معرفی بهترین شرکت های ارائه دهنده ERP

در دنیای پیچیده امروز، کسب و کارها و مدیریت آنها نیز به امری پیچیده تبدیل شده است و هر مدیری در سازمان تولیدی و خدماتی با سایز کوچک، متوسط و بزرگ، به خوبی به این موضوع واقف است که ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در کل سیستم جهت رسیدن به اهداف سازمانی حیاتی است. این دقیقا همان کاری است که سیستم های ERP (Enterprise Resource Planning، برنامه ریزی منابع سازمانی) انجام می دهند. در این مقاله به معرفی شرکت های ارائه دهنده erp در جهان و ایران می پردازیم.

خرید نرم افزار ERP

همانطور که اشاره شد، دلیل طراحی چنین سیستمی توسط شرکت های ارایه دهنده erp تسهیل یکپارچه سازی تمامی فعالیت های سازمانی است. در این میان بایستی توجه کرد که یک سیستم ERP ناکارآمد نه تنها به سازمان کمکی نمی کند بلکه می تواند باعث ایجاد گلوگاه های متعددی در فرآیندهای سازمانی و مدیریتی شود. همچنین بسته به سایز و نیازهای سازمان، کارایی این نرم افزارها می تواند متفاوت باشد. بنابراین وجود یک سیستم کارآمد به دغدغه ای برای شرکت های خواهان پیاده سازی نرم افزار ERP و همچنین شرکت های ارائه دهنده erp تبدیل شده است.

در ادامه، 11 مورد از برترین شرکت های ارائه دهنده erp در جهان را معرفی می کنیم.

لیست برترین شرکت های ارائه دهنده erp

در میان شرکت های ارائه دهنده erp در جهان، بدون شک دو شرکت Oracle و SAP را می توان به عنوان غول های این حوزه نام برد. جالب است بدانید که شرکت Google که تا فروردین 1400 از نرم افزار ERP شرکت Oracle استفاده می کرد به دلایل حقوقی اعلام کرد که از این پس از  بین شرکت های ارائه دهنده erp شرکت SAP آلمان را برای یکپارچه سازی فرایندهای خود انتخاب خواهد کرد. به دلیل قیمت های بسیار بالای خرید و پشتیبانی نرم افزارهای ERP این دو شرکت، سایر نرم افزارهای ERP نیز مشتریان قابل توجهی در سراسر جهان دارند. در اینجا لیستی از 11 نرم افزار برتر شرکت های ارایه دهنده erp گردآوری و به همراه توضیحات فنی بیان شده است:

 • Oracle NetSuite ERP

این همان نرم افزاری است که شرکت غول پیکر گوگل تا قبل از مشکلات حقوقی مربوط با کپی رایت، از آن برای بهینه سازی فرایندهای سازمانی خود استفاده می کرد. یک نرم افزار ERP تمام عیار که تحت Cloud کار می کند و از هر لحاظ قابل اعتماد است. شرکت Oracle در میان شرکت های ارائه دهنده erp یکی از بهترین سیستم ها را به لحاظ ویژگی های فنی، ساختاری، مهندسی نرم افزار، امنیتی و ظاهری طراحی کرده است. ممکن است به نظر بیاید که چنین نرم افزاری فقط مناسب شرکت های بزرگ است ولی در واقع مزیت رقابتی اصلی این سیستم ERP قابلیت بالای آن در شرکت های کوچک و متوسط در حال رشد است. از دیگر مزایای این نرم افزار در مقایسه با سایر شرکت های ارایه دهنده erp، ابزار قوی مدیریت مالی آن است که خیال دپارتمان های مالی هر شرکتی را راحت می کند. این سیستم بسیاری از گلوگاه های فرآیندهای فروش، انبارداری و تولید را از میان برداشته است. در این نرم افزار، مدیران و کاربران می توانند داشبورد مورد نظر خود را بر اساس سلیقه و نیاز روزانه خود طراحی کنند.

Oracle NetSuite ERP

جالب این که شرکت Oracle با وجود نام درخشان خود امکان استفاده آزمایشی رایگان از این نرم افزار را فراهم آورده است. Oracle شرکتی چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در تگزاس آمریکا واقع است.

