوی آنها استفاده کنید.

شرکت مهندسی رای دانا نرم افزار ERP خود را با نام CyberERP و مطابق با BestPractice های دنیا ارائه می کند و علاوه بر قابلیت شخصی سازی در نرم افزار CyberERP، از ابزار بومی سازی شده BPMS هم استفاده می کند تا فرایندها در سازمان شما همانگونه باشد که می خواهید و دسترسی به گردش استاندارد اطلاعاتی هم داشته باشید.

تفاوت ERP و BPMS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

فهرست