 • SAP ERP

و اما شرکت عظیم آلمانی SAP در میان شرکت های ارائه دهنده erp و نرم افزارهای مرتبط با مدیریت کسب و کار سابقه ای طولانی و اعتباری کم نظیر دارد. نرم افزارهای مدیریت پروژه SAP چند دهه است که از شهرت خاصی برخوردارند. SAP ERP نیز همچون NetSuite ERP یک سیستم جامع و کامل است و بیشتر برای شرکت های بزرگ و مجموعه های تولیدی و خدماتی کاربرد دارد. این نرم افزار علاوه بر حمایت کامل تحت وب، قابلیت کار بر روی تکنولوژی ابری یا همان Cloud را نیز دارا است. این نرم افزار می تواند بر اساس نیازها و شرایط خاص سازمان منطبق شود. این نرم افزار با فراهم کردن شفافیت اطلاعات، امکان هر گونه خطای انسانی یا سوء استفاده را از میان می برد. علاوه بر این، نرم افزار SAP ERP بهره وری کارکنان مجموعه را به شکل قابل توجهی ارتقا می دهد.

Logo SAP 1

لازم به توضیح است که این شرکت آلمانی از چند سال پیش نسخه SAP H/4 HANA را به بازار ارائه کرده است که باعث تحول در سیستم های ERP در جهان شده است به طوری که بسیاری از شرکت های ارائه دهنده erp در حال حرکت به سمت این سیستم هستند.

 • Oracle ERP Cloud

این سیستم ERP ابری، یک نسخه دیگر از طراحی های شرکت Oracle، از بهترین شرکت های ارائه دهنده erp در دنیا است. این نسخه قابلیت سازگاری با شرکت های متوسط و بزرگ را دارد و بسیاری از شرکت های بزرگ به دنبال پیاده سازی این نرم افزار هستند. از مزیت های اصلی این نرم افزار آسانی کار با آن برای تمامی کارکنان، مدیران و اپراتورهای سازمان است. امنیت بسیار بالای سیستم های Oracle در مقایسه با سایر شرکت های ارایه دهنده erp، خود مزیتی بزرگی محسوب می شود. امنیت اطلاعات در دنیای سایبری امروز اولویت تمامی سازمان ها محسوب می شود.

download 3 1

از دیگر ویژگی های برجسته این محصول، Oracle Financials Cloud است. این ماژول یک سیستم مدیریت مالی و حسابداری قدرتمند در اختیار سازمانها قرار می دهد و آنها را از هرگونه نیاز به سیستم و نرم افزار جانبی بی نیاز می کند. Oracle ERP Cloud همچنین دارای ماژول های قدرتمند دیگری است که باعث تمایز این نرم افزار از بسیاری نرم افزارهای شرکت های خارجی ارائه دهنده erp شده است.

 • Microsoft Dynamics GP

شرکت نام آشنای مایکروسافت، چند سالی است که به جمع شرکت های ارائه دهنده erp و نرم افزارهای مدیریت داده های تجاری اضافه شده است و بنابراین سابقه کمتری به نسبت رقبای خود دارد. با این حال به دلیل قدمت این شرکت در طراحی نرم افزارهای مختلف از جمله آفیس و نسخه های متعدد ویندوز، به راحتی توانست تا در مدت کم به عنوان رقیبی جدی برای Oracle و SAP مطرح شود.

نرم افزار ERP مایکروسافت برای سازمان های بزرگ طراحی شده است، با این حال قابلیت های آن ارتقا یافته و برای شرکت های متوسط و کوچک نیز یک نرم افزار ERP ایده آل محسوب می شود. این سیستم با دارا بودن ماژول های متعدد، تمامی فرایندهای سازمان را به هم متصل می کند. از مزایای قابل توجه نرم افزار مایکروسافت در مقایسه با سایر شرکت های ارائه دهنده erp، قابلیت تلفیق آن با سایر محصولات مایکروسافت از جمله Word، Excel و Outlook است. علاوه بر این مزایا، شرکت مایکروسافت به دلیل بهره مندی از تکنولوژی ابری بسیار پیشرفته، تمامی ماژول ها و داده های این سیستم را در محیط ابری ایمن در اختیار کاربران قرار می دهد. و در نهایت، شاید مهمترین مزیت رقابتی نرم افزار مایکروسافت در مقابل سایر شرکت های ارایه دهنده erp، پشتیبانی آن از کسب و کارهای اینترنتی باشد. این نرم افزار دارای ماژول ویژه کسب و کار اینترنتی است که در SAP و Oracle نادیده گرفته شده است.

در کنار این نقاط قوت، مهمترین ضعف نرم افزار Microsoft Dynamics، تعداد پایین نرم افزارهای تخصصی برای صنایع مختلف است که درون سیستم ERP تعبیه می شود. این تعداد برای SAP و Oracle به ترتیب 25 و 23 است در حالی که برای مایکروسافت فقط 4 عدد است.

 • Syspro

این شرکت نیز در زمینه ارائه نرم افزارهای مدیریتی سابقه ای طولانی و نامی آشنا دارد. در واقع نرم افزار SYSPRO ERP در میان برترین شرکت های ارائه دهنده erp همیشه جایگاه ویژه و قابل اعتمادی داشته است. از مشتریان اصلی نرم افزار ERP شرکت Syspro، شرکت های تولیدی و توزیع کالا می باشند. بنابراین می توان حدس زد که از نقاط قوت اصلی این نرم افزار ماژول های تولید و انبارداری آن است. این نرم افزار انعطاف پذیری بالایی برای انطباق با نیازهای هر سازمان دارد. این نرم افزار نیز همانند 3 شرکت رقیب اصلی که در بالا ذکر شدند، بر روی موبایل و تبلت نیز کار می کند. همچنین لازم به توضیح است که این سیستم ERP بیشتر مناسب سازمان هایی با سایز کوچک است.

syspro

در پایان خوب است بدانید که دفتر اصلی این شرکت موفق در کشور آفریقای جنوبی واقع شده است. این شرکت با 35 سال سابقه، بیش از 15000 مشتری در سراسر جهان دارد که میزان متوسط رضایت مشتریان از نرم افراز SYSPRO ERP رقم قابل توجه 98% است.

 • Scoro

بر خلاف بسیاری از نرم افزارهای شرکت های ارائه دهنده erp، Scoro سیستمی تخصصی برای سازمان های کوچک است. این نرم افزار به شدت کاربرپسند بوده و توانایی یکپارچه سازی تمامی واحدهای اصلی سازمان شامل، تولید، انبار، نگهداری و تعمیرات، کنترل کیفی، منابع انسانی، امور مالی و فروش را دارد. از مزایای فوق العاده این سیستم که در بسیاری از نرم افزارها گلوگاه پیاده سازی محسوب می شود، آسانی آموزش آن به کارکنان و اپراتورهای شرکت است. نرم افزار Scoro با تعبیه تمامی ابزارهای مورد نیاز برای تمامی دپارتمان های یک سازمان، نیاز آنها را برای استفاده از نرم افزارهای جانبی به حداقل رسانده است. همچنین این نرم افزار دارای ماژول کنترل پروژه نیز می باشد که ایده آل برای شرکت های پروژه محور است.

Scoro Dashboard new

شرکت Scoro که در در سال 2013 در کشور استونی آغاز به فعالیت کرده است، در کمتر از 10 سال توانسته تا به یکی از برترین شرکت های ارائه دهنده erp در اروپا تبدیل شود. هم اکنون دفتر مرکزی این شرکت در لندن قرار دارد.

 • Deltek

این شرکت نرم افزاری، با سابقه ای 40 ساله، یکی دیگر از شرکت های ارائه دهنده erp در آمریکا است. نام کامل نرم افزار این شرکت، Deltek Maconomy ERP است که دمو های رایگان این نرم افزار در دسترس شرکت ها و سازمان قرار دارد. از مزایای اصلی نرم افزار این شرکت، ماژول قدرتمند و جامع حسابداری است و جالب است بدانید که اکثر نرم افزارهای ERP با تاکید بر ماژول مدیریت مالی، از قدرتمندسازی ابزار حسابداری غافل می مانند. این نرم افزار همچون سایر موارد ذکر شده در بالا توانایی کار بر روی گوشی موبایل و تبلت را دارد و برای شرکت های با سایز کوچک گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

Deltek

 • Odoo

این نرم افزار ERP که بر ساختار open-source طراحی شده است، یک نرم افزار جامع برای بهینه سازی فرایندهای سازمانی است. این نرم افزار تحت وب، توانایی ادغام با بسیاری از نرم افزارهای تحت وب دیگر همچون سامانه های پرداخت آنلاین، ارتباط با مشتری و کسب و کار اینترنتی را دارد. به عنوان یک بستر open-source توانایی های ارتقای این نرم افزار برای شرکت ها بسیار بالاست، به طوری که ماهانه حدود 300 اپلیکیشن منطبق با این نرم افزار طراحی و ارائه می شود. لازم به ذکر است که نرم افزار Odoo برای شرکت های کوچک تا بزرگ کارایی خوبی دارد.

odoo modules

این نرم افزار اولین بار در سال 2005 توسط شخصی بلژیکی به نام فابین پینکرس ارائه شد و مرتبا در حال بهبود است. آخرین نسخه آن اواخر سال 2020 به بازار ارائه شد.

 • Sage Intacct

این نرم افزار که با شعار “تنها نرم افزار ERP که به آن نیاز دارید” به شرکت ها ارائه می شود، به دلیل مجموعه بسیار غنی از ماژول ها رتبه ای ویژه در میان برترین شرکت های ارائه دهنده erp دارد. از نکات جالب این نرم افزار توجه به تمامی جزئیات در فرایندهای مالی و انبارداری است. همچنین نرم افزار Sage بر اساس شرایط فرهنگی و سازمانی برخی کشورها قابل انطباق است. از مزیت های دیگر این ERP یادگیری نسبتا آسان آن در مقایسه با بسیاری از سیستم های شرکت های ارایه دهنده erp است. و در نهایت این نرم افزار قابلیت ادغام با بسیاری از ابزار تحت وب همچون سامانه های مدیریت سفر کارکنان را دارد.

نرم افزار Sage Intacct مناسب سازمان های با سایز متوسط است و شرکت سازنده آن از سال 1981 در کالیفرنیای آمریکا فعالیت می کند.

 • Infor

نرم افزار مبتنی بر تکنولوژی ابری شرکت Infor یکی دیگر از سیستم های ERP مناسب شرکت های با سایز متوسط است. این شرکت با بیش از 70.000 مشتری در سراسر جهان، در میان بهترین شرکت های ارایه دهنده erp جای دارد. این نرم افزار ERP که مناسب شرکت های تولیدی است با داشتن نسخه ای به نام Visual علاوه بر ایجاد ساختاری تصویر محور، نحوه کار با آن را نیز بسیار آسان تر کرده است. توسط این سیستم و به دلیل حذف موانع اداری و گلوگاه های پروسه تولید، سفارشات مشتریان در سریعترین زمان تبدیل به محصولات آماده تحویل خواهند شد. دفتر مرکزی شرکت بزرگ نرم افزاری Infor در نیویورک قرار دارد.

Infor SyteLine ERP

 • IFS Applications

شرکت IFS AB با طراحی این نرم افزار ERP، در کنار محصولات شرکت های Oracle، SAP و Microsoft از جمله برترین شرکت های ارائه دهنده erp برای سازمان های بزرگ است. این شرکت سوئدی سابقه ای 40 ساله در تولید انواع نرم افزارهای مدیریتی دارد. نرم افزار IFS Applications علاوه بر چابکی و کارایی، از قیمت مناسبی نیز به نسبت رقبای خود در جهان برخوردار است. از نقاط قوت این نرم افزار ماژول های مرتبط با مدیریت زنجیره تامین است. با این حال، این سیستم ERP قابلیت یکپارچه سازی تمامی واحدهای سازمانی را دارا است. همچنین طراحان سوئدی این نرم افزار با در نظر گرفتن تغییر مداوم تکنولوژی در شرکت های تولیدی، ماژول های بخش تولید و نگهداری و تعمیرات را بر این اصل منطبق کرده اند.

IFS applications

علاوه بر این لیست، نرم افزارهای Macola، Work(etc)، Kechie ERP و Brahmin Solutions نیز در میان سیستم های شرکت های خارجی ارائه دهنده erp جایگاه قابل قبولی دارند. Macola مناسب شرکت های با سایز متوسط، Work مناسب شرکت های کوچک و دو نرم افزار Kechie و Brahmin Solutions برای هر دو سایز سازمانی می توانند انتخاب مناسبی باشند.

Cyber ERP: نرم افزار ERP ایرانی

در ایران نیز از حدود 2 دهه پیش چند شرکت کامپیوتری شروع به طراحی نرم افزارهای ERP کردند و امروز تعداد شرکت های ارائه دهنده نرم افزار erp در ایران به بالای 10 مورد رسیده است. در میان بهترین نرم افزارهای ERP ایران، یکی از با سابقه ترین شرکت های ایرانی ارائه دهنده erp، شرکت رای دانا است که به عنوان یکی از برترین شرکت های ارائه دهنده erp با بیش از 18 سال تجربه، نرم افزار Cyber ERP به عنوان نرم افزار ایرانی را ارائه و پشتیبانی می کند.

این نرم افزار کاملا تحت وب بوده و با دارا بودن حدود 40 زیرسیستم، امکان یکپارچه سازی تمامی واحدهای سازمانی را دارد. همچنین این نرم افزار از امنیت بالایی برخوردار است و لایه database آن این قابلیت را دارد که بر اساس نیازهای هر مشتری طراحی و بازنویسی شود.

برای اطلاع از جزئیات و مشخصات فنی و زیرسیستم های این نرم افزار می توانید به صفحه ی این محصول مراجعه کنید.

برخی دیگر از مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مقالات

آخرین شماره نشریه دانا

keyboard_arrow_up